Pondelok 17. február. Meniny má Miloslava

Vláda sa musí včas stiahnuť, inak hrozí nová kríza

Od nového prezidenta sa môže na úvod očakávať masívny fiškálny stimul. Hovorí sa už o viac ako 800 miliardách až jednom bilióne dolárov. Pre porovnanie ide o 5,5 percenta HDP Spojených štátov. USA síce majú najväčší verejný dlh v absolútnom vyjadrení, v pomere k HDP avšak činil v minulom roku 62 percent HDP.

Pokiaľ by sa kvôli záchranným prácam dlh USA zvýšil na 70-80 percent HDP, nemalo by to priniesť zvýšenie rizika nesplatenia dlhu, a teda ani zhoršenie ratingu USA. Americké štátne dlhopisy sa stále tešia neobmedzenej dôvere investorov a v najťažších okamžikoch finančnej krízy boli jediným aktívom, ktorému sa na trhu dôverovalo.

Zároveň bude potrebné nájsť opatrenie k stabilizácii finančného sektoru a obnovení úverovej aktivity bánk. Bez toho sa nepodarí vyniesť ekonomiku z recesie. Doterajšie kroky (prvá časť TARP – Troubled Assets Relieve Program) síce príliš neupokojili a v posledných dňoch sa opäť množia obavy zo strát vo finančnom sektore. Vedľa rekapitalizácie bánk sa úvahy vracajú späť k vytvoreniu "bad bank", ktorá by vykupovala toxické aktíva.

Možno najťažším okamžikom bude spoznať, kedy sa má vláda a centrálna banka stiahnuť späť do ústrania, keď sa začne ekonomická situácia zlepšovať. Pokiaľ sa to nepodarí, môže sa zrodiť ďalšia kríza. V okamžiku, keď sa ekonomická situácia otočí k lepšiemu a banky opäť začnú požičiavať peniaze, hrozí, že obrovské sumy peňazí dodaných na trh centrálnymi bankami, spôsobia úverovou a inflačnú tsunami. Fed a ďalšie centrálne banky budú musieť veľmi rýchle zvyšovať úrokové sadzby, rušiť mimoriadne kroky a sťahovať bilióny dolárov dodanej likvidity, aby sa tak nestalo. Pokiaľ prešvihnú správny okamžik, alebo budú málo dôrazní, vzniknú zárodky novej krízy.

Autor je výkonný riaditeľ Patria Finance.

Aký bude B. Obama prezident?

View Results

Loading ... Loading ...

2 odpovede na “Vláda sa musí včas stiahnuť, inak hrozí nová kríza”

  1. MAX píše:

    po tom, co uz raz v USA zlyhal system kontroly hypotekarnych domov, bude vlada velmi opatrna. Aj tak si vsak myslim, ze to prepiskne…

  2. Pato píše:

    Historia nepamata jediny pripad, ked by sa vlada vedela vcas stiahnut.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *