Sobota 30. mája. Meniny má Ferdinand

Voľby sa blížia. Dostane Švédsko tvrdú lekciu?

Švédsko

Vo Švédsku bola téma imigrácie dlho tabu. No obdobie politickej korektnosti sa skončilo a na vlne anti-imigrantských nálad do parlamentu v nedeľu vplávajú populisti. Švédsky model občianskej spoločnosti a sociálneho štátu tak dostáva vážne trhliny.

Víťazom bude opäť raz populizmus a porazeným “samhället”. Tento švédsky výraz sa často prekladá ako „spoločnosť“, no skutočný význam je „vychádzať spolu“. V súčasnosti Švédsko robí pravý opak. Je rozdelené v otázke imigrácie a jej dopadu na „švédsky model sociálnej demokracie“ so štedrým štátnym blahobytom.

Tradičný švédsky model má trhliny

„Samhället“ je vo Švédsku všetkým. Tento koncept sa prejavuje vo všetkom, od známeho štedrého sociálneho systému, až po hlboko zakorenené takmer perfektné rovnostárstvo. Masívne ovplyvňuje spôsob ako Švédi vidia a definujú samých seba. Švédsky ideál jednotnej spoločnosti je súčasťou ich DNA. Akékoľvek náznaky negatívnych nálad, alebo nesúladu sú preto starostlivo strážené a eliminované. To je dôvod, pre ktorí sú Švédi tak politicky korektní.

Vo Švédsku dokonca nie je nikdy možné byť dostatočne politiky korektný…. teda aspoň donedávna to tak bolo. Dnes sa krajina snaží byť tak otvorená a fér ku všetkým, že opak sa stáva pravdou.

Neschopnosť Švédov vysporiadať sa s problematickou otázkou migrácie zdôrazňuje existenciu autocenzúry, ktorá necháva niektoré otázky nediskutované a neriešené. V tomto prostredí sa mimoriadne darí pravicovej a anti-imigračnej strane Švédski demokrati, ktorá útočí na nízke pudy švédskej spoločnosti, ktorých existenciu si nikto otvorene nechce priznať.

Čím menej sú tradiční politici ochotní hovoriť o téme migrácie, tým väčšie trhliny dostáva tradičný model humanitárnej superveľmoci Švédska, a tým väčší priestor majú Švédski demokrati pri vzbudzovaní strachu z cudzincov, z kultúrnych zmien a rizík pre tradičné usporiadanie spoločnosti.

Imigranti boli tabu

Až do predvolebnej kampane prevládala v politickom diskurze nepísaná dohoda vyhýbať sa téme migrácie. Mlčanie prelomil až líder Švédskych demokratov Jimmie Akesson, ktorý v televíznej debate s predsedom vlády Stefanom Lofvenom uviedol, že až „štyria z piatich násilníkov nešvédskeho pôvodu, žijúcich v krajine, stále neboli deportovaní. Prečo si týchto zločincov nechávame vo Švédsku?“, pýtal sa.

Označiť odpoveď premiéra na túto otázku ako vyhýbavú by bolo len veľmi mierne. Táto udalosť sa označuje ako kľúčový bod zvratu, nie len pre Švédskych demokratov, ale aj aj pre vládnu Sociálne demokratickú stranu. Takto sa téma imigrácie dostala do súčasnej predvolebnej kampane.

Švédsko sa tým dostalo do nepríjemnej situácie, keď muselo začať diskutovať o probléme, ktorý bol roky ignorovaný a pre ktorý neexistuje dobré riešenie, či kompromis, a čo je ešte horšie – problém, pri ktorom je veľmi náročné byť fér a korektný.

Myslím, že je dôležité zdôrazniť, že v nedeľných voľbách budú štyria z piatich Švédov hlasovať za stranu, ktorá nie je anti-imigračná. „Len“ jedna pätina založí svoj hlas na téme imigrácie. To aj napriek tomu, že z novinových titulkov cítiť pravý opak.

Výsledok volieb je zhruba jasný. Švédsko bude mať tri hlavné politické strany. Dve etablované: Sociálni demokrati a Umiernení, a jednu novú, nacionalistickú – Švédskych demokratov. S tou pravdepodobne nikto z ostatných nebude chcieť diskutovať o novej vláde. Napriek tomu, ako nám dokazuje história, tón politických debát v Štokholme sa bude stále viac orientovať na imigráciu, z ktorej sa stane mainstreamová agenda.

Presne k tomu došlo aj v Dánsku, kde dnes máme smutné usporiadanie dvoch síl, prvej zameranej nie len na imigráciu, ale na všetko, čo môžeme nazvať nacionalizmom a ďalšej na ochranu doterajších hodnôt a spôsobov. Nápadne to pripomína 30-te roky minulého storočia.

Silná švédska ekonomika

Je tu však aj pozitívna stránka aktuálneho švédskeho príbehu. Miestna ekonomika a štruktúra spoločnosti zostávajú naďalej závideniahodné. Švédsko nie len jednou z najbohatších krajín sveta, ale patrí aj k tým najférovejším a najmenej skorumpovaným.

Jediným slabým miestom tamojšej ekonomiky je relatívne vysoká nezamestnanosť. No spolu s vysokým prebytkom bežného účtu platobnej bilancie, vyrovnaným verejný rozpočtom a konkurencieschopnosťou to vytvára vzácnu kombináciu.

Švédsko je učebnicovým príkladom toho, ako by ekonómovia chceli, aby krajina fungovala. Súčasné debaty sa tak netýkajú ekonomiky, ale len prestavenia švédskeho modelu vysporiadania sa imigráciou.

Švédsky štatistický úrad hovorí, že populácia v krajine sa za posledných 13 rokov zvýšila o jeden milión ľudí. V nasledujúcich 11 rokoch by to mal byť ďalší milión. Až 80 percent z tohto zvýšenia vychádza na imigráciu.

Tradičné strany neponúkajú odpovede

To, čo ma skutočne znepokojuje, je absolútny nedostatok sebareflexie zo strany tradičných strán. Venujem sa vo svojich komentároch brexitu, ako aj víťazstvu Donalda Trumpa vo voľbách v roku 2016. K niečom podobnému dochádza teraz vo Švédsku.

Sociálni demokrati sú vo vláde takmer nepretržite od konca Druhej svetovej vojny a väčšinu z toho času s viac ako 40 percentami voličských hlasov. Dnes ich podpora klesla na niečo málo ako 20 percent. Ich agenda nemá žiadnu víziu. Aká je ich odpoveď na obavy ľudí z migrácie? Jeden týždeň dovolenky naviac a vyššia daň na zárobky bohatých. Ale no tak Švédsko… !

Svet sa dnes štrukturálne mení rýchlejšie ako kedykoľvek predtým. Riešením nie je posunúť kalendár späť do 60tych a 70tach rokov minulého storočia, keď bola krajina, na rozdiel od mnohých ďalších, na tom oveľa horšie ako dnes. Švédsko sa potrebuje problému postaviť čelom, a to spôsobom, ktorý je mu vlastný – so širokým konsenzom, rešpektom a zameraným na výsledok.

Dopad na finančné trhy

Pred blížiacimi voľbami sa objavujú obavy týkajúce sa švédskych finančných aktív. Banka Erik Penser napríklad zaujala veľmi defenzívny postoj, keď sa vyhýba akciám malých a stredných firiem. Historicky si tieto spoločnosti po voľbách nevedú veľmi dobre. Sme však presvedčení, že voľby budú mať politický, nie trhový dopad. Výsledkom môže byť dlhé obdobie bez vytvorenia vlády, no ako nám ukázali prípady Belgicka a Španielska, to ekonomike môže naopak pomôcť.

Môžu sa samozrejme objaviť tlaky na zvýšenie rozpočtových výdavkov, no švédska ekonomika a akciový trh sú dostatočne silné. Niekoho by mohlo zvádzať možné oslabenie kurzu švédskej koruny po voľbách. Centrálna banka Riksbank totiž nemusí byť vo svete rastúcich nákladov na externé financovanie a extrémne nafúknutého realitného trhu, schopná ďalej udržiavať svoj super holubičí postoj. My napriek tomu zostane v pozícii pozorovateľa, dúfajúc, že Švédsko nebude ďalšou krajinou, v ktoré vládne populizmus.

Sme dnes na ceste nikam. Politický systém deštruuje sám seba a novou „víťaznou stratégiou“ je byť populistický, čo najviac ako sa dá. Moderné je ukazovať na cudzincov a cudzí vplyv, ktorý má byť prameňom všetkého zla v domácej politike a spoločnosti.

Plané nádeje

Tradičné politické strany, ako aj médiá, uviazli pri svojom odkaze „nádej a zmena“, založenom na míňaní peňazí, ktoré nie sú ich, akceptovaní vyššieho zadlženia, rušenia reforiem, znižovaní veku odchodu do dôchodku, obmedzovaní mobility pracovnej sily a poskytovaní ešte väčších dotácií stratovým firmám.

Kocky sú vrhnuté, ako spieva ABBA. Budúcnosť nie je náhoda. Víťazmi budú ľudia a krajiny, ktoré akceptujú hodnoty švédskeho modelu. Napriek tomu to nemôže byť za cenu ignorovania, alebo dokonca cenzurovania hlasov voličov. Švédsko potrebuje lekciu, a bude ju mať. Budúcnosť krajiny bude o ňu koniec koncov napokon bohatšia.

Autor je hlavný ekonóm Saxo Bank

2 odpovede na “Voľby sa blížia. Dostane Švédsko tvrdú lekciu?”

  1. Martin Rubáš píše:

    Švédsko bude asi první zemí, kde začne občanská válka. Kriminalita je na rekordní úrovni, stát už není schoen plnit zákaldnmí potřeby. Roste nespokojenost všech – migrantů i domácích…
    http://www.epshark.cz/clanek/712/svedsko-ve-volnem-padu

  2. Jarumas píše:

    Vo švédskej televízii odvysielali príhovor švédskeho policajného riaditeľa, kde zo slzami v očiach hovorí, že nestíhaj nieže vyšetrerovať, ani evidovať znásilnenia, lebo sú zasypaní vraždami. Švédsko vedie v počte znásilnení aj percentuálne aj početne vysoko nad celým svetom, lebo prijali 2 milióny muslimských mužov, ktorí si denným znásilňovaním žien, detí a chlapcov riešia svoje sexuálne potreby. Vo Švédsku znásilnia ženu a dieťa každých 8 minút. Dám tu linku na originál švédskej TV, donedávna tam bolo aj celé video rozhovoru s ním, teraz len foto a text, na nete je kopu článkov a videí s prekladmi a titulkami tohto rozhovoru: https://www.svt.se/nyheter/inrikes/kriminologen-brott-mot-kvinnor-och-barn-har-inte-lika-hog-status

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *