Stvrtok 02. júla. Meniny má Berta

Východné Slovensko má svojho vlastného Vlka z Wall Street

Na verejnosť sa nedávno dostal škandál s „investičným poradcom“ z východného Slovenska. Prípad 30-ročného Dávida G. by v pokoji zniesol porovnanie s Vlkom z Wall Street. Svoje okolie sa mu podarilo niekoľko rokov dokonale klamať. Vybudoval si image úspešného finančníka, sponzoroval futbalový klub Partizán Bardejov a radil sa medzi miestnu smotánku.

Aktuálne je však vo väzbe v Košiciach. Polícia ho obvinila zo zločinu podvodu a prečinu neoprávneného podnikania. Dávid G. sa dostal do problémov pre rizikové finančné aktivity, ktoré nesú všetky znaky pyramídovej hry.

Začínal ako sprostredkovateľ

Podnikanie Davida G. sa najprv začalo legálne. Okrem iných finančných služieb sprostredkoval aj reálne investície na finančných trhoch. Podľa denníka Korzár sa mu však obchody nedarili a tak prišiel o peniaze svojich klientov, ako aj o svoje vlastné. Rozhodol sa preto rozbehnúť podobný projekt, no nie na reálnom základe.

Dotyčný mal prijímať vklady od investorov, ktorým sľuboval výnos päť percent mesačne. Vybrané prostriedky však neinvestoval buď vôbec, alebo neúspešne. Z nových vkladov potom financoval výplatu úrokov investorom. Aby upokojil klientov, prezentoval im grafy z internetu, ktoré vydával za svoje vlastné obchody. Išlo pritom o staré grafy z minulosti, no nie o jeho obchody.

Dávid G. mal do roku 2017 registráciu podriadeného finančného agenta v spoločnosti OVB Allfinanz Slovensko. Mohol ponúkať slúžby piatich sektorov finančného trhu. Koncom roku 2017 mu však OVB registráciu zrušila. Ako uviedol predseda predstavenstva tejto spoločnosti, Jaroslav Vonkomer: „Keď sme od jeho kolegov a klientov dostali signály o neštandardnom konaní, ktoré je v rozpore s našimi pravidlami, okamžite sme pristúpili k rozviazaniu spolupráce.“ Problémom podľa neho bolo obchodovanie s kryptomenami a forexom.

Pestovaná „celebrita“

Už vtedy mali niektorí klienti Dávida G. obavy o svoje peniaze obavy. Uisťoval ich však, že im nič nehrozí a prípadné straty bude hradiť zo svojich vlastných peňazí. Ubezpečovať ich mal napríklad tým, že sa verejne chválil výpisom z bankového účtu, na ktorom mal mať uložených niekoľko miliónov eur. Tým sa mu podarilo obavy klientov rozohnať a boli dokonca aj takí, ktorí sa kvôli jeho pochybnými investíciám zadlžili a brali si hypotéky na vlastné nehnuteľnosti.

Podľa denníka Korzár sa obvinený na polícii bránil tým, že neponúkal žiadny finančný produkt ani službu. Svojim klientom podľa vlastného vyjadrenia sprostredkoval iba možnosť vstúpiť do spoločnosti formou zmluvy o tichom spoločenstve. Tiché spoločenstvo je formou podnikania a takýto spoločník sa okrem iného podieľa aj na zisku či strate.

Košická polícia už vypočula niekoľkých svedkov a podvedených klientov. Na základe toho už vzniesla voči Dávidovi G. obvinennie. Zdôvodnila to fingovaním tichého spoločenstva a investovaním vkladov v rozpore so zámerom tichého spoločenstva.

Na spoločnosť NLF PLUS LIMITED, prostredníctvom ktorej dotyčný podnikal, upozornila aj NBS. Nepodlieha totiž jej dohľadu a „finančné prostriedky investované do aktivít tejto spoločnosti nepodliehajú ochrane investícií podľa zákonov Slovenskej republiky“, uviedla národná banka. Rovnako tak spoločnosť nemá ani licenciu na poskytovanie finančných a investičných služieb na základe jednotného európskeho povolenia.

Ako by nám mohol pomôcť?

Dávid G. sponzoroval rôzne subjekty a podujatia. Napríklad tenisovú halu, koncerty, či šport. Bol napríklad reklamným partnerom koncertov prešovskej speváčky Kataríny Knechtovej. Koncom minulého roka venoval tenisovému klubu v Prešove na kúpu nafukovacej haly 80 tisíc eur.

Pestoval si spoločenský status aj na sociálnych sieťach. Rád pridával fotky z drahých a časných dovoleniek, futbalových zápasov, či spoločenských podujatí. Alebo sa len tak fotil pri svojom Mercedese.

Košická sudkyňa Lenka Saloková rozhodla o väzbe obvineného. Dôvodom je hrozba z manipulácie svedkov a spoluobvinených. Okrem toho je tu obava z pokračovania v trestnej činnosti. Obvinený podal voči uzneseniu sťažnosť.

„Chcel by som pomôcť, lebo ja sám neviem, čo je nesprávne. Všetko som robil s presvedčením, že to robím legálne. A chcem aj pomôcť pri odhaľovaní takýchto prípadov pomocou mojich skúsenosti,“ tvrdil Dávid G. polícii.

Dôverčiví, alebo negramotní?

Tento prípad dokazuje, ako veľmi sú ešte stále Slováci dôverčiví. Stačí im zdanie úspechu a niekoľko naučených fráz. Na Slovensku pritom vo financiách nie je možné podnikať bez patričných povolení a certifikácie. Zoznam licencovaných finančných agentov vedie na svojich stránkach Národná banka Slovenska. Rovnako tak eviduje všetky spoločnosti, ktoré môžu vykonávať investičnú činnosť.

„NBS opakovane upozorňuje klientov, aby si dôkladne zvážili, s ktorým subjektom do zmluvného vzťahu vstúpia a oprávnenie jednotlivých subjektov si preverovali na internetovej stránke NBS,“ uvádza národná banka.

Je určite naivné očakávať od bežných ľudí, aby mali detailný prehľad v tom, ako fungujú finančné investície. Len málokto si dokáže overiť to, či sú tvrdenia, ktoré podvodník predkladá, naozaj pravdivé. Kým sa tak stane budú musieť ešte všetky zodpovedné inštitúcie vykonať pri zvyšovaní finančnej gramotnosti občanov veľa práce. Základným triediacim kritériom pre všetkých by ale mohol byť zdravý sedliacky rozum. Je to, čo mi dotyčný sľubuje, naozaj možné? Alebo je to až príliš lákavé, aby to mohlo byť pravdivé? Dávid G. sľuboval investorom ročný úrok 60 percent.

Jeden z oklamaných klientov dokonca aj v čase po jeho zadržaní uviedol: „Nenazval by som to chybou. Spoluprácu s D. G. som dôsledne zvažoval a v čase, keď som mu dal peniaze, to celé dávalo zmysel, malo to logiku a to presvedčilo viacerých. Peniaze chodili podľa dohody, vrátane tohto mesiaca. Z tohto pohľadu to bola dobrá investícia.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *