Streda 08. apríla. Meniny má Albert

Vracajú sa zlatu opäť jeho „zlaté časy“?

Cena zlata od apríla tohto roku prudko rastie. Kým ešte 19. apríla stála unca 1272 dolárov, aktuálne je to 1424 dolár. Je to nárast o 12 percent. Podstatné však je, že zlato sa tým vymanilo z pásma, v ktorom sa obchodovalo zhruba päť rokov. Súčasná cena je tak najvyššia od mája roku 2013.

Sme teda svedkami novej explózie ceny žltého kovu a zažijeme „zlatú horúčku“ podobnú tej z rokov 2009 až 2012? Pozrime sa preto bližšie, čo stojí za súčasným rastom ceny.

„Zdá sa, že zlato je v najlepšej pozícii, aby využilo obnovené znižovanie sadzieb centrálnych bánk a výnosov dlhopisov. Riziko obnovenia menovej vojny by mohlo oslabiť americký dolár, čo je ďalšia pozitívna správa,“ hovorí komoditný stratég Saxo Bank, Ole Hansen.

Zvýšenie ceny podľa neho podporujú očakávania, že centrálne banky znížia sadzby, aby podporili rast, ktorý má  vzhľadom na to, že globálne dodávateľské reťazce sú narušené obchodnými vojnami, stále väčšie problémy. Pokles výnosov dlhopisov je ďalším hlavným dôvodom toho, že zlato opäť získava na sile. V Európe sa veľký objem dlhopisov posunul dokonca do negatívneho pásma. Ruší to náklady príležitostí držania aktív bez kupónu a bez výnosov – teda zlata.

O. Hansen si navyše myslí, že podporu zlatu poskytne aj slabý dolár. Kým uvoľňovanie politiky Fedu v minulosti vždy ladilo so silným dolárom, dnes sa potenciál rastu jeho sily už pravdepodobne vyčerpal v predchádzajúcich zmenách politiky Fedu. „Preto sa pýtame, či je konečne na čase, aby USD začal oslabovať, čo by zlatu a komoditám všeobecne poskytlo priaznivý vietor, ktorý im v posledných rokoch chýbal,“ hovorí analytik.

Závislosť na zmene sadzieb záleží od okolností

Investori očakávajú, že Fed by už na tohomesačnom zasadnutí mohol znížiť sadzby, a do konca roka by mohol urobiť ešte raz. Vplyv znižovania sadzieb na zlato je pritom otázny. „Občas je počuť mýty, že cena zlata reaguje pozitívne na rast sadzieb, pretože rastúce úrokové sadzby znamenajú „problémy“ pre akcie. V skutočnosti táto väzba vo väčšine prípadov neplatí. Cena zlata na zmenu úrokových sadzieb síce reaguje, ale smer záleží na okolnostiach,“ uvádzajú analytici Fincentra, a.s., Praha.

Dôležité sú informácie, ktoré so zmenami sadzieb spojené a tu všeobecne platí, že s vyššou nervozitou cena zlata rastie, pretože ide o jedno z aktív, kam sa v čase neistoty utieka kapitál. V čase vyššej nervozity a poklesu sadzieb dopyt po zlate zvyčajne rastie.

Ponuka a dopyt

Trhové výkyvy ceny zlata sú dôsledkom zmeny ponuky a dopytu zlata. Ponukovú stranu veľmi riešiť netreba. Produkcia baní, ako aj recyklácia, reagujú skôr v dlhšom období na odhad dopytu a budúcu cenu, pretože otvárať nové bane a zefektívňovať recykláciu niečo stojí. Za výkyvmi cien zlata teda stoja najmä obchody so súčasnými zásobami. Uspokojujú tri hlavné potreby – priemysel, špekulatívne obchody a menovú politiku centrálnych bánk.

Priemyselnou zložkou je dopyt, ktorý tvoria napríklad požiadavky šperkárskeho a elektrotechnického odvetvia podliehajúce s rôznou mierou citlivosti ekonomickému cyklu. Do špekulatívnych obchodov možno zaradiť všetky aktivity, kedy subjekty na trh vstupujú z dôvodu očakávania vývoja ceny. Ide napríklad o situáciu, kedy sa investori obávajú prepadu cien iných aktív a zlato nakupujú ako ochranu portfólia.

Poslednou zložku je dopyt a ponuka centrálnych bánk. Centrálne banky zvyčajne sledujú iné ciele, než dosiahnuť zisk. Od posledného veľkého ekonomického otrasu po páde Lehman Brothers objem zlata v súčte známych rezerv všetkých centrálnych bánk stabilne rastie.

Obnova zlatých rezerv

Dlhodobo a stabilne nakupujú zlato napríklad Rusko alebo Kazachstan. Stabilne informuje o vyšších zlatých rezervách tiež Čína a v poslednej dobe zintenzívnilo nákupy zlata aj Turecko. U všetkých týchto krajín možno predpokladať, že cieľom je obmedzenie vplyvu dolára. Na niektoré krajiny smerujú ekonomické sankcie USA a všetky tieto krajiny vnímajú, že dominancia USD je zbraňou, ktorú možno použiť. Odstrihnutie krajiny od dolárových platieb by z ich dolárových rezerv ľahko vytvorilo nelikvidné aktíva.

No pre Čínu, vzhľadom k jej objemným rezervám, nie je iná alternatíva a zlaté rezervy jej veľmi nepomôžu. Rusko či Turecko však majú rôzne možnosti. Aktuálne u nich tvoria zlaté rezervy cca 20 percent devízových rezerv. Rusko v minulosti vyhlásilo, že zo svojich devízových rezerv chce maximálne vytesniť americký dolár, a zdá sa, že nemá záujem len vymeniť jedného menového hegemóna za iného.

Pozor na podomových obchodníkov

Zlato teda možno čakajú zlaté časy. Rastúca nervozita zo spomalenia globálnej ekonomiky v dôsledku obchodných sporov USA so zvyškom sveta, či iným konfliktov, vytvárajú živnú pôdu pre špekulácie.

Mali by sa ich však zúčastňovať investori na finančných trhoch. Nie bežní ľudia. Skôr, či neskôr, sa určite opäť objavia predajcovia zlatých tehličiek, zliatkov alebo mincí. Hodnota zlata však pri nich predstavuje len časť ceny. Zvyšok pripadá na provízie, marketing, či len na fyzickú výrobu. Ak teda niekto nakúpi zlato v tejto forme, má biednu šancu, že jeho kúpna sila bude ochránená.

2 odpovede na “Vracajú sa zlatu opäť jeho „zlaté časy“?”

 1. Maro píše:

  Takze netreba kupovat fyzicke zlato, ale paierove?

  V amerike bol v minulosti sudny proces ked chlap zazaloval velku banku, ze mu predala papierove zlato, ktore nevlastnila(objem papieroveho zlata je minimalne 10x vacsi ako fyzickeho). Banka si veselo uctovala poplatky za skladne. Verdikt bol, ze je to sice pravda, ale robia to vsetci.

  Podobne je to aj s peniazmi, kde mam dokonca ulozeny link so znamym sudnym pripadom
  https://en.m.wikipedia.org/wiki/First_National_Bank_of_Montgomery_v._Daly

  • truhlik píše:

   aj ked je clanok pragmaticky a pravdivy jeho zaver nakoniec vyznieva dost ucelovo … samozrejme ze papierove vlastnictvo zlata je pohodlnejsie a „bezpecnejsie“ no v dnesnej dobe institucionalnej nestability a zranitelnisti môze uchovanie hodnoty zarucit jedine fyzicke zlato 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *