Nedeľa 25. októbra. Meniny má Aurel

Vianočný zhon je v plnom prúde. Pozor na škody, ktoré by mohli finančne zabolieť

Poistenie Redakcia 19.12.2019 | 00:00 0 Komentárov

Hoci by mal byť advent časom spomalenia a rozjímania, v praxi to často vyzerá inak. V práci koncoročný finiš, doma príprava na sviatky a nákupy darčekov pre blízkych. Práve v tomto období na nás číhajú mnohé nástrahy typické pre Vianoce.

Požiare z adventných vencov, úrazy pri predvianočnom upratovaní, nervozita na cestách spojená s kolíziami vozidiel, ako aj spory s e-shopmi pri nákupe vianočných darčekov.

Mnohé z týchto škôd skončia na stoloch poistných likvidátorov. Ponúkame preto prehľad desiatich častých situácií, na ktoré si počas príprav na sviatky a cez Vianoce treba dávať pozor. Prehľad zostavila na základe svojich škodových udalostí poisťovňa Uniqa.

1/ Požiare zo sviečok na adventných vencoch

Kým v minulosti hasičov zamestnávali najmä požiare vianočných stromčekov na konci decembra, v posledných rokoch týchto škôd ubúda. Trendom je však zapaľovať sviečky počas celého adventu, najmä na adventných vencoch. Škody sa tak rozložili na celý december.

„Likvidátori Uniqa poisťovne riešili situáciu, pri ktorej klientka v domnienke, že sviečky na adventnom venci uhasil, odišla z domu. Ako sa po pár hodinách ukázalo, sviečky horeli ďalej a tak na majiteľku bytu čakalo nemilé prekvapenie v podobe horiaceho torza venca a obrusa so stolom. K uhoreniu iných kusov nábytku našťastie nedošlo, ale celý byt bol pokrytý množstvom popolčeka a kompletne zadymený,“ hovorí riaditeľka oddelenia komunikácie Uniqa Silvia Vlasková. Radí preto neodchádzať z domu, kým sa nepresvedčíme, že sme uhasili sviečky.

Zápalky a zapaľovače odporúčame upratať z dosahu svojich detí, aby si nemohli robiť vianočnú atmosféru bez Vás. Domácnosti sú v dnešnej dobe doslova preplnené vybavením z materiálov, ktoré sa rýchlo vznietia a rýchlo horia. Či už ide o čalúnený nábytok, matrace alebo bytové textílie. Pritom dochádza k úniku veľkého množstva vysoko toxického dymu. Tiež treba dávať pozor pri nákupe elektrických sviečok pochybného pôvodu. Poisťovne každoročne likvidujú niekoľko požiarov spôsobených práve touto príčinou.

2/ Úrazy pri predvianočnom upratovaní

Väčšina slovenských domácností absolvuje pred Vianocami doslova upratovací maratón a mnohí si chcú domov navyše slávnostne vyzdobiť. Úrazy pri upratovaní sú po zraneniach z rekreačného športu druhé najfrekventovanejšie vo voľnom čase, pričom dominuje práve  obdobie decembra.

Najrizikovejšie z nich sú pády z rebríkov pri vyzdobovaní domu či schovávaní vianočných darčekov.  Ak chcete svoj dom vianočne osvetliť, pozor na prácu s elektrickým prúdom. Skontrolujte si aj elektroinštaláciu.

3/ Nehody chodcov počas nákupov

Advent je tradičné obdobie nákupných „dostihov“, kedy sa každý ponáhľa a menej sa sústredí bežné úkony. Chodci vstupujú na cestu bez rozhliadnutia sa, nervózni vodiči v kolónach môžu prehliadnuť ľudí na prechode alebo tých, ktorí sa náhlia medzi vozidlami. V decembri tak každoročne pribúda osôb zrazených autom v mestách, pričom čiastočne hrá v týchto prípadoch negatívnu úlohu alkohol.

4/ Sviatoční vodiči a parkovacie škody

Okolo Vianoc a Nového roka sa vydávajú na cesty sviatoční vodiči, ktorí cestujú za rodinou  a známymi. Podmienky na cestách pritom nie sú práve optimálne. Je skoro tma, časté sú hmly alebo námraza. Sviatoční vodiči nemajú dostatočne zažité návyky, nereagujú tak rýchlo ako ostrieľaní vodiči. V období sviatkov preto Uniqa eviduje až o štvrtinu viac stretov vozidiel a parkovacích škôd. „Z tohto pohľadu vyzerá najpokojnejší Štedrý deň, keby evidujeme najmenej škôd z havarijného poistenia či PZP,“ konštatuje S. Vlasková.

5/ Vodovodné škody na chalupách

Aj keď tieto škody nesúvisia priamo s Vianocami, sú typické pre zimné obdobie a môžu pokaziť sviatky. Vodovodné škody vznikajú prasknutým potrubím, najčastejšie v dôsledku náhleho poklesu teploty. Sú to jedny z najčastejších škôd v poistení domu a domácnosti. Odporúčame, aby ste najmä pri zazimovaní chaty alebo chalupy nezabudli vypustiť vodovodné systémy. Odborníci tiež radia, aby majitelia vykurovali dočasne neobývaný objekt aspoň tak, aby voda v potrubiach nezamrzla.

6/ Pozor na konzumáciu alkoholu

Varené víno na vianočných trhoch, grog na zahriatie či prípitok s priateľmi na večierku už tradične patria k adventu a Vianociam. Odporúčame však myslieť na to, aký program bude nasledovať, či nebudete musieť niekam cestovať autom alebo či nejdete športovať.

Povestný pohárik už bol neraz príčinou mnohých nehôd a úrazov. S ohľadom na poistenie je dobré vedieť, že ak má alkohol príčinnú súvislosť so vznikom škody alebo jej výškou, môže byť vinník potrestaný krátením poistného plnenia.

7/ Vlámania do rekreačných objektov

Chaty a chalupy sú v zimnom období terčom vlámania častejšie ako inokedy, najmä ak ide o chalupy na samote, pričom podľa štatistík dominujú práve vianočné a novoročné sviatky. Zlodejom často nahráva neopatrnosť klientov. Tí napríklad ponechajú voľne prístupné rebríky, ktorými zlodeji vniknú do objektu z vyššieho poschodia, ktoré nie je zabezpečené tak, ako prízemie.

8/ Úrazy pri silvestrovských oslavách

Najväčším nebezpečím sú úrazy pri novoročných domácich ohňostrojoch, často s ťažkými následkami. Odporúčame preto zvýšenú opatrnosť pri manipulácii so svetlicami, najmä ak sú nablízku deti. Nezabudnite tiež po sebe zvyšky munície po oslave upratať, aby sa k nej vonku nedostali deti. A tiež treba dbať na to, aby ohňostroj nepoškodil cudzí majetok v susedných záhradách alebo vozidlá zaparkované na ulici.

9/ Zlodejom pomáhajú informácie zo sociálnych sietí

Nebuďte príliš otvorení na sociálnych sieťach, nefoťte sa s novými darčekmi, neinformujte o svojom odjazde. Nezabudnite, že na sociálnych sieťach surfujú aj zlodeji, ktorým môžete zjednodušiť ich plány. V poisťovni sa množia prípady nahlásených krádeží, keď sa pri šetrení udalosti ukáže, že „užitočné“ informácie umiestnila obeť na sociálnu sieť sama.

10/ Spory s e-shopmi pri nákupe darčekov

Podľa prieskumov ľudia až polovicu vianočných darčekov nakupujú online cez e-shopy. Zvlášť v predvianočnom strese treba byť pozorný a nenaletieť podvodníkom. Mimoriadne vysoké zľavy či chýbajúce kontaktné údaje sú výkričníkom, kedy by ste pri online nákupe mali spozornieť. Veľkým problémom bývajú tiež spory so zahraničnými e-shopmi, ktoré nepodliehajú kontrole SOI.

V prípade, že sa stanete obeťou podvodu alebo sa sporíte s e-shopom pre poškodený alebo nedodaný tovar, máte nárok na finančnú a právnu pomoc z poisťovne, pokiaľ máte k poisteniu domácnosti pripoistené aj kybernetické riziká,“ hovorí S.Vlasková. Poistenie sa týka aj zahraničných e-shopov (z EÚ, Švajčiarska a Nórska).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial