Nedeľa 15. septembra. Meniny má Jolana

Vraždy so životným poistením: Ojedinelý prípad v dejinách slovenskej kriminalistiky

Pred senátom Okresného súdu Košice I sa dnes začína pojednávanie s 32-ročným Ing. Marošom K. Jeho prípad je priam ako vyšitý z kníh slávnej anglickej autorky obľúbených detektívnych románov Agathy Christie. Podľa obžaloby dal svoju potenciálnu obeť poistiť pre prípad smrti a potom si údajne objednal jej zavraždenie. Podobným spôsobom mal postupovať v prípade ďalších dvoch osôb.

Ich zavraždením chcel vraj riešiť svoju zlú finančnú situáciu.

Pre dokresenie situácie treba uviesť, že Ing. Maroš K. pochádza z Humenného, je dopravným inžinierom, učil na dopravnej priemyslovke v Košiciach a neskôr sa živil ako sprostredkovateľ poistenia.

Podľa obžaloby, ktorú na súd podal prokurátor ešte v apríli 2008, sa trestného činu mal dopustiť v období od júla 2007 do septembra 2007 na rôznych miestach v Košiciach a na chate v oblasti obce Trebejov (lokalita Lemeš) v okrese Košice – okolie.

Citujeme z rozsiahlej obžaloby: "Obžalovaný pri viacerých stretnutiach s Martinom G. a Pavlom K. pod prísľubom finančnej odmeny vo výške 300 tisíc Sk si objednal u nich fyzickú likvidáciu Stanislava N. z Košíc a ďalších dvoch osôb."

S Martinom G. a Pavlom K., ako píše v obžalobe prokurátor, "obžalovaný dojednal rozdelenie úloh a ďalšie podrobnosti uvedenej fyzickej likvidácie, ktorej účelom o. i. malo byť získanie plnenia vo výške 944 tisíc Sk z vopred sprostredkovaného rizikového poistenia vzťahujúceho sa na osobu Stanislava N., pri ktorom obžalovaný figuroval aj ako jedna z oprávnených osôb v prípade smrti Stanislava N."

Prokurátor ďalej zdôrazňuje, že "Martin G. a Pavol K. od počiatku úmysel predmetnú objednávku zrealizovať len predstierali a v dôsledku toho k fyzickej likvidácii Stanislava N. a ďalších dvoch vytipovaných osôb nakoniec nedošlo."

Obžaloba: Krkolomné formulácie

V záujme objektívnej pravdy treba zdôrazniť, že aké krkolomné sú formulácie v obžalobe, taký nejasný je celý prípad inžiniera Maroša K. Spočiatku naozaj pripomína viaceré z napínavých detektívnych príbehov z pera Agathy Christie.

Ba ešte aj vtedy v ňom cítiť atmosféru, v akej žil jej najobľúbenejší románový hrdina – belgický detektív Hercule Poirot, keď uvedieme, že obžalovaný v auguste 2007 dal jednu zo svojich potenciálnych obetí, 18-ročného Stanislava N. z Košíc, prostredníctvom maklérskej spoločnosti v Prešove poistiť na 1,18 milióna Sk. Údajne zaplatil vraj aj prvú štvrťročnú splátku vo výške 1296 korún. V prípade Stanislavovej smrti by mu poisťovňa vyplatila 80 percent životnej poistky, čo je spomínaných 944 tisíc korún.

Tak to aspoň vyplynulo z výsledkov vyšetrovania.

Prípad je však skutočne viac ako nejasný. A na veci nič nemení to, že od počiatku cítiť akoby tí, čo prípad vyšetrovali, naozaj radi čítali obľúbené detektívky od Agathy Christie.

Nech už to s tým čítaním obľúbených detektívok je alebo nie je pravda, skutočnosťou zostáva, že Ing. Maroša K. prokurátor obžaloval z prípravy obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy troch osôb a zo zločinu poisťovacieho podvodu. Za to mu hrozil (a naďalej hrozí) vysoký trest odňatia slobody – vo výške 25 rokov až doživotie.

A ešte jeden detail. S väčšinou osôb, ktoré sú v prípade zainteresované, sa obžalovaný dobre poznal zo svojho predchádzajúceho pôsobiska – z priemyslovky, na ktorej predtým učil. Zväčša išlo o jeho bývalých žiakov.

Dejstvo prvé: Vydieraný zločinec

Keďže nič nie je čierno-biele, treba uviesť, že Martin G. a Pavol K. si svoje rokovania s obžalovaným tajne nahrávali – zachytili najmä to, ako sa spoločne dohadujú na vraždách. Neskôr to využili a inžiniera Maroša K. začali vydierať.

Hrozbami, že ho udajú na polícii, ho donútili, aby na jedného z nich prepísal svoje auto. Neskôr obidvoch súd za vydieranie odsúdil – rozsudok je už dávno právoplatný, no obaja dostali podmienečné tresty, až priveľmi mierne v porovnaní s tým, čo hrozilo inžinierovi Marošovi K.

Načim ešte uviesť, že jeden z dvojice bol už predtým súdne trestaný.

Dejstvo druhé: Nechce trpieť kvôli mafii

Obžalovaný je vo väzbe od 7. novembra 2007. Odvtedy veľakrát požiadal o prepustenie na slobodu. Súdy zakaždým jeho žiadosti zamietli. V jednom prípade – v júli 2008 – svoju žiadosť o prepustenie z väzby na slobodu odôvodnil tým, že že bude k dispozícii súdu, že nemá dôvod utekať, ani potrebu sa s niekým spolčovať, resp. ovplyvňovať svedkov.

Zároveň tvrdil, že jediným poškodeným v celom prípade je on.

"Moja väzba má zahladiť trestnú činnosť mafie, ktorej členom je aj syn policajta. Neviem prečo by som mal trpieť kvôli mafii a rodinkárstvu medzi orgánmi činnými v trestnom konaní. Neutekal som ani predtým, neviem teda prečo mám sedieť vo väzbe kvôli partii debilov, ktorým nevyšiel obchod s drogami a chceli by na mňa našiť trojnásobnú vraždu," zdôraznil.

Dejstvo tretie: 11 rokov najťažšej basy

V novembri 2008 senát Okresného súdu Košice I kauzu uzavrel a Ing. Maroša K. uznal vinným z prípravy obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy a zo zločinu poisťovacieho podvodu v štádiu prípravy. S prihliadnutím na všetky okolnosti prípadu mu uložil mimoriadne znížený trest – 11 rokov odňatia slobody v ústave s maximálnym stupňom stráženia. Okrem toho mu súd uložil aj ochranný dohľad v trvaní troch rokov.

Pri rozhodovaní sa súd opieral najmä o svedectvo Martina G. a Pavla K. Veril im. "Preto, že bez zásadných rozporov zhodne popísali priebeh stretnutí. Za vydieranie už boli súdne potrestaní, preto by svojím svedectvom nič nezískali," odôvodnil rozhodnutie súdu predseda senátu.

Súd však neprihliadol na nahrávky z ich stretnutí s obžalovaným na chate v Trebejove. Predseda senátu to odôvodnil tým, že Ing. Maroša K. touto nahrávkou vydierali a kedže teda slúžila k trestnej činnosti, nemôže už byť ďalej použitá ako dôkaz…

To, že v prípade je stále viac a viac nejasností, dosvedčila aj ďalšia skutočnosť. Vyšlo totiž najavo, že do prípravy vraždy prvej z troch potenciálnych obetí a do koncipovania poistnej zmluvy bola zapojená aj ďalšia osoba. Tou sa súd nezaoberal.

"Súd nemá oprávnenie zasahovať do právomoci prokurátora ktoré osoby bude žalovať," uviedol predseda senátu.

Za to sa súd viac ako podrobne zaoberal sociálnou a ekonomickou situáciou obžalovaného, pričom konštatoval, že bola nepriaznivá.

"Sprostredkovateľa poistenia ťažila hypotéka na byt, splácanie leasingu auta a ďalšie dlhy," zdôraznil predseda senátu pri odôvodnení rozsudku.

So záverečným verdiktom však obžalovaný nebol spokojný a tak hneď na pojednávaní podal proti rozsudku odvolanie. Prokurátor sa nevyjadril.

Dejstvo štvrté: Odvolací súd rozsudok zrušil  

Odvolaním obžalovaného proti rozsudku okresného súdu sa zaoberal odvolací senát Krajského súdu v Košiciach. V kauze zistil viacero nejasností a pochybení, preto rozsudok v celom rozsahu zrušil a vec vrátil prvostupňovému súdu.

Dejstvo piate: Všetko sa začína odznova

Vzhľadom na to, že medzičasom došlo na Okresnom súde Košice I k zmene predsedu senátu, vec sa bude pojednávať úplne od začiatku. Pre portál Investujeme.sk to potvrdila hovorkyňa košických súdov Marcela Gálová.

Dnes sa teda na Okresnom súde Košice I nanovo začína pojednávanie v kauze prípravy vrážd spojených s uzatváraním životného poistenia s tým, že okrem obžalovaného by sa dnes mali k slovu dostať aj poškodení. Predpokladá sa, že aj tentoraz bude o pojednávanie veľký záujem verejnosti – ide totiž naozaj o ojedinelý prípad v dejinách slovenskej kriminalistiky i justície.

Podľa Marcely Gálovej v sobotu 18. apríla obžalovanému uplynie zákonná lehota väzby.

Sú poisťovne dostatočne úspešné pri odhaľovaní podvodov?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *