Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Vyhrajte knihu Dušana Šídla Ako nás podvádzajú

Žiaden kúzelník nedokáže čarovať, ich talent spočíva v schopnosti využiť našu dôveru a nepozornosť. A na veľmi podobnom princípe je založená aj práca mnohých obchodných zástupcov finančných inštitúcií. Český analytik finančných produktov Dušan Šídlo odkrýva v ojedinelej publikácii triky finančných kúzelníkov, ktorí sú schopní nechať zmiznúť vaše peniaze.

Kniha „Ako nás podvádzajú alebo Pravda o finančnom trhu a penzijnej reforme“ je síce zameraná na české reálie, ale princíp práce finančných inštitúcií a ich predajcov v oboch krajinách sa až tak nelíši, takže niekedy je celkom jednoduché nahradiť český subjekt slovenským náprotivkom, niekedy, samozrejme, nie.
Útla knižka svojim názvom rozhodne nezavádza. Odborne podkutý autor neponúka balast, ale kritický pohľad do kuchyne finančných subjektov a nebojí sa menovať. Samotné finančné inštitúcie môžu byť vďačné, že bežného spotrebiteľa viac zaujíma tehotenstvo britskej princeznej Kate, v opačnom prípade by to ich biznis modelmi poriadne zatriaslo. 

Čo si o knihe Dušana Šídla myslí šéfredaktor Investujeme.cz Petr Zámečník?

Dušan Šídlo vo svojej knihe nenecháva na finančných inštitúciách niť suchú. Otvorene píše o súčasných a zmieňuje sa aj o minulých prehreškoch finančníkov, ktorých sa dopúšťajú na klientoch. Neváha vymenovať konkrétne inštitúcie a kritizuje ich postup.

Menovite je kritizovaná napríklad Česká poisťovňa. A to hneď niekoľkokrát. Svojho času ponúkala jednorazové investičné životné poistenie Garancia, ktoré sľubovalo v reklame rast investovanej čiastky o 4,5% ročne. V skutočnosti ale poistenie nič negarantovalo a sľubovaný výnos neprinieslo. Rovnako tak pri najpredávanejšom životnom poistení nezverejnila kompletný sadzobník poplatkov. Vraj jej to zákon neprikazuje. A dopustila sa „pochybného“ rokovania, keď vyslala svojich agentov meniť poistky, ktoré pre ňu prestali byť výhodné.

Knihe by som vytkol jediné: Všade, kde hovorí o prehreškoch pri sprostredkovaní finančných produktov, hovorí iba o poisťovacích agentoch či obchodných zástupcoch stavebných sporiteľní, hoci rovnakých prehreškov sa dopúšťa aj niektorí finanční poradcovia. Tých naopak vyzdvihuje ako jedno z riešení pre lepšiu orientáciu na finančnom trhu. Na druhú stranu aj im následne v samostatnej kapitole venuje „varovanie“ pred nekalými praktikami, ktorých sa dopúšťajú.

Prečítajte si celú recenziu na Investujeme.cz.  

Publikácia D. Šídla má dôvod objaviť sa v poličke každého klienta, ktorý aktívne pracuje na zlepšovaní svojej finančnej gramotnosti. Na druhej strane, finančným poradcom ponúkne v mnohých prípadoch nový kritický pohľad na niektoré finančné produkty.

Knihu si môžu slovenskí čitatelia objednať v internetovom kníhkupectve Polica.sk.

Vyhrajte knihu s Investujeme.sk

Príručku „Ako nás podvádzajú alebo Pravda o finančnom trhu a penzijnej reforme“ vyhrajú aj dvaja čitatelia Investujeme.sk. Stačí keď nás podporíte na našom profile (súťaž platí aj pre existujúcich fanúšikov) a podelíte sa s touto možnosťou i svojimi priateľmi na faceboooku. Z čitateľov, ktorí tak urobia, vyžrebujeme 19. decembra dvoch šťastlivcov.

Prečítajte si

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *