Piatok 14. augusta. Meniny má Mojmír

Vraj kríza? Podľa maloobchodníkov zrejme neexistuje

Rok sa ešte neskočil a my stále oficiálne platíme korunami. Teda aspoň by sme mali. Avšak aj dnes sa už môžeme stretnúť s obchodníkmi, ktorí odmietnu prijať mince. Aby nemali veľa starostí so zamieňaním na eurá.

Rozumiem starostiam obchodníkov, euro je predovšetkým pre nich veľkou záťažou. Niektorí predajcovia radšej do 16. januára nechajú svoje prevádzky zatvorené. Iní vám už teraz viac či menej okato dajú najavo, že hocakú platbu neprijmú. Rozhodne sa nesprávajú ako v čase krízy.

Konzumné správanie Slovákov zatiaľ dovoľuje obchodníkom „zaspať na vavrínoch“. V období sviatkov tradične míňame viac – veď sú Vianoce. S očakávaním eura sa navyše snažíme tú stovku či tisícku v peňaženke minúť skôr, než s ňou budú starosti.

Takéto správanie nepotrvá večne. Už od januára príde šetrenie v mnohých domácnostiach. Najviac sa to prejaví na znížení záujmu o životne „nedôležité“ produkty: cukrovinky, luxusnejšie potraviny, kozmetiku, tlač. A budeme viac cestovať: za lacnejším tovarom, za lepšími službami.

Obchodníci, ktorí dnes v záplave zákazníkov bez žiaľu jedného-dvoch obetujú, to pocítia najviac. A je jedno, či si to budú zdôvodňovať eurom alebo finančnou krízou. Nad krízou musíme uvažovať skôr, než sa citeľne prejaví. Čakať s rozhodnutiami na jej dôsledky je rovnako nerozumné, ako si poistiť auto dva dni potom, ako mi ho ukradnú.

Rok 2008 bol priveľmi dôležitý pre finančný sektor a udialo sa v ňom aj veľa chybných rozhodnutí. Je na nás, či sa z chýb (vlastných i cudzích) poučíme. Prežite príjemný koniec tohto roka a bez ohľadu na vývoj akcií či cien komodít nech index vášho osobného šťastia v roku 2009 rastie.   

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial