Stvrtok 03. decembra. Meniny má Oldrich

Víťazstvo demokracie zhruba tak napoly (Zrkadlo uplynulého mesiaca)

Je dobojované! Voľby máme za sebou. Niektorí sú s ich výsledkami spokojní, niektorí už menej.

Detailné analýzy, čo by bolo, keby nebolo a ako by dopadli voľby, keby v sobotu na Záhorí trochu viac popršalo a na Zemplíne bolo nadránom menej hmly, ponechám slovutným slovenským politológom. Namiesto toho napíšem, ktorý slogan ma v predvolebnej kampani najviac zaujal v pozitívnom a ktorý v negatívnom zmysle.

V tom pozitívnom u mňa jednoznačne zvíťazila Sulíkova SaS svojím heslom Aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť. Myslím si, že nik iný trefnejšie a jednoznačnejšie nevyjadril, kam by mala naša krajina smerovať. Pardon, ospravedlňujem sa, prehnal som to, lebo naša krajina vraj nie je krajinou!😢

Bilbordy s tým najhlúpejším sloganom, ktoré ma celé mesiace otravovali, patrili harabinovcom a neustále sa ma pýtali, či mi niekto ukradol vlasť. A ak áno, oni mi ju vrátia!

Ba nielen to! Ich predseda v predvolebnej diskusnej relácii RTVS zareagoval na jedného zo svojich súperov (nepamätám už presne o koho išlo a nechce sa mi to znova počúvať!), nuž, zareagoval na niekoho, kto o Slovensku hovoril ako o krajine, ktorá potrebuje to a to… Predseda strany Vlasť jeho, ale i nás všetkých rázne upozornil, že Slovensko nie je krajina! „Slovensko je vlasť!“ zdôraznil.🤐

Aspoň dačo som sa poučil! Nebyť týchto volieb, zostal by som hlúpy ako poleno a naivne by som si myslel, že Slovensko je krajina podobná hociktorej inej európskej krajine. Ale nie je to tak!

Dohovor pražský či parížsky?

V programoch väčšiny kandidujúcich strán chýbali reálne riešenia, ktoré by mali a mohli pomôcť krajine a namiesto nich takmer na každom kroku boli proklamované tradičné národné a kresťanské hodnoty, bezduché zdôrazňovanie vlasti pripomínajúce národnobuditeľské aktivity v Európe v 18. a 19. storočí a samozrejme také témy, ktoré „letia“. Imigranti, boj proti potratom a boj čo i len proti zmienkam o homosexuálnych zväzkoch atď.

Veľmi pekne to vyznelo v televíznej diskusii denníka SME, do ktorého si redakcia prizvala zástupcov niektorých vládnych a opozičných strán, ktoré mali aspoň teoretickú šancu dostať sa do parlamentu. Smer-SD sľúbil, že pošle, no neposlal nikoho. Moderátorka viackrát zopakovala, že Kotlebovcov z principiálnych dôvodov nepozvali a tak diskutovali iba traja – Matovič, Kiska a Truban.

Moderátorka, akože inak, nastolila aj tému Istanbulského dohovoru (ID).

Ale nie všeobecne frázami, ale veľmi konkrétnymi otázkami, do ktorých tlačila aj Matoviča. Z jeho odpovedí som vycítil, že ako správny slovenský katolík ID zrejme nečítal, možno ani nevie, čo je v ňom, ale je zásadne proti nemu!

Jeho spolubesedníci Truban a Kiska sa zhodli, že Istanbulský dohovor by možno až tak netraumatizoval Slovensko, keby mal označenie Varšavský, Pražský alebo trebárs aj Parížsky.😎

Od katolíkov po liberálov

Z výsledkov volieb vyplýva, že najtesnejšie pred bránami parlamentu skončila liberálna a výrazne proeurópska dvojkoalícia Progresívne Slovensko – SPOLU. Od parlamentu ju delia len štyri stotinky percenta, čo je na úrovni sčítavacej chyby.

Bolí ma to, lebo tá dvojkoalícia bude v parlamente naozaj chýbať. Pretože všetky strany (až na Sulíkovu SaS!) sú výrazne kresťansko-katolícke s tým, že Kiskova strana Za ľudí podľa vyjadrenia jej šéfa je stranou, ktorá odráža celé názorové spektrum – od hlboko veriacich až po voľnomyšlienkarov a moderných liberálov 21. storočia.

Kiska má ale relatívne málo kresiel v parlamente (11), Sulík len o jedno viac a navyše Sulíkovci sa budú skôr sústreďovať na ekonomické veci. Vychádza mi to tak, že v parlamente bude chýbať niekto, kto by programovo aspoň trošku pribrzďoval nekonečnú tému „tradičné kresťanské hodnoty“ a všetko, čo s ňou bude súvisieť.

A tie témy bude mať kto v parlamente živiť! Mám mám na mysli krídlo najkonzervatívnejších a najmilitantnejších katolíkov sústredených okolo Záborskej, ktorých Matovič prezieravo zobral na svoju kandidátku.🤒

Neveští to nič dobré a bude to ešte viac než dosiaľ traumatizovať spoločnosť. Verím však, že tie kresťanské témy nepôjdu na úkor riešenia skutočných problémov (nestabilita podnikateľského prostredia, slabá vymožiteľnosť práva, skorumpovaná justícia atď.)

Príliš drahá neviestka

Na strane druhej je pravda, že Matovič ako jednoznačný víťaz týchto volieb je zárukou toho, že aspoň ako-tak budú postihovaní viacerí z tých, ktorí v predošlých rokoch najviac škodili krajine. Žiadne megaprocesy, na ktoré sa už „krvilačná verejnosť“ teší, však z toho nevyjdú, ale dačo bude, a to už dosť skoro! Najmä očakávané zmeny na riadiacich postoch v polícii.

A hádam aj na prokuratúre, ale na to Matovič potrebuje ústavnú väčšinu.

A tu mu musí pomôcť Boris Kollár, ktorý seba a svoju stranu v tejto súvislosti hneď v deň volieb stihol označiť za drahú nevestu. Rozumej: za predajnú neviestku, k…., ktorá sa otočí tým smerom, odkiaľ viac fúkne.🤕

Ale zárukou celkového zlepšenia spoločenskej atmosféry je pre mňa víťaz volieb Matovič. On sám je taký prostoreký, pravdovravný.

Hoci lepšie by bolo, keby mal v parlamente viac spoluhráčov. Napríklad tá liberálna koalícia PS/SPOLU tam naozaj veľmi chýba! A mne ako neveriacemu tam chýba aj to umiernené Hlinovo KDH. Podstatne umiernenejšie než militantná úderka Záborská a spol.

„Ty, počuj!“ – hovorí mi vnútorný hlas: „Čo si tým komentárom vlastne chcel povedať?“

Nuž, len to, že sa veľa zmení a verím, že mnohí z tých čo patria pred súdy, tam aj pôjdu! Ale zato nebude menej štátnych sviatkov a ďalších sociálnych pozlátok a lízaniek!

A čo je najhoršie, tie konzervatívne hodnoty z čias, kedy cirkev upaľovala vedcov a čarodejnice, nás budú ťažiť ešte viac než dosiaľ. Na Istanbulský protokol o predchádzaní násilia páchanom na ženách jednoducho zabudni! – hovorím svojmu vnútornému hlasu.

„Ženy na Slovensku predsa nie sú bité a týrané ako niekde v Istanbule! A nehovor mi, že nič pozitívne na týchto voľbách nevidíš!“ – domŕza ďalej môj vnútorný hlas.

Ale hej, vidím! Všimol som si, že počas volebnej noci už spomínaný Boris Kollár pre médiá ocenil, že „strana Za ľudí exprezidenta Andreja Kisku nie je až taká liberálna“ (ako to sám Kiska vidí), ale že je tam „silné konzervatívne a kresťanské jadro.“ Koniec citátu z Borisa Kollára, ktorého si každú nedeľu živo predstavujem ako so svojimi tuším deviatimi ženami a desiatimi deťmi ide do kostola ako jedna usporiadaná kresťanská rodina!😂

Pointa: Svojou účasťou na voľbách sme demokraticky porazili zlo pochádzajúce zo strany Smer-SD a jej spojencov veriac, že Igor Matovič a jeho kabinet nastolia vládu zákona, poriadok a obnovia princípy demokracie v prospech všetkých, nielen v prospech zbohatlíkov a vagabundov (viď film Sviňa!).

Ale bude to demokracia skôr na jednu nohu. Taká polovičná!

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu (freeimages)

Ako ste spokojní s výsledkami volieb?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial