Pondelok 22. apríla. Meniny má Slavomír

Peniaze pod stromčekom si našiel zhruba každý druhý Slovák

Investície Peter Apolen 25.12.2015 | 20:00 1 Komentár

Peniaze pod stromčekom si už niekedy našla alebo ich dokonca pravidelne dostáva asi polovica Slovákov. Najčastejšie si za ne obdarovaní kúpia niečo len tak pre radosť alebo peniaze využijú na povianočné nákupy v zľavách. 

Tých, ktorí peniaze k Vianociam darujú, je o niečo menej, zhruba štyria z desiatich, ďalšia dvaja o tom uvažujú. Najčastejšie sa finančné dary pod stromčekom objavujú v podobe vhodne zabalenej hotovosti a poukazov na tovar či služby. No podarované peniaze nie je možné využiť len na spotrebu. Môžu slúžiť ako základ budúceho pravidelného investovania.

Podľa prieskumu Pioneer Investments by vstupná investícia do podielových fondov pod stromčekom potešila takmer tretinu opýtaných a absolútnu väčšinu z nich (91%) by motivovala k pravidelnému alebo občasnému zvyšovaniu investície.

Svojim blízkym dáva na Vianoce finančný darček každoročne priemerne každý šiesty Slovák. Tento trend rastie s vekom a pravidelne peniazmi obdarúva viac ako pätina ľudí vo vekovej skupine 45–60 rokov. Tretina opýtaných potom financie ako vianočný darček dala minimálne raz a ďalšia pätina nad tým uvažuje. Traja z desiatich respondentov by peniaze pod stromček nikdy nedali.

Ak už Slováci peniaze pod stromček dávajú, potom je to väčšinou v podobe vhodne zabalenej hotovosti alebo vo forme poukazu na výber tovaru alebo služby (jedna tretina, tých čo dávajú). Hotovosť je pritom doménou väčšinou staršej generácie, zatiaľ čo darčekové poukazy majú v obľube mladší ľudia. Len malá časť respondentov uviedla, že finančný dar svojim blízkym dala v inej forme, napríklad v cenných papieroch (2,2%), investičných odliatkoch z drahých kovov (3,3%) alebo v podobe novozaloženého sporiaceho či investičného produktu so vstupným vkladom (4,4%).

Darovať hotovosť sa ľudia rozhodujú zväčša v prípadoch, keď darca nevie, čo by obdarovaného potešilo. Ide napríklad o starých rodičov, či rodičov dospelých detí. „Ako ukazuje prieskum – obdarovaní často nemajú potrebu konkrétneho využitia finančného daru. Pretože ide v podstate o neočakávaný príjem navyše, mnohí z nich ho ukladajú na horšie časy alebo míňajú za veci len tak pre radosť. Možno by práve oni ocenili, keby finančný darček dostali v podobe, ktorá ich nebude zvádzať k zbytočnému míňaniu a ktorá im dokáže darované peniaze ďalej zhodnocovať, teda napríklad vo forme investície do podielových fondov,“hovorí Dana Kryńska, riaditeľka Marketingu a PR Pioneer Investments ČR.

darujete-peniaze

Graf – Sú medzi vianočnými darčekmi, ktoré dávate svojim blízkym, aj finančné dary?

 

O niečo viac je tých, ktorí pod stromčekom peniaze nachádzajú. Nejaký finančný vianočný dar už niekedy dostalo viac ako šesť z desiatich (62,5%) Slovákov, každoročne pritom takmer štvrtina (22,7%), výrazne častejšie potom ľudia z najmladšej generácie do 30 rokov (36,8%). Z tých, ktorí peniaze k Vianociam nikdy nedostali, by takýto darček nevadil 22%, zvyšných asi 15% by o taký darček ani nestálo. 

dostavate-peniaze

Graf – Dostávate vy sám/sama peniaze pod stromček?

Na čo sa míňajú darované peniaze

Za peniaze, ktoré respondenti k Vianociam dostávajú, si štyria z desiatich kupujú len tak niečo pre radosť alebo ich využijú pre nákupy v povianočných zľavách. Viac ako štvrtina si darované peniaze schová na horšie časy a ďalšia štvrtina ich použije na chod domácnosti. Len štyri percentá ľudí využíva finančné dary na splatenie dlhov a len jeden z desiatich ich vraj venuje na dobročinné účely.

Na otázku, či by oslovených ľudí potešil pod stromčekom darček v podobe vstupnej investície do podielových fondov, odpovedala takmer tretina, že by im urobil radosť. Absolútnu väčšinu z nich by to tiež motivovalo k pravidelnému či občasnému zvyšovaniu investície. Asi štyria z desiatich opýtaných nad takouto formou darčeka nepremýšľali a zostávajúcu štvrtinu by darček v podobe vstupnej investície príliš nepotešil, pretože investície im nič nehovoria.

Jedna odpoveď na “Peniaze pod stromčekom si našiel zhruba každý druhý Slovák”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *