Streda 19. decembra. Meniny má Judita

Veľká Británia: Obrovské problémy a raj pre turistov

Londýn – Množstvo turistov, neustály ruch, aj to sú slová, ktoré popisujú Londýn dnešných dní. Ale predsa je súčasná situácia iná ako bola pred dvoma-troma rokmi. Svetová kríza poznačila toto veľkomesto a celú Veľkú Britániu v mnohých ohľadoch.

Prehlbujúca sa recesia zatiaľ určite nedosiahla svoje dno. Odborníci informujú o súčasnej ekonomickej situácii a porovnávajú ju s najhoršími obdobiami v histórii Veľkej Británie. Každým dňom sa menia štatistiky, ktoré sa zapisujú do dejín veľkými červenými číslami.

Národná banka Veľkej Británie – Bank of England znížila k 5.3.2009  referenčné úrokové sadzby na hodnotu 0,5% . Nové historické minimum je najnižšie od roku 1694, kedy bola táto centrálna banka založená. Postupný pokles od júla 2007 z hodnoty 5,75% potvrdzuje krízu bankového systému. Centrálna banka sa snaží situáciu riešiť aj novým zákonom o bankách, v ktorom sa snaží zmierniť dopad na finančnú stabilitu krajiny a klientov.

Banky prepúšťajú vo veľkom

Banky plánujú dlhodobo znížiť počty svojich zamestnancov o 30 %. Posledné hromadné prepúšťanie, ktoré ohlásila HSBC tento týždeň je len ďalším zo série, ktorá sa spustila v minulom roku.  Banky svetového mena (Merill Lynch, Citigroup…) museli pristúpiť z dôvodu veľkých strát k tomuto neslávnemu kroku. Aj Martin, 33-ročný Slovák, ktorý pracuje v Londýne pre jednu z najznámejších bánk, sa obáva každý mesiac o svoje miesto. Jeho zamestnávateľ na základe mesačných analýz pristupuje k tomuto radikálnemu kroku: „Dúfam, že ma skoro neprepustia, ale to riziko je tu každý deň. Potom mi neostane nič iné, ako sa vrátiť naspäť na Slovensko, keďže ako cudzincovi by sa mi odborná práca vo Veľkej Británii hľadala už len ťažko.“

Nezamestnanosť vo Veľkej Británii stúpa najrýchlejším tempom od polovice 70-tych rokov 20. storočia. Súčasný stav, keď je nezamestnaných viac ako 2 milióny ľudí (viac ako 6,5% ľudí v produktívnom veku), sa nepovažuje vôbec za konečný. Zároveň aj pokles voľných pracovných miest je najvyšší od roku 1997, t.j od kedy sa sledujú tieto štatistiky.

Ceny nehnuteľností poklesli o tretinu

Za posledných 10-15 rokov ceny nehnuteľností v Londýne a okolí rástli obrovským tempom. Ceny domov sa v priemere zvýšili 10 a viac násobne. Investície do kúpy domov a bytov vzhľadom k vysokej rentabilite sa tešili vysokému záujmu najmä zahraničných investorov. Veľká realitná bublina však praskla a 28 % pokles cien nehnuteľností v Londýne oproti rovnakému obdobiu minulého roka hovorí za všetko. Royal Institution of Chartered Surveyors, ktorý sleduje situáciu na trhu s nehnuteľnosťami vo Veľkej Británii uvádza, že predaj domov je na historickom minime od začiatku sledovania tohto ukazovateľa v roku 1978. Štatistiky, to nie sú len čísla, ale aj konkrétni ľudia. Neil, ktorý pracuje pre realitnú kanceláriu vo Wimbledone, pocítil dôsledky súčasnej krízy. Nízky dopyt zo strany klientov, prinútil jeho zamestnávateľa prepustiť polovicu svojich zamestnancov. Neil, ale konštatuje: „Keďže ponuka nehnuteľností neustále narastá, práce máme veľa. Je ťažké uspokojiť všetkých majiteľov aj klientov pri nedostatočnom počte zamestnancov.“

Cena prenájmov sa taktiež zvyšovala úmerne s cenami nehnuteľností.  V súčasnosti prepadajúci sa trh prináša veľkú ponuku voľných nehnuteľností na prenájom, ktorých cena oproti minulému roku poklesla o viac ako 20%.  Nespočetné množstvo prázdnych domov, pred ktorými sú tabule s nápismi „to let“  spôsobil okrem iného aj  návrat veľkého množstva cudzincov  naspäť do svojich vlasti. Pre týchto ľudí sa stala situácia neúnosná z dôvodu neustáleho poklesu výmenného kurzu libry a straty skutočnej hodnoty peňazí z pohľadu ich domovskej krajiny. Aj Angel, bulharský majiteľ stavebnej firmy, vidí veľký problém v neustálom poklese výmenného kurzu: „Zamestnancov mám väčšinou z východnej Európy. Väčšina z nich posiela peniaze domov svojím rodinám. Už sa im ani neoplatí v Londýne pracovať a ďalším problémov je, že práce je čoraz menej.“

Libra sa prepadla voči euru

Kým v júni 2001 bol výmenný kurz v súčasnom vyjadrení 2,33 EUR (70,340 Sk) za 1 libru. Začiatok roku 2008 už privítala libra na hodnote 1,49 EUR (44,924 Sk) za libru. Historické minimum z 29.12.2008, kedy výmenný kurz bol na hodnote 1,0216 EUR (30,776 Sk) za libru sa ani v súčasnosti veľmi nezmenil a libru tak môžeme kúpiť za 1,0819 EUR (32,59 Sk).

Libra vs. euro (zdroj ecb.eu)

Pre Londýn dnešných dní sú charakteristické aj veľké výpredaje a cenové vojny medzi najväčšími obchodnými reťazcami. Sainsbury´s, Morrison, Tesco a mnohé iné ponúkajú zľavy, aké nemajú obdobu. Za polovičné (aj tretinové) ceny sa dá kúpiť skoro všetko. Počnúc potravinami, odevmi a končiac luxusnými výrobkami značiek svetového mena.

Taktiež sektor služieb zaznamenáva veľký prepad. Ľudia počítajú každú libru a šetria tam, kde sa dá. Potvrdila to aj Veronica, majiteľka známej indickej reštaurácie vo Wimbledone, ktorá skonštatovala pokles návštevníkov až o polovicu. Giovanno, manažér luxusnej talianskej reštaurácia, ktorá je v centre Londýna pri Kensingtonskom paláci, taktiež potvrdil, že aj o ich reštauráciu je menší záujem.

Aj hoci britskí ekonómovia považujú súčasnú situáciu za najhoršiu za posledných 100 rokov, tieto problémy netrápia obrovské množstvo zahraničných turistov, pre ktorých sa stala Veľká Británia, ktorá má mnoho historických a kultúrnych pamiatok, cenovo dostupná.

Využijete krízu na "lacnejšiu" dovolenku v bohatých krajinách ako je VB a USA?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *