Utorok 20. októbra. Meniny má Vendelín

Vstup Swiss Life do Fincentra už prináša prvé ovocie

Spustenie nového klientskeho portálu FiLiP s multibankingom a digitálnym podpisom či investičného poradenstva je len začiatok. Budujeme novú firmu s využitím 160-ročného medzinárodného know-how, hovorí predseda predstavenstva spoločnosti Fincentrum František Dragúň.

Swiss Life vstúpilo do Fincentra kapitálovo na jeseň minulého roka. Čo sa odvtedy v spoločnosti zmenilo?

Najviditeľnejšou zmenou pre klientov a sprostredkovateľov je pilotné spustenie nového klientskeho portálu FiLiP (Financial Life Planner). Prináša klientom možnosť pripájať bežné účty viacerých bánk, zaviedol digitálne podpisovanie zmlúv a zlepšil možnosti investičného poradenstva. Pri pohľade dovnútra firmy je rok 2019 rokom nastavenia novej vízie a stratégie. Zbierame skúsenosti od svojich sesterských firiem zo Švajčiarska, z Nemecka, Lichtenštajnska, Rakúska či zo Spojeného kráľovstva. Začíname budovať novú firmu vo vyššej lige, postavenú na 160-ročných skúsenostiach a know-how silnej švajčiarskej finančnej skupiny.

O čo ide pri pripojení bežných účtov do jednej aplikácie. Bežný klient o takom niečom možno nikdy neuvažoval. Prečo by som to mal chcieť?

Fincentrum nie je len sprostredkovateľom bankových či poistných produktov. Snažíme sa klientov finančne vzdelávať a prinášať aj služby navyše. Spojenie bežných účtov z viacerých bánk do jednej aplikácie vám pomôže lepšie sledovať finančné toky, plánovať si osobný či rodinný rozpočet, stanovovať si finančné ciele a potom sledovať ich napĺňanie.

Ako prví na trhu finančného sprostredkovania sme tak využili možnosti, ktoré nám v tomto smere dáva európska smernica o platobných službách PSD2, ktorá nariaďuje bankám poskytnúť klientske informácie tretím stranám, ak o to klient požiada.

Pri aplikácii FiLiP však nejde len o bežné účty. Klientovi zobrazuje napríklad aj stav a vývoj jeho investícií nakúpených v rôznych spoločnostiach. Má tak podrobný prehľad o svojom majetku. A nové funkcionality budú ďalej pribúdať. Nielen pre klientov, ale aj pre sprostredkovateľov, ktorým portál zefektívni a uľahčí prácu.

O PSD2 sa dosť hovorí. Táto regulácia by mohla zmeniť tvár finančného biznisu. Očakávate, že s podobnou službou by sa mohol v najbližšom období prísť aj niekto z konkurentov?

Vzhľadom na výšku vstupnej investície, či expertných a programátorských kapacít, ktoré si projekt FiLiP s PSD2 vyžiadal na medzinárodnej úrovni, si na Slovensku neviem predstaviť konkurenčnú firmu, ktorá by dokázala ponúknuť riešenie podobné tomu nášmu. Pritom aktuálny stav projektu nie je u nás ešte konečný. Chceme ho ďalej rozvíjať a byť tak digitálnym lídrom. Máme na to všetky predpoklady.

Spomínali inovácie aj v investíciách a poskytovanie investičného poradenstva. Čo to v tomto smere klientom prinesenie?

Naše stratégie využívajú expertízu najväčších svetových správcov majetku. V ponuke máme fondy polovice z top desiatky spoločností, ktoré klientom spravujú trilióny dolárov. Už dnes riešeniami konkurujeme slovenským privátnym bankárom. Napriek tomu aktívne pracujeme na tom, aby sme v horizonte niekoľkých mesiacov priniesli nielen privátnej, ale aj prémiovej retailovej klientele investičné riešenia, ktoré sú dnes napríklad v Rakúsku dostupné len investorom so vstupnou investíciou nad 500 tisíc eur. To je jednoducho pridaná hodnota silného strategického akcionára, ktorý nás dokáže posunúť do pozície lídra trhu určujúceho nové trendy.

Samotný digitálny podpis však nie je inováciou, s ktorou by sa klienti už dnes bežne nestretávali v bankách, v lízingových či telekomunikačných spoločnostiach. Dá sa aj v tomto smere priniesť niečo nové?

Rozhodli sme sa v tom ísť ešte ďalej. Rozširovanie produktových partnerov, s ktorými dokážeme dohodnúť zmluvy digitálne či online, je len jedna rovina. Naším cieľom je moderná bezpapierová centrála, v ktorej majú zamestnanci viac času venovať sa práci s pridanou hodnotou namiesto rutinných administratívnych činností.

Nemyslím si, že by sme mohli povedať, že v oblasti finančného sprostredkovania už bolo všetko vymyslené. Takto môžeme ľuďom rozviazať ruky a ponúknuť priestor na kreatívne nápady.

Bezpapierová firma znie dosť ako utópia. Je to vôbec reálne?

Ak to znie nereálne, tak naša sesterská spoločnosť Swiss Life Select v Rakúsku má šťastie, že im o tom nikto nepovedal. 😊 Oni si to nemysleli a v tomto režime už dnes reálne fungujú. Neživotné poistenie už takmer výlučne dohodujeme iba cez online aplikáciu. Pracujeme na bezpapierovom životnom poistení a dôchodkových produktoch.

Verím, že časom začnú uvažovať modernejšie aj banky a budú otvorenejšie možnosti online výmeny dát s finančno-sprostredkovateľskými spoločnosťami. My sme z technickej aj bezpečnostnej stránky pripravení, a ako som spomínal, skúsenosť, z ktorej môžeme vychádzať, už v rámci koncernu máme.

Jedna odpoveď na “Vstup Swiss Life do Fincentra už prináša prvé ovocie”

  1. Andrej píše:

    no čo sa dalo čakať na aféru v ČR…pozitívny článok 🙂 držím palce FC…ale úprimne, ak odíde z FC ČR väčšina poradcov, hmmmm…asi niečo robíte zle…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial