Nedeľa 06. decembra. Meniny má Mikuláš

Všetky nádeje sa upierajú k novému obchodnému dňu a ďalším rekordom

Istá rodina v Holandsku nedávno predala svoj dom, firmu dve autá, motorku a zvyšný majetok a všetko investovala do virtuálnej meny bitcoin. Otec, matka a ich tri dcéry teraz žijú v kempe a dúfajú, že sa z nich jedného dňa stanú milionári.

„Všetko sme predali a vsadili na bitcoin,“ povedal otec rodiny a podnikateľ Didi Taihuttu (39), a ako sám hovorí, aj milovník kryptomien. Dnes žije s manželkou a dcérami vo veku 12, desať a sedem rokov v chate s rozlohu 50m2 v kempe Venlo na východe Holandska. Ich úspory sa medzitým každou minútou zväčšujú.

„Je to mena budúcnosti, teraz sme svedkami revolúcie, alebo evolúcie peňažného systému,“ komentuje D. Taihuttu, ktorý ešte nedávno viedol firmu so 16 zamestnancami. „Do roku 2020 môže stáť bitcoin 25 tisíc eur,“ verí. Stane sa rodina D. Taihuttu za niekoľko rokov vďaka tejto stávke bohatá na niekoľko generácií dopredu?

Nepremeškať nárast trhu

O astronomickom raste bitcoinu sme písali už viac krát. Ak by sme chceli mapovať jeho obrovské prírastky, museli by sme mu venovať priestor každý druhý deň. Aktuálne mena reagovala na zaradenie futures bitcoinu na burzu finančných derivátov CBOE denným rastom o 25 percent a hodnotou nad 17 tisíc dolármi. Ešte v januári mala pritom mena hodnotu necelej tisícky.

,,Dôvodom dynamického rastu kryptomien v posledných mesiacoch je ich masívna popularizácia a obrovský záujem špekulatívneho kapitálu investorov. Bitcoin a ostatné virtuálne meny vnímajú ako určitú komoditu ako napr. zlato a vidia v nich možnosť rýchleho zhodnotenia. Ich cieľ je jednoznačný. Nepremeškať zrod nového Googlu či Facebooku a v dlhodobom horizonte zarobiť desiatky či stovky percent,“ vysvetľuje Maroš Ďurik, CEO investičnej skupiny Across Private Investments.

Ako na to

Odborníci upozorňujú, že rast bitcoinu je zrejmým prípadom nafúknutej investičnej bubliny. Ten, kto by však i napriek tomu chcel skúsiť šťastie a investovať, má v podstate dve možnosti. Buď priamy nákup bitcoinu do tzv. digitálnej peňaženky, alebo možnosť nakúpiť indexový fond, ktorý bitcoiny vlastní. Poslednou možnosťou je kúpiť si menu v automate. Tých je však v našich zemepisných šírkach len zopár.

Investovať do bitcoinu cez indexový fond je jednoduchšie. Pošlete peniaze svojmu brokerovi, ktorý vám za ne kúpi bitcoinový indexový fond. Nepotrebujete si otvárať účet na bitcoinovej burze a zriaďovať virtuálnu peňaženku.

,,Ak sa rozhodne klient do bitcoinu investovať, malo by ísť o peniaze, ktorých strata ho nebude mrzieť – cena bitcoinu môže byť pokojne nula.

Vo fonde je za bezpečnosť investície zodpovedný manažér fondu, pri priamom vlastníctve bitcoinu znáša riziká virtuálnej investície, napríklad nebezpečenstvo úroku hackerov, samotný investor. „Pre fyzickú osobu sa na investíciu do niektorých bitcoinových fondov môže vzťahovať oslobodenie od dane z príjmu fyzických osôb po roku od nákupu. Zdaňovanie výnosov z priameho vlastníctva bitcoinov sa nachádza trochu v šedej zóne, no podľa niektorých daňových poradcov jednoznačne patria do daňového priznania,“ hovorí M. Ďurik.

Po vzniku bitcoinu sa v priebehu niekoľkých rokov ako huby po daždi vyrojili stovky ďalších kryptomien. Podľa portálu ich dnes existuje coinmarketcap.com viac 1 300. Množstvo start-upov sa pokúša na tejto technologickej vlne zviesť a priniesť svoje vlastné riešenie.

Len ako doplnok k tradičnému portfóliu

To, ktorá mena bude úspešná, a ako sa bude vyvíjať osud kryptomien ako takých, ukáže až čas. No technológia blockchain, na ktorej sú postavené, sa už dnes začína uplatňovať v ďalších oblastiach finančného, ako aj nefinančného sveta.

,,Investícia do bitcoinu je jednoznačne riziková. Ak chce investor dobre spávať, na investíciu do bitcoinu by mal jednoducho zabudnúť,“ hovorí analytik.

Ako pri všetkých aktívach, aj pri bitcoine je dôležité aby sa investor nerozhodoval podľa toho, čo bolo výhodné včera, pred mesiacom či rokom, ale aby investíciu videli v širších súvislostiach a pozeral sa na jej budúci potenciál.

Pri bitcoine sa relatívne často objavujú komentáre prisudzujúce virtuálnej mene hodnotu 50 tisíc, či sto tisíc dolárov. Z tohto pohľadu sa tak investícia aj pri dnešnej hodnote môže ešte zdať zaujímavá. Je však minimálne také isté množstvo analytikov, ktorí upozorňujú na to, že ak raz bublina spľasne, dôjde k tomu oveľa rýchlejšie, ako jej trvalo sa nafúknuť.

Investičná banka Saxo Bank napríklad vo svojich Šokujúcich predpovediach pre budúci rok pripúšťa možnosť, že hoci by mohla hodnota bitcoinu v roku 2018 dosiahnuť aj 60 tisíc dolárov, no v reakcii na to, že Čína a Rusko začnú vyvíjať vlastné kryptomeny a zakážu obchodovanie s bitcoinom, sa jej kurz môže prepadnúť až na hodnotu produkčných nákladov – dnes zhruba tisíc dolárov.

Pri takto rýchlo padajúcom trhu, bude veľký problém vystupovať s trhu a minimalizovať straty. Investori by teda mali bitcoin brať najviac ako doplnok k tradičnému investičnému portfóliu. Gro by mali tvoriť akcie, dlhopisy a komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial