Piatok 07. augusta. Meniny má Štefánia

Viac ako polovica odídencov z druhého piliera má menej ako 45 rokov

Z druhého piliera vystúpilo počas jeho štvrtého otvorenia 158 310 sporiteľov. Sociálna poisťovňa tak získala jednorazovo 542 tisíc eur. Prostriedky majú byť použité na zníženie deficitu Sociálnej poisťovne. Hoci minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter vyjadril s výsledkom spokojnosť, viac ako polovica z tých, čo vystúpili má menej ako 45 rokov. Do dosiahnutia dôchodkového veku majú pritom ešte takmer 20 a viac rokov. 

Z tých, čo odišli malo 32 percent nulový vymeriavací základ. Bolo ich presne 50 656. Zhruba rovnaký počet ľudí bez vymeriavacieho základu však ešte v druhom pilieri zostal. Títo sporitelia si neplatia poistené na dôchodkové poistenie a ani príspevky na starobné dôchodkové sporenie. Sú to ľudia, ktorí buď nepracujú, sú v zahraničí, alebo sú práceneschopní. Podľa ministra by v druhom pilieri nemali byť. S výsledným počtom, tých ktorí zostali teda minister vyjadril nespokojnosť.

Odborník na dôchodky Ján Šebo z Inštitútu sporenia a investovania na margo toho ale uviedol: „Keď neprispievate do druhého piliera, nebudete prispievať ani do prvého. Znamená to, že nárok na dôchodok nebude týmto ľuďom vznikať ani po prestupe do prvého piliera.“ Navyše je podľa neho možnosť sa títo ľudia môžu mať pred sebou vysoký profesionálny rast a teda aj rast príjmu. Nedá sa preto podľa neho jednoznačne povedať, že druhý pilier je pre každého z nich nevýhodný.

Ďalšia oveľa väčšia skupina odídencov, zhruba 94 tisíc, mala vymeriavací základ do tisíc eur. Zvyšných približne 13 tisíc sporiteľov si platí odvody z viac ako tisícky mesačne.

„Takmer 90 percent z tých, ktorí vystúpili, reagovali na naše odporúčanie. Je to tá kategória sporiteľov, ktorým sme radili vystúpiť, čiže ich príjem bol do výšky priemernej mzdy alebo by si nesporili minimálne 25 rokov,“ hodnotí J. Richter. Ešte začiatkom roka pritom minister povedal, že z druhého piliera by mal odísť až milión sporiteľov.

Odporúčania hranice toho, kedy sa druhý pilier oplatí a kedy nie, sa líšia. Niektorí hovoria o vymeriavacom základe nad 850 eur a dĺžke sporenia nad 15 rokov. Neexistuje teda jednotný názor. Závisí to od predpokladaného zhodnotenia na svetových finančných trhoch a budúcej výške porovnávaných štátnych dôchodkov.

Takmer 68-tisíc z tých, čo vystúpili má viac ako 45 rokov, vo vekovej kategórii od 41 do 45 ich je necelých 28-tisíc. Približne 59-tisíc odídencov má od 26 do 40 rokov a vystúpilo aj 3694 mladých do 25 rokov.

Opačným smerom

Otvorenie druhého piliera bolo možné využiť i pre vstup do neho. Za tri mesiace pribudlo 19 288 nových sporiteľov. Opäť sa však medzi nimi objavila značná skupina bez príjmu, teda nezamestnaní alebo práceneschopní. Ministra J. Richtera to prekvapilo. „Pribudlo 4254 nových sporiteľov bez vymeriavacieho resp. s nulovým vymeriavacím základom. Osobne som presvedčený, že toto je chybné rozhodnutie, jedine, že by mali pred sebou veľmi dlhú dobu sporenia a počítajú s tým, že budú pracovať a mať vyšší príjem,“ dodáva Ján Richter. Pre druhý pilier sa rozhodlo 17 846 poistencov do 40 rokov, 1442 nových sporiteľov má viac ako 40 rokov. Celkovo dnes je v druhom pilieri zhruba 1,2 mil. sporiteľov. Ich úspory prestavujú zhruba šesť miliárd eur.

Riaditeľ spoločnosti The Benchmark Research &Consultancy Michal Nalevanko, ktorý bol pred jedenástimi rokmi na ministerstve práce jedným z tvorcov druhého piliera, tvrdí, že aktuálne otvorenie piliera malo ako jediné z doterajších štyroch otvorení zmysel. Dalo totiž sporiteľom možnosť reagovať na finálnu podobu systému, ktorú schválili poslanci Národnej rady SR takzvanou anuitnou novelou len na jeseň minulého roku.

Každé euro dobré

Poslanec Národnej rady SR Ľudoví Kaník má iný názor.“Celá táto hra bola rozpútaná pre to, aby sa Robert Fico dostal k peniazom sporiteľov, čo sa mu do istej miery podarilo,“ hovorí. „R. Fico bude mať viac peňazí na volebnú kampaň a budú sa môcť objaviť ďalšie balíčky,“ dodáva.

„To, že viac ako sto tisíc ľudí odišlo z druhého piliera a odteraz doň nebudú platiť príspevky, kondícii Sociálnej poisťovne v budúcnosti nijako zvlášť nepomôže. Sociálna poisťovňa bude musieť byť aj naďalej masívne dotovaná príspevkami zo štátneho rozpočtu,” dopĺňa poslanec NR SR Jozej Mihál.

Popri masívnej informačnej podpore toho, kto má z druhého piliera vystúpiť a kto má zostať sa zabudlo na podstatnú vec – zhodnotenie. Až deväť z desiatich eur v systéme, totiž je v málo zarábajúcich fondoch. Ich zhodnotenie vlani dosiahlo od troch do piatich percent. V indexových fondoch, ktoré dosiahli zhodnotenie až 30 percent ročne, je pritom len minimum sporiteľov. Aktivita verejných činiteľov sa preto mohla radšej sústrediť na osvetu sporiteľov s cieľom prestúpiť do rizikových fondov, ktoré sú vhodné na dlhodobé sporenie. 

Jedna odpoveď na “Viac ako polovica odídencov z druhého piliera má menej ako 45 rokov”

  1. Martin píše:

    „Z druhého piliera vystúpilo počas jeho štvrtého otvorenia 158 310 sporiteľov. Sociálna poisťovňa tak získala jednorazovo 542 tisíc eur.“ 542000€? To tam mal jeden klient nasporených tri a pol eura? :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *