Pondelok 26. októbra. Meniny má Demeter

Výbuch v Prešove overí správne nastavenie poistných zmlúv poškodených

Poistenie Peter Apolen 10.12.2019 | 00:00 3 komentáre

Šok, bolesť a žiaľ vystriedala realita. Poisťovne už rozbehli odškodňovanie svojich klientov. Nešťastná udalosť tak preverí správnosť nastavenie jednotlivých poistných zmlúv.

Straty na životoch, menšie aj vážnejšie zranenia a množstvo zničených bytov a vozidiel. Taká je bilancia ničivého výbuchu prešovského paneláku z minulého týždňa. Okrem fyzických zranení a nároku na psychiku poškodených si táto udalosť vyžiadala aj značné finančné škody.

Výzva na ľudský prístup

Premiér Premiér Peter Pellegrini vyzval poisťovne, aby vzhľadom na vážnosť situácie zjednodušili proces priznávania poistných plnení. Argumentoval blížiacimi sa Vianočnými sviatkami a požiadal ich, aby zvážili zjednodušený postup a bez zdĺhavých obhliadok riešili poistné nároky klientov čo najrýchlejšie.

„Aby poisťovne akceptovali krátke video z mobilu alebo fotky. Aby tí ľudia, čo najskôr mohli požiadať o ich výmenu a opravu, a aby nemali strach, že keď tak spravia už teraz, im následne poisťovňa nevyplatí prostriedky. O toto ich naozaj vážne prosím,“ povedal premiér.

Poisťovne sa tejto výzvy chopili. Už od soboty registrujú škody, ktoré im klienti postupne nahlasujú. Viaceré proaktívne oslovujú vlastníkov poškodených nehnuteľností, aby urýchlili nahlasovanie poistných udalostí. Pri majetkovo menších škodách, napríklad rozbitých oknách, akceptujú aj hlásenie bez obhliadky. Stačí škodu nafotiť alebo nafilmovať na mobil a poslať poisťovni e-mailom. Poškodení tak môžu začať s odstraňovaním škôd oveľa skôr, ako keby museli čakať na likvidátora.

Klienti posielajú prvé doklady o škodách

„Dvaja klienti nám už nahlásili zničenie svojich bytov v bytovke, kde explózia nastala. Niekoľko ďalších z tohto paneláku sme identifikovali na základe poistných zmlúv a aktuálne ich kontaktujeme, aby sme dohodli ďalší postup,” hovorí riaditeľ odboru likvidácie poistných udalostí Allianz – Slovenskej poisťovne Milan Rajec. Poisťovňa uvádza, že plnenie poskytne klientom čo najskôr po nahlásení škody na ich bankový účet, podľa jej odhadu do troch až štyroch dní.

„Komunikujeme so správcami poškodených bytových domov. Na okolité bytovky sme umiestnili plagáty s kontaktmi a informáciami ako a kde môžu klienti svoje škody nahlásiť,“ deklaruje ochotu Allianz – SP urýchliť veci hovorkyňa Lucia Muthová.

Svoju súčinnosť deklarujú aj iné poisťovne, napríklad poisťovňa UNIQA. Uvádza, že je pripravená riešiť nahlásené poistné udalosti “bez zbytočnej byrokracie v zrýchlenom konaní”. Menšie škody, ako napríklad opravy presklenia okien je i tu možné likvidovať bez obhliadky. Je potrebné poisťovni poslať foto- alebo videodokumentáciu poškodeného majetku a zároveň aj účet za opravu.

Zrýchlený režim vybavovania poistných udalostí prisľúbila aj poisťovňa Generali. “Tak ako celé Slovensko, aj nás hlboko zasiahla táto tragická udalosť. V piatok sme kontaktovali aj našich individuálnych klientov z domu zasiahnutého touto tragédiou, a to formou SMS správy, v ktorej sme ich ubezpečili, že sme pripravení poskytnúť im okamžitú súčinnosť,” uviedla poisťovňa.

Generali poskytuje poistenie niekoľkých bytov nachádzajúcich sa priamo v zasiahnutom paneláku, ako aj v okolitých bytových domoch. Poisťovňa bude pre urýchlenie kompenzácie škôd poškodeným vyplácať zálohové plnenie.

Bytový dom v Prešove bol poistený v Generali

Generali okrem toho poistila aj bytový dom, teda celú stavbu prešovského paneláku, ktorý v piatok vybuchol. “Situáciu intenzívne riešime so správcom bytového domu, ktorého sme ešte v piatok aktívne kontaktovali,” uvádza poisťovňa. “Poistná udalosť, ktorá sa stala v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove, je momentálne predmetom šetrenia. Aktuálne na mieste prebiehajú procesné úkony za prítomnosti správcu bytového domu a zástupcov našej poisťovne,” dodáva Generali.

Statik Viliam Hrubovčák však už včera vyhlásil, že najvyššie štyri poschodia sa budú búrať. „Už je vypracovaný statický posudok na danú stavbu, ktorý zhodnotil, že najvyššie štyri podlažia od deviateho poschodia nahor, sú veľmi nebezpečné a nestabilné. Závery ešte nie sú prijaté, čo sa s tým bude riešiť ďalej,” dodal.

Pri dotknutých bytoch pôjde teda o totálnu škodu. Poisťovne vyplatia klientom maximálnu poistnú sumu dohodnutú v poistnej zmluve. Otázne je ako vysokú.

Skúška „ohňom“

Odškodňovanie tak preverí kvalitu poistných zmlúv a ich správne nastavenie. Nie je žiadnym tajomstvom, že veľa ľudí nepozná rozdiel medzi poistením nehnuteľnosti a poistením domácností. Ďalšia skupina ľudí si zámerne uzatvára poistné zmluvy na nižšie hodnoty, alebo si sumy pravidelne neaktualizuje, aby ušetrili na poistnom. Je tak pravdepodobné, že časť poškodených v Prešove nedostane od poisťovne dosť na to, aby si mohli plne kompenzovať škody na majetku.

Platí, že správne stanovená poistná suma by mala v prípade škody plne pokryť opravu či obnovu bytu a bytového domu do pôvodného stavu tak, aby poškodený nemusel použiť vlastné úspory. To isté platí pri vybavení domácnosti.

Podpoistené domácnosti

Najčastejšou chybou pri tomto druhu poistenia je podpoistenie – teda uzavretie poistnej zmluvy na nižšiu ako skutočnú hodnotu. Zmluvy poistenia domácností uzavreté pred mnohými rokmi je treba pravidelne aktualizovať. Inak totiž neplnia svoj účel. Poistné je síce nízke, ale nekryje možné riziká a škody. Najväčší podiel takýchto zmlúv má najstaršia poisťovňa na trhu – Allianz – Slovenská poisťovňa, ktorá ich zdedila po svojej predchodkyni. Evidujú tu dokonca poistnú zmluvu, ktorá má 68 rokov.

Veľká časť takýchto klientov je v mylnom presvedčení, že v prípade čiastočnej škody im bude dohodnutá výška poistnej sumy na škodu postačovať. V skutočnosti im ale poisťovňa bude plnenie krátiť v pomere ako bola ich domácnosť podpoistená. Ak je teda skutočná hodnota vybavenia domácnosti napríklad 20 tisíc eur, ale poistka je len na dve tisíc eur, poisťovňa bude všetky plnenia krátiť na jednu desatinu.

V prípade mikropožiaru, ktorý by poškodil nábytok za dve tisíc eur, by tak poisťovňa zaplatila len dve sto eur. Dve tisíc eur, teda plnú poistnú sumu, by zaplatila, len v prípade, ak by došlo v domácnosti k totálnej škode – v tomto prípade za 20 tisíc eur. Poistenie by tak neplnilo svoj účel. Dôvodom je jeho nesprávne nastavenie. Dôležité je preto nastaviť si poistnú sumu správne tak, aby zodpovedala reálnej hodnote nehnuteľnosti a domácnosti.

Aj domácnosť aj nehnuteľnosť

Ďalšou podmienkou funkčného poistenia domova je komplexná ochrana. Znamená to mať poistenie domácnosti aj nehnuteľnosti. Veľká časť ľudí si dôležitosť oboch týchto poistiek neuvedomuje.

Poistenie nehnuteľnosti kryje stavebné súčasti bytu. Ide napríklad o vnútorné priečky, okenné sklá, dvere, ale aj o podlahy, sanitu, kuchynské linky či vstavané skrine. Teda všetko, čo je pevnou súčasťou bytu. Pri poistení domácnosti ide o všetko vybavenie. Napríklad nábytok, elektroniku, či cennosti. Ak máme poistenú len nehnuteľnosť, tak si nemôžeme nárokovať peniaze za zhorený nábytok, elektroniku či iné vybavenie. Naopak, ak máme v byte poistenú len domácnosť, tak nedostaneme od poisťovne žiadne peniaze za poškodené podlahy. Preto je dôležité mať poistenú nehnuteľnosť aj domácnosť zároveň.

Navyše je tu tretí druh poistky. Tú si však nezabezpečujú majitelia bytov, ale ich správcovská spoločnosť. Ide o poistenie celého bytového domu, ktoré kryje škody na obvodových múroch, okenných rámoch, streche, schodisku, výťahoch, či tepelných, elektrických a plynových prípojkách. Práve to bude musieť pri zhorenom bytovom dome v Prešove uhrádzať Generali.

„Ak výbuch poškodil okná, treba sa obrátiť na bytového správcu, keďže tieto škody budú hradené z poistenia bytovky. Škody v jednotlivých bytoch ako zničený nábytok, sanita, poškodené podlahy, omietky, porozbíjané zariadenie bude odškodnené z vlastného poistenia bytu a domácnosti,“ vysvetľuje L. Muthová.

Pár desiatok eur

Po likvidácia poistných škôd v Prešove sa môže stať, že časť z poškodených nebude s plnením vo finále spokojná. Príčinou bude nesprávne nastavené poistenie. Mať uzavretú poistnú zmluvu a mať poistený majetok totiž môže byť obrovský rozdiel.

Pri hodnotách, aké nehnuteľnosti a domácnosti dnes dosahujú, nemá veľký zmysel šetriť na poistke niekoľko eur ročne. To, ako ľahko môže nešťastie overiť nastavenie poistky ukázal nedávny výbuch. Vyžiadal si osem obetí na životoch a mnohých zranených. Totálne zničil štyri poschodia bytovky a vážne poškodil niekoľko desiatok bytov.

3 odpovede na “Výbuch v Prešove overí správne nastavenie poistných zmlúv poškodených”

 1. Adela Elbelowa píše:

  ..a mozno aj zodpovednost sprostredkovatela poistenia v danom pripade bytoveho domu.

 2. fafák69 píše:

  Koľkým ľudom po výpadku elektriky vytiekla chladička a pokazené mäso v mrazáku ? I keď to je to najmenej čo sa mohlo stať. RIP Mukačevská7

 3. Demetra píše:

  Hi to every one, for the reason that I am truly eager of reading this webpage’s
  post to be updated daily. It carries nice data.

  Real Madrid Drakt

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial