Pondelok 24. septembra. Meniny má Ľuboš, Ľubor

Víťazka investičnej súťaže o Porsche Cayman zhodnotila prostriedky o 4 000 percent

Súťaž Kamil Boros 03.11.2009 | 00:00 0 Komentárov

Druhý ročník veľkej česko-slovenskej investičnej súťaže ovládli Slováci – čo sa týka účasti ako aj výsledkov. Aj napriek tomu, že počet mužov v súťaži výrazne prevýšil počet žien, dokázala najvyššie zhodnotenie dosiahnuť žena a dosiahla ho výhradne na najviac obchodovanom inštrumente v súťaži – na euro-dolári.

V piatok sa skončil druhý ročník česko-slovenskej investičnej súťaže X-Trade Brokers Cup 2009, v ktorej bolo úlohou súťažiacich zhodnotiť virtuálny vklad 10 000 eur na finančných trhoch. Víťazke, ktorá tento rok pochádza zo Slovenska, sa podarilo počas mesiaca október túto sumu zhodnotiť viac ako štyridsaťnásobne na takmer 420 tis. eur. Aj napriek tomu, že celkovo v súťaži úplne najvyššie zisky priniesli komodity, víťazka dokázala, že vysoké zhodnotenie sa dá s vyššou frekvenciou obchodov a vyššími stávkami dosiahnuť aj na iných nástrojoch. Víťazka obchodovala výhradne euro-dolár, ktorý sa stal aj najobchodovanejším nástrojom súťaže vôbec, keď viac ako pätina obchodov bola realizovaná práve na ňom. 

V poslednom týždni sa obchodovali podstatne vyššie objemy ako v predošlom priebehu súťaže, keď obchodníci s blížiacim sa koncom stavali všetko na jednu kartu, aby sa posunuli v celkom poradí čo najvyššie v snahe získať hlavnú cenu Porsche Cayman. To sa prejavilo aj v prvej desiatke najúspešnejších obchodov, keď vyššie objemy na menových pároch vykompenzovali nižšiu likviditu oproti komoditám, ktoré mali v uplynulých týždňoch na vrch, a najlepší týždňový obchod tak bol uskutočnený na páre libra-jen. Do prvej desiatky najlepších obchodov sa v poslednom súťažnom týždni dostalo dokonca až päť realizovaných na menových pároch. 

Darilo sa však opäť aj komoditám, ktoré obsadili ďalších päť priečok v prvej desiatke. Vysoké výnosy v poslednom týždni súťaže priniesli ropa, pšenica a zemný plyn. Úspešný boli najmä súťažiaci, ktorí vstupovali do predajných pozícií, keďže posledný týždeň súťaže sa niesol v znamení negatívnej nálady, o ktorú sa pričinili negatívne správy z popredných svetových ekonomík a podnikovej sféry. Nadol poslali ceny finančných aktív najmä nečakaný pokles spotrebiteľskej dôvery a predajov nových domov v Spojených štátoch. Náladu na trhoch nedokázal podporiť ani rýchlejší než očakávaný rast americkej ekonomiky v treťom kvartáli, ktorý dostal z technického hľadiska najväčšiu svetovú ekonomiku z recesie. 

Relatívne nízky záujem vzbudzovali aj v závere súťaže akcie a akciové indexy, na ktorých bolo v priebehu týždňa realizovaných o niečo viac než percent obchodov. Podobne ako v prípade komodít zažili akcie neúspešný týždeň, okrem negatívnych makroekonomických dát ich posielali nadol aj zlé podnikové výsledky. Výsledková sezóna za tretí kvartál po presunutí do Európy už nie je taká úspešná, slabší kvartál v porovnaní s Americkými spoločnosťami dosiahli takí giganti ako SAP, ArcelorMittal, Banco Santander, čí Exxon Mobil. V piatok prehĺbili prepad na akciových trhoch správy o existenčných problémoch americkej banky CIT Group, ktorá v novom týždni dokonca požiadala o bankrot. 

Aj napriek takmer šestnásobnej prevahe mužov sa víťazkou súťaže X-Trade Brokers Cup 2009 stala, pani Zuzana Holienčinová z Trnavského kraja, ktorá sa na čele súťaže usadila už v úvodnom týždni. So zhodnotením prostriedkov o vyše 4 000 % sa tak zaslúžene stala víťazkou luxusného automobilu Porsche Cayman. Aj poslednom súťažnom týždni sa hralo o týždňové ceny v podobe multimediálnych zariadení HTC, ktoré si odnesú najlepší týždňoví obchodníci. Za Slovenskú republiku sa nimi stali ako najlepší muž pán František Galbavý s týždňovým zhodnotením 1 024 %, a ako najlepšia žena pani Lýdia Rejdová so zhodnotením 651 %. U našich západných susedov získali ceny Jakub Rusnok za zhodnotenie 1 561 % a Martina Kunstová za zhodnotenie 736 %.

Spoločnosť  X-Trade Brokers srdečne blahoželá všetkým výhercom, všetkým súťažiacim praje do budúcna šťastnú ruku na kapitálových trhoch a teší sa na ďalší ročník investičnej súťaže.

X-Trade Brokers Cup 2009 vo faktoch

Päť najobchodovanejších inštrumentov

EURUSD
OIL
GOLD
GBPUSD
NATGAS

Hráč s najväčším počtom obchodov za deň

Peter (407) Žilinský kraj

Pomer nákupov buy vs sell

 

buy

62,12%

sell

37,88%

Najziskovejší obchod

 

GBPJPY

119 622.6 EUR

Registrácia

CZ 48.66 % z toho 19.79 % ženy a 80.21 % muži

SK 51.34 % z toho 23.48 ženy a 76.52 % muži

Percentuálne vyjadrenie registrácií podľa krajov

 

Bratislavský

11,73%

Hlavné mesto Praha

6,87%

Košický

6,73%

Moravskoslezský kraj

6,57%

Žilinský

6,52%

Prešovský

6,15%

Banskobystrický

5,89%

Trenčiansky

5,73%

Jihomoravský kraj

5,30%

Nitriansky

5,14%

Trnavský

4,66%

Středočeský kraj

4,44%

Olomoucký kraj

3,89%

Ústecký kraj

3,41%

Zlínský kraj

3,32%

Jihočeský kraj

2,62%

Královéhradecký kraj

2,43%

Pardubický kraj

2,35%

Vysočina

1,88%

Plzeňský kraj

1,76%

Liberecký kraj

1,54%

Karlovarský kraj

1,08%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *