Utorok 27. októbra. Meniny má Sabína

Volkswagen má na krku ďalší škandál. Tento krát je to rasistické video

Najväčší svetový výrobca automobilov, nemecký Volkswagen, musel v uplynulých dňoch riešiť ďalší nepríjemný škandál. Išlo o reklamné video s rasistickým podtónom šírené na sociálnych sieťach.

Desať sekundový klip mal podporiť predaj nového modelu Golf 8. Zväčšená biela ruka v ňom odoženie od zaparkovaného Golfu prizerajúceho sa muža čiernej pleti, potom ho nasmeruje a odstrčí do baru s názvom Petit Colon.

Americké média sa do Volkswagenu spustili z ostra. Téma rasizmu je v USA dlhodobo citlivá, platí to zvlášť počas súčasných občianskych nepokojov po zabití Georga Floyda. Verejnosť je preto na rasistické narážky veľmi citlivá. Proti sa však vyjadrili aj viaceré nemecké médiá, napríklad Der Spiegel.

Sporné video

Okrem kontroverznej konštelácie veľkej bielej ruky, ktorá odstrkuje černocha, sú vo videu viaceré sporné body. Napríklad názov kaviarne Petit Colone, kam ruka čierneho muža odšupne. Táto kaviareň skutočne existuje a nachádza sa v Buenos Aires. Jej názov v preklade znamená Malý kolonista alebo Malý osadník a je umiestnená v štvrti spätej s prvým kolonizovaním Južnej Ameriky španielskymi dobyvateľmi.

Ďalší problém je podľa kritikov v slove „NEGER“, ktoré sa nakrátko objaví ako zhluk písmen vynárajúcich sa vo videu, aby neskôr vytvorili slovné spojenie „DER NEUE GOLF“.

Priznanie viny

„Zverejnili sme rasistické video na našom kanáli na Instagrame. Rozumieme pohoršeniu verejnosti, pretože aj my sami sme zdesení. Toto video je urážkou všetkého, čo sme dosiahli v presadzovaní občianskych práv a je urážku pre každého slušného človeka. V mene spoločnosti Volkswagen sa ospravedlňujeme verejnosti a najmä tým, ktorých sa naše rasistické video dotklo,“ uviedli v spoločnom vyhlásení Elke Hietmueller a Juergen Stackmann z najvyššieho vedenia spoločnosti.

Volkswagen spornú reklamu po kritike stiahol. Prestal ju promovať na sociálnych sieťach, no napriek tomu sa video začalo virálne šíriť.

Bez osobnej zodpovednosti

Napriek priznaniu viny nikto z Volkswagenu zatiaľ neniesol osobnú zodpovednosť. Vedenie priznalo, že verejnosť a médiá volajú po prepustení kompetentných pracovníkov. Zodpovedný za tvorbu a publikáciu problémového videa je šéf marketingu spoločnosti Jochen Sengpiehl. Zatiaľ ho to však nestálo miesto.

Uviedol, že zámerom tvorcov bolo uviesť päť krátkych videí, ktoré by sa pohrávali s témou ľúbostného vzťahu dvoch mladých ľudí – bielej ženy a muža tmavej pleti. „Niekto z tímu si neuvedomil, že video môže mať rasistický podtón,“ vysvetlil. Video bolo súčasťou veľkej reklamnej kampane, ktorá pozostávala z 200 rôznych prvkov vizuálnej prezentácie na sociálnych médiách.

Šéfka oddelenia integrity a právnych vzťahov Hiltrud Werner na margo personálnej zodpovednosti uviedla, že integrita znamená aj to, že vedenie a samotná spoločnosť stoja za zamestnancami, dokonca aj keď urobia chybu. „Preto nebude žiadny „obetný baránok“, dodala.

Volkswagen sľúbil, že vytvorí radu expertov na diverzitu s cieľom predísť podobným problémom.

Historické bremeno

Predstavitelia spoločnosti vo vysvetlení uvideli, že vnútorné vyšetrovanie radu zamestnancov a analýzy stoviek dokumentov dospelo k názoru, že tvorba alebo schvaľovanie klipu nebolo motivované rasistickými úmyslami.

„Sme si vedomí našich historických koreňov a podielu viny našej spoločnosti počas nacizmu. A preto netolerujeme žiadnu formu rasizmu, xenofóbie a diskriminácie,“ uviedli lídri spoločnosti vo vyhlásení.

Spoločnosť bola založená v roku 1937 v časoch nacistického Nemecka. Hromadne využívala otrockú prácu väzňov koncentračných táborov alebo území anektovaných Nemeckom. V roku 1998 podali pracovníci, ktorí sa dožili, na firmu hromadnú žalobu. Verejnosť preto podobné prešlapy voči rovnosti vníma veľmi citlivo.

Je podľa vás video Volkswagenu rasistické?

View Results

Loading ... Loading ...

Jedna odpoveď na “Volkswagen má na krku ďalší škandál. Tento krát je to rasistické video”

  1. simona píše:

    Všetci sú teraz precitlivelí na politickú korektnosť. O chvíľu budeme ako roboti… bez emócií a vtipu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial