Utorok 20. augusta. Meniny má Anabela

Vo svete klesá nezamestnanosť. Je to zásluha Trumpa či Fica? (Zrkadlo uplynulého mesiaca)

Tá Merkelka má šialenú moc! Ale ja ako občan o tom nesmiem nič vedieť! – také bolo resumé masírovania môjho mozgu , keď som s kamarátom Mirom opäť raz zašiel na obligátne dve deci červeného. To nie je nejaká fantazmagória ani bulvárne spestrenie odborného finančného portálu, ale jeden z možných faktorov politickej neistoty, ktorý vždy býva rizikom pre dianie na finančných trhoch.

Popíjali sme, keď sa objavila skupinka mužov vo veku zhruba od 20 do cca 55 rokov. Spýtali sa, či máme voľné, od vedľajších stolov poprenášali nejaké stoličky a slušne si prisadli. Pili tiež červené víno a tak sme sa dali do reči.

Téma bola z ich strany jasná. EÚ a všetko čo s ňou súvisí je zlé, škodlivé, postavené na hlavu. Treba EÚ rozbiť a pre to, aby čím skôr zanikla, treba urobiť všetko: „Áno, aj so zbraňou v ruke sa postaviť voči nenávidenej spoločnej Európe,“  hovorili nám.

O. K. vravím na to, EÚ je podľa vás zlá, ale čo ďalej? Hádam nechcete, aby sa Slovensko hermeticky uzavrelo pred svetom a aby každý občan – ako o tom snívajú kotlebovci – dostal do rúk krompáč a lopatu a Slovensko by len tak rozkvitalo?!

„Kotlebovci sú primitívi. Samozrejme, že tak by to nešlo! Ale Slovensko má silného priateľa, spojenca, ochrancu a mohlo by sa spojiť s ním do jedného štátneho celku. To nevadí, že je územne vzdialené! Aj Spojené štáty majú také vzdialené územia, aj Rusko má Kaliningrad.“

Od počiatku som vedel kam mieria, ale robil som sa hlúpym. Aj Miro sa nahlúplo tváril.

Novinári nesmú nič sami napísať!

Potom sme sa dozvedeli, že v EÚ sa dejú samé hrozné veci, imigranti každý deň v západných krajinách podrezávajú malé deti, ale v médiách sa o tom nikde nesmie hovoriť!

„A viete prečo sa o tom nikde nepíše? Lebo to nemecká kancelárka Merkelová zakázala! Ona vydala príkaz, že novinári v celej EÚ nesmú písať a hovoriť nič negatívne o Európskej únii. Len samé pozitíva! Ona zavolá Ficovi a Kaliňákovi a oni dvaja cez kriminálku a SIS-ku priamo riadia slovenských novinárov a kontrolujú ich, čo píšu! Ale o tom sa nesmie hovoriť!“

Ďalej som sa dozvedel, že žiaden novinár nesmie nič sám od seba písať, ale vždy je pri ňom SIS-kár, ktorý mu opravuje každé jedno slovíčko, aby to vyznelo v propech EÚ!

Chcel som tomu cca 20-ročnému faganovi povedať, že ja som profesionálny novinár už dlhé desaťročia a nikdy, zdôrazňujem: nikdy ma nikto neovplyvňoval, nikto mi do toho čo píšem nezasahoval, nestál pri mne a dokonca ani v časoch Husákovej normalizácie som nepociťoval také problémy!

Ale bolo by to zbytočné, nieže by ten mladý slušňák nechcel diskutovať, ale on to mal tak pekne naučené, že som ho počúval s otvorenými ústami! Nakoniec som si kusol do jazyka a prešli sme k iným témam (ženy, futbal).

Ja sa už nemôžem prihlásiť na Facebook, lebo hneď na mňa vyskočia skupiny, ktoré ma chcú za priateľa. Jedna taká, ktorá podporuje Putinovu kandidatúru v ruských voľbách a navrhuje, aby sa stal prezidentom nielen Ruska, ale celého sveta! A druhá, ktorá požaduje, aby sa Slovensko spojilo s Ruskom a keď sa tak stane, bude raj. Nebude u nás nenávisti, kriminality ani nezamestnanosti, bude vysoká životná úroveň aj sloboda tlače. A budeme sa mať dobre!

Minulý mesiac poslanci Európskeho parlamentu (EP) vrátane časti slovenských poslancov požiadali orgány EÚ, aby vyčlenili prostriedky na boj proti neuveriteľne intenzívnej propagande šírenej z Ruska.

Realita, ale aj chválenkárstvo

Americký prezident Trump v správe o stave únie pyšne uviedol, že nezamestnanosť v Spojených štátoch v uplynulom roku dosiahla najnižšiu úroveň za posledných 45 rokov, pričom nezamestnanosť medzi hispánskou a černošskou populáciou vraj zaznamenala vôbec najnižšie čísla v histórii Spojených štátov. Prezident nezabudol dodať, že sa o to postarala jeho administratíva, ktorá nastúpila vlani 20. januára a odvtedy údajne pomohla vytvoriť 2.4 milióna nových pracovných miest, z toho 200 tisíc v priemyselnej výrobe.

Tak trochu mi to pripomína Ficovo chválenkárstvo, ale realita je taká, aká je. Ficov hlavný kritik, predseda SaS Richard Sulík na margo toho prednedávnom zdôraznil, že na celom svete klesá nezamestnanosť a premiér Fico to div nepripisuje na vrub svojej sociálne cítiacej dobrotivej vlády.

Samozrejme, nezamestnanosť aj na Slovensku klesá, nie však kvôli múdrosti a dobrotivosti vládneho kabinetu, ale je to výsledok cyklického oživenia svetovej ekonomiky. Podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka na Slovensku je problémom to, že nezamestnanosť sa nie úplne stretáva s dopytom po pracovnej sile. Väčším problémom je nevhodné regionálne rozloženie nezamestnanosti než nevhodná vzdelanostná štruktúra nezamestnaných.

Pravdou ale je, že svetová ekonomika rastie a Medzinárodný menový fond (IMF) zvýšil prognózy jej rastu pre tento i budúci rok o 3,9 percenta. Čiastočne to pripisuje aj vplyvu Trumpovej daňovej reformy, ktorej súčasťou je aj zníženie firemnej dane z 35 na 21 percent. Čo som tak pozeral na webe, mnoho analytikov vo svete očakáva sa, že reforma podporí spotrebiteľské výdavky a rast US ekonomiky, pravda, viac je kritikov, ktorí sa obávajú, že reforma výrazne zvýši verejný dlh a prehĺbi priepasť medzi bohatými a chudobnými.

Táto priepasť celosvetovo naďalej prudko narastá.

Najbohatší ďalej bohatnú

Britská spoločnosť Oxfam International informovala, že koncentrácia bohatstva v rukách malej skupiny ľudí sa neustále zvyšuje a 82 percent z celkového nárastu bohatstva vo svete v lanskom roku získalo to najbohatšie jedno percento svetovej populácie. Miliardy ľudí ale nijako nezbohatli, ba mnohí ešte viac schudobneli.

„Boom miliardárov nie je známka toho, že svetová ekonomika prosperuje, ale je to príznak zlyhávajúceho  ekonomického systému,“ zdôraznili predstavitelia spoločnosti argumentujúc aj tým, že kým miliardári v priemere bohatnú ročne o 13 percent, bežní zamestnanci vo svete si užívajú v priemere dvojpercentné zvýšenie miezd.

Podľa analytikov banky Credit Suisse bol uplynulý rok v tomto smere naj… Vlani totiž stúpol počet miliardárov najstrmšie v celej histórii zhromažďovania údajov o miliardároch!

A viete čo?! Ja som aj rád, že k nim nepatrím. Aby stále o mne kdesi písali, že mám toľko a toľko na účte? Veď mne naň chodí len dôchodok (vyše 300 eur), ktorý mi dobrotivá vláda každoročne valorizuje, a ešte aj občasné honoráre, napríklad za mesačné komentáre na Investujeme.sk.

Vrátim sa ale k téme s tým, že problémom nie sú najbohatší, ale problémom je chudoba, ktorá má vo svete a dokonca aj vo vyspelom (vrátane členských krajín EÚ!) mnohoraké podoby.

Jednou z nich je aj tzv. energetická chudoba spočívajúca v tom, že veľká časť európskej populácie – vo všetkých krajinách Únie bez výnimky – nemá zaistený dostatok tepla, má problémy so splácaním účtov za energie alebo žije vo vlhkých a plesnivých domácnostiach. To podľa podpredsedu Európskej komisie (EC) Maroša Šefčoviča vedie k ich sociálnemu vylúčeniu a k vážnym zdravotným problémom a podkopáva snahy o ďalšiu integráciu európskych krajín.

Poľovačka na sociálne dobrotivého Ježiška?

Ale zato  sú aj dobré správy. Napríklad i na Slovensku.

Neviem, kedy ochranári naposledy zratúvali počty rysov ostrovidov, ale chcem ich  touto cestou upozorniť, že už čoskoro im pribudne ďalší exemplár tejto nebezpečnej mačkovitej šelmy, ktorá podľa encyklopédií menšiu korisť zabíja zahryznutím sa do hlavy, väčšiu zahryznutím sa do hrdla a zadusením.

Premiér Fico totiž nedávno povedal pre médiá, že v boji proti korupcii na Slovensku bude doslova ako rys ostrovid a jedným dychom dodal, že ministra vnútra Kaliňáka neodvolá. Povedal o ňom, že pre opozíciu je „mediálne lovná zver“.

Samozrejme, neviem, čo všetko premiér myslí pod pojmom mediálne lovná zver, ale ako environmentálne založený človek pre istotu upozorním  slovenských ochranárov aj na ministra Kaliňáka.

Preboha, nech ho len dobre chránia pred nenásytným poľovníckym združením Sulík a spol.

Vec sa má totiž tak – a tu už prestáva každá sranda – niektoré podnikateľské kruhy, ktoré sa vedia dobre prisať na štátny rozpočet a EÚ fondy a vyciciavať ich, sa už pomaly začínajú obzerať po strane SaS.

Pozor! Tí podnikatelia, ktorí roky žijú zo štátnych zakázok, zas nie sú žiadni hlupáci. Vedia v tých veciach chodiť a aj im už dochádza, že sociálny a dobrotivý Ježiško nebude vládnuť naveky. Jeho strana skrz – naskrz prehnitá kauzami sa zrejme po najbližších voľbách dostane ešte do parlamentu, ale už nebude o ničom rozhodovať a čaká ju rovnaký osud ako Mečiarovo HZDS.

Ale to určite nie je až tak dobrá správa.

V tých peciach bude ešte horúco!

Oveľa lepšia je správa tá, že počnúc 1. májom by mohli u nás konečne vzrásť príplatky za prácu v noci a počas sviatkov. Vláda s novelou Zákonníka práce súhlasila a v súčasnosti je v parlamente už v druhom čítaní. Keď všetko ďalej pôjde tak, akoby našu najväčšiu politickú stranu riadil jeden muž a nik sa neodvážil mať iný názor na vec,  je zrejmé, že od prvomájového rána budú musieť vzrásť ceny chleba, rožkov i žemličiek…

Slovenskí pekári sa totiž opäť raz nechali počuť, že oni patria k tým, ktorí v najväčšom rozsahu pracujú v noci a počas sviatkov a – nedá sa svietiť. Sociálny Ježiško ale nepopustí, pekári tiež nepopustia, slovom, bude v tých žeravých peciach ešte horúco.

Tabletka, ktorá rýchlo vyšumí…

Nechtiac som za započúval do rozhovoru dvoch starších žien (mojich rovesníčok), ako preberali, ktorý liek na bolesť a teplotu je lepší. Jedna chválila lieky s účinnou látkou ibuprofenum, druhá zasa lieky na báze paracetamolu. Veď hej, vraví tá prvá, lieky s paracetamolom sú lepšie, uznávam, ale veľmi rýchlo vyšumia, preto radšej dávam prednosť ibuprofénovým liečivám.

To slovo vyšumenie sa mi zapáčilo a tak ho teraz použijem celkom v inej súvislosti. Ešte donedávna (písal som o tom v jednom z predchádzajúcich komenárov) bol témou tém medzi ľuďmi Bitcoin a iné digitálne meny. Bez prestania sa o nich rozprávalo v rannej v električke, na pracoviskách, v čakárni u obvodného lekára i v operačnej sále, na večerných koncertoch vážnej hudby, v erotických salónoch, krčmách, kaviarňach i v rodinnom kruhu.

Dnes už bežní ľudia virtuálne meny ani len nespomenú!

Zato po celom svete (zo strany vlád a centrálnych bánk rovnako v totalitných i demokratických krajinách) silnejú všemožné snahy o ich reguláciu.

Podľa Slovenskej komory daňových poradcov je však pri snahách regulovať digitálne meny potrebné vymedziť, či sa budú považovať za menu, finančný majetok (investíciu) alebo tovar. Kolega Petr Zámečník z českého Investujeme terajší stav nazval stmievaním kryptomien. Priznávam, že aj ja som hľadal nejaký vhodný výraz, ale ten Zámečníkov tú situáciu vystihuje fakt perfektne.

Ale aj to vyšumenie digitálnych mien z každodenných rozhovorov ľudí je tiež signifikantné!

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom.  Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu (freeimages)

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *