Stvrtok 27. február. Meniny má Alexander

Viaceré svetové banky predstavili nedávno svoje vlastné kryptomeny

kryptomeny
Banky Redakcia 08.03.2019 | 00:00 0 Komentárov

Kryptomeny boli dlhšiu dobu v nemilosti verejného záujmu a mimo hlavného kurzu finančných trhoch. Dôvodom bolo to, že neustále klesala ich cena. Trhová kapitalizácia dnes spadla na zhruba osminu hodnôt z doby najväčšej slávy. Niekoľko bánk však aktuálne prekvapilo, keď sa predháňajú v tom, kto vydá vlastnú kryptomenu ako prvý.

Pokoj na trhu v minulých týždňoch narušila banka J.P.Morgan Chase. Od tejto veľkej americkej banky asi nikto nadšenie ohľadom kryptomien nečakal, avšak v polovici februára jej šéf Jaime Dimon oznámil vznik prvej americkej bankovej kryptomeny – JPM Coin. Tento krok vedie k zamysleniu o to viac, že ​​sa táto banka, aj jej šéf, v minulosti vyjadrovali ku kryptomenám, a najmä Bitcoinu, skôr pesimisticky až negatívne. JPM Coin je však iný.

J.P.Morgan mení kurz

Hodnota novej bankovej kryptomeny je fixná – jeden americký dolár. Táto mena nie je navyše určená pre každého, dostanú sa k nej len klienti banky. Nemalo by tak dochádzať k fluktuácii jej kurzu a počet užívateľov bude tiež limitovaný. Rýchlosť transferu je na druhej strane totožná s ostatnými kryptomeny, prebieha de facto ihneď. A aké je jej využitie v praxi?

Banka J.P.Morgan by chcela uľahčiť platby najmä veľkým medzinárodným klientom, ktorí pri peňažných transferoch využívajú mnohokrát zastarané bankové systémy v rôznych krajinách a platby tak môžu trvať z rôznych dôvodov aj celý deň. Ďalšou výhodou, opäť pre veľké korporácie, by mohlo byť nahradenie určitej časti prostriedkov, ktoré je nutné držať na jednotlivých pobočkách.

Vedľajším „produktom“ však tiež môže byť marketingový efekt, kedy banka vyzerá, že je „in“ a nie „out“, čo samozrejme záleží na uhle pohľadu na používanie blockchain. Rovnako tak by mohla banka osloviť klientov, ktorí kryptomeny považujú za jediné rozumné platidlo, hoci v tomto prípade ide len o interné zúčtovanie v USD.

Švajčiari a Japonci tiež nastupujú na vlnu

Švajčiarska Dukascopy Bank nezostala za J.P.Morgan veľmi pozadu a vypustila do sveta svoju Dukascoin. Táto banka sa však pri svojej novej kryptomene, na rozdiel od JPMorgan, drží modelu bežnej fluktuujúcej mena.

Švajčiarske ICO, teda prvotná ponuka kryptomeny, bolo načasované tak, aby Dukascopy Bank mohla byť prvá na svete s reálnou vlastnou kryptomenou. JPM Coin, ktorá nie je „skutočnou“ kryptomenou, sa preto nepočíta.

V závese je tiež japonská Mizuho Bank s kryptomenou J Coin. Táto bude viazaná na japonský jen a pôjde opäť o tzv. Stablecoin. Token, ktorého hodnota bude fixná rovnako ako u JPMorgan. Snahou banky je najmä podporiť bezhotovostné operácie.

Teraz je rad na obchodníkoch, teda či sa rozhodnú nový druh platieb akceptovať a tým zaistiť prežitie meny. Mizuho Bank svojej kryptomene verí a už teraz sa rozhliada po partnerstve s ďalšími sprostredkovateľmi platieb, aby mohla vďaka J-Coin realizovať aj medzibankové alebo cezhraničné transfery.

Nový trend alebo putá partnerom

Takmer to vyzerá, ako keby sa banky snažili priniesť na kryptomenový trh druhý dych, avšak skutočnosťou je, že sa len snažia využiť príležitosti v čase, keď regulátori a konkurencia nové trendy ešte sotva zaznamenávajú.

Ak majú banky klientov, ktorí robia operácie v USD alebo v JPY, vôbec nič im nebráni vymeniť ich transakčnú banku. Každý podnikateľ rozmýšľa, ako čo najlepšie upevniť svoje pozície. Pokiaľ budú klienti transakcie vykonávať s kryptomenou, nad ktorou má daná banka plnú kontrolu, skúste uhádnuť, ktorá pozícia je pre danú banku výhodnejšia. Tomu zodpovedá najmä situácia, kedy je kurz kryptomeny fixovaný k nejakej národnej mene.

To už sme len krôčik od toho, že namiesto radosti krypto nadšencov by mali nad oživením trhu pozornosť zbystriť regulátori. Na začiatku aj na konci transakcie bude síce napríklad americký dolár, ale čo sa bude diať medzitým, je len o tom, ako veľmi dokáže banka daný systém urobiť flexibilným aj na iné operácie.

Preto bolo aj jednou z prvých informácií, ktoré J.P.Morgan uviedla, to, že daná kryptomena bude prístupná len klientom, ktorí prejdú sitom preverovania podľa opatrení proti praniu špinavých peňazí … jasne že áno … ešte aby banka tvrdila niečo iné.

Analytický tím Fincentra.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *