Piatok 20. októbra. Meniny má Vendelín

Vracia sa kríza eurozóny? Finančné trhy zostali vydesené… (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Celý život bývam v rodných Košiciach, z toho posledných takmer 23 rokov na sídlisku Ťahanovce. Rímskokatolícky kostol je len niekoľko desiatok metrov od veľkého nákupného centra a tak sa mi každú nedeľu naskytá ten istý obraz: po skončení svätej omše sa väčšina veriacich (odhadom cca 90 – 95 percent) presúva z kostola priamo do obchodu.

Svätých omší je v tomto kostole v nedeľu viacero a tak neveriaci si už urobili “rozpis”, kedy majú ísť do obchodu, lebo hneď po skončení svätej omše sa tam ku košíkom ani nedostanú! Aj preto vždy s riadnou dávkou sarkazmu už dlhé roky sledujem všetky aktivity a kampane Katolíckej cirkvi proti nedeľnému predaju. Bez ohľadu na to, či sú riadené zhora, rozumej zo strany Konferencie biskupov Slovenska (KBS) alebo sú iniciované samotnými veriacimi (opakujúce sa petície v kostoloch najmä v rámci rôznych katolíckych spolkov a združení na podporu kresťanskej rodiny) alebo či tieto aktivity majú aj politický rozmer.

Najnovšie sa o zákaz nedeľného predaja opäť raz pokúsilo KDH, ktorého poslanci rozvinuli v parlamente horúcu diskusiu.To, čo sa podarilo v minulých rokoch, teda zákaz nariadiť prácu, ktorou je maloobchodný predaj, 1. januára, na Veľkonočnú nedeľu, na Štedrý deň po 12. hodine a 25. decembra celý deň, sa totiž kresťanom – katolíkom máli a chcú počet takýchto dní údajne v záujme ochrany kresťanskej rodiny rozšíriť o všetky štátom uznané sviatky a všetky nedele!!!

Vzápätí ale dostali niekoľko faciek. Diskusia v parlamente ma tentoraz veľmi zaujala a tak som si zapísal pár výrokov. Stoja za to!

Prvá facka. Andrej Kolesík, Smer-SD: Zákaz nariadiť prácu v nedeľu a počas štátom uznaných sviatkov v maloobchodnom predaji by v čase vysokej nezamestnanosti pripravil o prácu ďalších 3500 ľudí, najmä žien. S návrhom preto nesúhlasím a nepodporím ho! Kolesík poukazujúc na svätuškárstvo a dvojtvárnosť kresťanských politikov im povedal: Len aby sme sa v nedeľu nestretli v niektorom obchode!

Druhá facka. Martin Poliačik, SaS: Ak chce údajná väčšina národa presadzovať konkrétne politiky, nech to robí vo svojich vlastných činoch. Dokážte to vo svojich komunitách, aby v nedeľu nechodili do obchodov. Potom sa samé zavrú, keď nikto nepôjde nakupovať…

Tretia facka. Martin Chren, nezaradený poslanec: Presadzovať osobný náboženský pohľad je prejavom pýchy a pokrytectva. Bojím sa politikov, ktorí tvrdia, že vedia lepšie, čo je pre ľudí dobré, ako ľudia sami.

Štvrtá facka. Jana Kiššová, SaS: Som rada, že takéto zmeny v Zákonníku práce nateraz neprešli. Zrušenie nedeľného a sviatočného predaja by malo negatívne vplyvy na ekonomiku Slovenska i samotnú zamestnanosť. Tento návrh by veľmi negatívne zasiahol podnikateľské prostredie, viedol by k nenávratnému zrušeniu pracovných miest, bol by to neadekvátny zásah do slobody jednotlivca a v neposlednom rade by pripravil štátnu kasu o nemalé príjmy.

Kvôli objektivite uvediem, že na stranu KDH sa postavili socialistické odbory reprezentované Konfederáciou odborových zväzov (KOZ) SR a Odborovým zväzom pracovníkov obchodu a cestovného ruchu, ktoré podporili snahu kresťansko-demokratických poslancov zakázať nedeľný predaj v supermarketoch. Diskusia v slovenskom parlamente sa však odsunula – rokovať sa o nej bude až v septembri.

Téma zákazu nedeľného predaja sa u nás vždy po niekoľkých rokoch pravidelne vynára a s trochou irónie by sa dalo povedať, že podľa nej by sa dali odmeriavať aj najnovšie dejiny Slovenska. Do diskusie o nich minulý týždeň prispela aj banka Sberbank, ktorá podrobne analyzovala nedeľné nákupy v predajniach potravín a o. i. zistila, že z pohľadu počtu vykonaných platieb v priemere každá desiata platba v potravinách je uskutočnená v nedeľu. Podiel nedeľných nákupov však počas roka kolíše a napríklad v decembri až 13 percent všetkých platieb v potravinách urobia klienti banky práve v nedeľu! 

Zmráka sa, stmieva sa, k noci sa chýli?

Citát z básnika Ivana Krasku som nepoužil náhodou. Tak trochu obrazne a možno aj tak trochu trpiteľsky a bolestínsky naznačuje situáciu na minulotýždňových finančných trhoch. To básnické stmievanie sa môže totiž evokovať blížiacu sa krízu. Tým konkrétnym popudom, prečo o kríze rozmýšľať práve teraz, je aj aktuálne dianie okolo portugalského bankového domu Banco Espírito Santo (BES), ktoré nám našepkáva, aby sme sa neuspokojili s tým, že kríza je už definitívne za nami. Nie je! Problémy banky, ktorá nezvláda splácať svoje dlhy, signalizujú Európskej centrálnej banke (ECB), že veľmi rýchlo môže prísť európske tsunami, z ktorého sa krajiny eurozóny tak skoro nespamätajú…

Na veci nič nemení ani fakt, že portugalská centrálna banka i tamojšia vláda pohotovo zareagovali a všemožne sa snažili uistiť investorov, že problémy okolo BES sú zvládnuteľné a neohrozujú stabilitu finančného systému, ani vklady a solventnosť tejto banky. Pravdou ale je, že obavy ohľadom finančného zdravia Espírito Santo poriadne rozkolísali svetové trhy.Tie zostali z toho vydesené a obnovila sa neistota a strach z možnej blížiacej sa krízy. Štvrtkové večerné vyhlásenie BES, že má kapitálovú rezervu 2,1 miliardy eur, i vyjadrenie Medzinárodného menového fondu (IMF), že portugalský bankový systém je schopný krízu ustáť bez výrazného narušenia a problémy banky BES by sa nemali šíriť ďalej, však investorov navidomoči uspokojilo.

V piatok sa situácia naozaj upokojila a junior analytik Peter Rebo z Capital Markets k tomu dopísal: Na akciových trhoch sme v piatok mohli sledovať znovuzrodenie. Po štvrtkových červených číslach v piatok svetové indexy opäť rástli. Problémy, ktorými portugalské bankovníctvo vystrašilo svet, sú nateraz zažehnané a portugalský akciový index PSI 20 pridal 0.60 percenta. Analytici ČSOB konštatovali, že ťažkosti najväčšej portugalskej banky priniesli na trh nárast averzie k riziku. Jedným dychom ale dodali, že trhy mali strach, aby kríza jednej banky v jednej menšej európskej ekonomike opäť nebola rozbuškou pre niečo väčšie. Aj keď ťažkosti Espírito Santo vyzerajú na prvý pohľad vážne, ide o relatívne izolované problémy veľmi zložitej a zle riadenej skupiny. Štvrtkové výpredaje na akciových trhoch od Lisabonu po New York boli teda skôr dôsledkom všeobecne nízkej volatility a výrazného poklesu averzie k riziku v posledných mesiacoch.

Trochu prehnané reakcie, hoci…

Aj keď niektoré reakcie na ťažkosti portugalskej BES hovoriace, že je to už de facto príchod novej krízy, resp. náznak toho, že kríza je už za dverami, boli trochu prehnané, predsa len neboli celkom mimo polievkovej misy. O novej kríze sa totiž začalo hovoriť o niekoľko dní skôr, než sa na svetlo sveta dostali spomínané problémy. Pripomeniem, že už týždeň pred tým Banka pre medzinárodné platby (BIS) so sídlom v Bazileji varovala pred blížiacou sa novou finančnou krízou. Tejto téme som sa podrobne venoval v predchádzajúcom Týždni vo financiách a tu len len doplním, že bola to práve BIS, ktorá pred ôsmimi rokmi úspešne predpovedala globálnu krízu.

Ukončí Fed program stimulov už v októbri?

S naznačenou témou súvisí aj očakávanie toho, aké kroky v najbližšom období (do konca tohto roka) podnikne ECB i americká centrálna banka Fed. Niektoré možné súvislosti naznačila talianska banka Intesa so sídlom v Sanpaolo. Aj keď rétorika ECB je naklonená uvoľnenej menovej politike, Intesa Sanpaolo nepovažuje za pravdepodobné, že by centrálna banka ohlásila nejaký rozsiahly program nákupu aktív, rozumej: plnohodnotné kvantitatívne uvoľňovanie, no v menšej miere program nákupu ABS cenných papierov uvedie do praxe zrejme do konca roka.

Podľa môjho názoru je ale omnoho dobrodružnejšie a napínavejšie očakávanie sprísňovania menovej politiky zo strany amerického Fed-u. A to aj na pozadí skutočnosti, že pracovný trh v USA pokračuje v oživovaní. Júnové dáta totiž ukázali silnejší ako očakávaný prírastok nových pracovných miest (288 tisíc oproti predošlým 224 tisíc) a miera nezamestnanosti klesla na najnižšiu úroveň od vypuknutia finančnej krízy (na 6,1 z predošlých 6,3 percenta). Počas posledných šiestich mesiacov vzniklo v USA 1,39 milióna nových pracovných miest.

Aj preto sa pozornosť investorov a analytikov počas minulého týždňa sústredila najmä na zverejnenie zápisnice nateraz z posledného zasadnutia Fed-u.  Už som dnes raz citoval banku Intesa Sanpaolo a tak to urobím ešte raz: Banka predpokladá, že sprísňovanie menovej politiky Fed-u a otázka zvyšovania sadzieb zostane naďalej nezodpovedaná a ďalšie kroky americkej centrálnej banky budú len ťažko predvídateľné.

Ale ani po zverejnení zápisnice nebolo o nič jasnejšie. Len Fio banka pripomenula, že zápis z ostatného rokovania Fed-u nepriniesol žiadne väčšie prekvapenie, aj keď je v nich zmienka o rastúcich rizikách prehriatia trhov. Posledné minúty pred zverejnením zápisnice však boli ozaj horúce: rozhodujúce americké akciové indexy mierne posilnili, širší index S&P500 si pripísal 0,35. Po predchádzajúcom výraznom prepade, ktorý zasiahol predovšetkým (valuačne drahé) technologické akcie a spoločnosti s malou trhovou kapitalizáciou, sa dobre darilo NASDAQ-u

Zo samotnej zápisnice vyplynulo len to, že Fed ukončí program stimulov už v októbri, pravda, ak si US ekonomika udrží súčasné tempo rastu… Zápisnica však ukázala, že aj keď sa predstavitelia americkej menovej politiky zhodli na definitívnom ukončení programu kvantitatívneho uvolňovania (QE) a zároveň naznačili postupný rast úrokových sadzieb počas budúceho roku, ani to nedokázalo prilákať kupcov na US dolár. Kým index S&P 500 nepretržite rastie (bez väčšej korekcie) už niekoľko rokov a medziročne si pripisuje zisky v desiatkach percent, USD za posledný rok voči väčšine mien slabne alebo v tom lepšom prípade stagnuje, upozornil FXstreet.

Kríza alebo len bubliny? Alebo neistota…

K otázke, či príde alebo nepríde kríza, sa možno postaviť všelijako. A keď nejde o krízu, tak aspoň o bubliny. Jasný názor majú na to veľkí investori, napríklad PIMCO, podľa ktorého akciovým trhom (ktoré sú teraz na maximách) už žiadna bublina nehrozí. Po celom svete často citovaný Steen Jakobsen, ktorý pracuje ako hlavný ekonóm Saxo Bank, si pri hľadaní odpovedí na otázku kríz a bublín pomohol svetoznámym pražským spisovateľom Franzom Kafkom, ktorý písal po nemecky a vo svojom diele riešil tému samoty, odcudzenia a – večnosti. Aj Steen Jakobsen si myslí, že doba večnosti je práve tu a práve teraz. Je to večnosť nízkych úrokových sadzieb, ktorých sa len tak nezbavíme. Večným štandardom sa podľa neho stali nadmerné zisky akciových trhov a večné naháňanie sa za vyššími výnosmi.

K tomu si dovolím sarkastickú poznámku, že ani pojednanie o večnosti nebýva večné! Také bolo kedysi napríklad aj priateľstvo československého a sovietskeho pracujúceho ľudu rozvíjané pod heslom: So Sovietskym zväzom na večné časy a nikdy inak! Z večnosti sa radšej ale vráťme do reality. Ozaj, vieme na čom mohli investori na svetových finančných trhoch najviac zarobiť v prvom polroku 2014? Podľa analytičky Poštovej banky Dany Vrabcovej zaujímavé výnosy mohli investorom priniesť najmä investície do vybraných komodít (káva, kakao, zlato, ropa, striebro). Najziskovejšou komoditou bola káva, ktorej cena za pol roka poskočila až o polovicu! 

A hoci sa finančnému trhu v Európe nevedie tento rok príliš dobre, Saxo Bank jednoznačne odporúča staviť na akcie bankového sektora. Napríklad Banca Monte dei Paschi vykáže za 12 mesiacov výnosnosť 21 percent, do úvahy však treba brať aj tzv. indikátor neistoty. Niekoľko tipov a návodov, ako investovať a chrániť sa pred neistotou a infláciou, ponúkol minulý týždeň aj Petr Zámečník, šéfredaktor našich sesterských portálov Investujeme.cz a Hypoindex.cz, zdôrazniac, že pri investovaní rozhodujú aj také faktory ako sú riziková averzia a skúsenosti majiteľa peňazí. Človek bez investičných skúseností a s vysokou averziou k riziku rozmýšľa predsa celkom inak než investor vyhľadávajúci riziko

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *