Stvrtok 26. novembra. Meniny má Kornel

Vyhrali ste 59 mil. eur v Eurojackpote? Tu je návod, ako s nimi naložiť a pritom neprísť na mizinu

milionár

Slovensko má prvého výhercu Eurojackpotu. V piatok 16. októbra vyhral tipujúci z Košického kraja sumu 58,8 mil. eur. Zatiaľ sa však o výhru neprihlásil. Plynie mu pritom 35 dňová lehota. Nie ste to práve vy? Ponúkame návod, ako s touto sumou, čo najrozumnejšie naložiť.

Výhercu Eurojackpotu postretlo obrovské šťastie. Veď ako inak nazvať situáciu, ktorej pravdepodobnosť, je jedna ku 95 miliónom. V tomto prípade to šťastie predstavuje približne 59 miliónov eur. Nezdanených. To je veľmi pekné! Tu však dobré správy končia a začínajú tie horšie, z ktorých vyberám:

• 44 % výhercov príde do piatich rokov o celý majetok

• Len 55 % výhercov je po výhre šťastnejších

• 90 % výhercov stratí svojich priateľov

• 32 % výhercov príliš priberie na váhe

Zdroj: www.playusalotteries.com

Návodov, ako sa vysporiadať s negatívnymi vplyvmi výhry na život človeka sú plné „internety“. Preto sa chcem venovať výhradne tomu, ako neprísť o peniaze (majetok), ku ktorému ste sa dostali doslova z večera na ráno.

1/ „Nezbláznite sa“

Prvých pár mesiacov po výhre v lotérii neurobte žiadne radikálne rozhodnutie, akým je napríklad výpoveď v práci, kúpa domu, prímorského sídla, flotily automobilov, jachty alebo zbierky luxusných hodiniek.

Vyčleňte si pevnú sumu na oslavu výhry. Je prirodzené, že takúto udalosť treba osláviť. Veľké nákupy si odložte na neskôr. Prípadne si prenajmite dom v štvrti/meste/krajine, kde by ste chceli bývať. Ak potrebujete nové auto, kúpte si zatiaľ lacnejší model.

2/ Splaťte svoje dlhy

Predtým, než začnete míňať, je fajn vyčistiť si stôl. Splaťte preto svoje dlhy  –  napríklad spotrebné úvery, kreditné karty, pôžičky, lízingy a pod. Doslova ste vyhrali príležitosť začať odznova, tak ju využite naplno.

3/ Začnite spolupracovať s kvalitným a dôveryhodným investičným konzultantom

O peniaze (majetok) sa treba vedieť starať, tento objem peňazí si však vyžaduje skutočného „profíka“. Požiadajte ľudí, ktorým dôverujete, o referencie na poradcu alebo si urobte vlastný prieskum.

Oslovte dvoch-troch profesionálnych investičných konzultantov (poradcov) a stretnite sa s nimi osobne. Určite sa vyhnite „poradcom“, ktorí sa investíciám venujú na čiastočný úväzok alebo žijú z predaja predražených fondov či investičného zlata. Vybraných konzultantov poverte vypracovaním investičného plánu. Jeho hlavnými kritériami by mali byť:

 • Investičný horizont

Je to samozrejme vaša voľba, táto suma peňazí vám ale umožňuje finančne zabezpečiť niekoľko generácií, ktoré prídu po vás. Preto by mal byť váš investičný plán vypracovaný na desaťročia dopredu. Ale pokiaľ si chcete peniaze a život poriadne užiť, je to len na vás.

 • Rozdelenie majetku medzi aktíva a „pasíva“

Výhru rozdeľte medzi aktíva, čiže investície, ktoré vám budú prinášať výnosy a „pasíva“, ktoré predstavujú spotrebu, teda niečo, čo si peniaze pýta alebo bude priebežne pýtať (domy, chaty, autá, jachty, kabelky, šperky, hodinky a pod.). Pamätajte na to, že výnosy z aktív by mali pokrývať náklady, ktoré tvoria vaše pasíva, resp. mali by pokrývať ich správu a údržbu.

 • Rozdelenie majetku medzi aktíva a „pasíva“

Pri príliš konzervatívnom nastavení investičnej stratégie hrozí, že nezarobíte ani na infláciu. Namieste však nie je ani investičné kaskadérstvo či prílišné hrdinstvo. Dobrú inšpiráciu ponúkajú portfóliá ľudí, medzi ktorých patríte po takejto výhre aj vy  –  dolároví milionári. Presnejšie UHNWI (Ultra-High-Net-Worth Individual), keďže v prepočte disponujete majetkom nad 30 mil. dolárov. Začiatkom tohto roka bolo na svete približne 180-tisíc takýchto dolárových milionárov. Typické investičné portfólio takéhoto človeka vyzerá nasledovne:

 • Poplatky

Poplatky za správu aktív majú byť férové a transparentné. Sústreďte sa na priebežné poplatky (viditeľné a aj tie neviditeľné), ktorými budú vaše investície zaťažené. Umožnite, aby si priebežné poplatky skontrolovali navzájom spoločnosti, s ktorými sa o investíciách bavíte. Budete prekvapený, ako dobre takáto krížová kontrola funguje…

 • Dane

Peniaze ste vyhrali ako fyzická osoba, nemusíte ich zdaňovať. Investície do investičných nástrojov, ktoré sú prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu burzy cenných papierov, sú po roku od nákupu oslobodené od dane z príjmu fyzických osôb. Tak to využite!

 • Čerpanie z portfólia (renta)

Vaše aktíva by mali generovať toľko, aby ste nemuseli pracovať, ak nechcete. Ideálne je nesiahať na istinu a čerpať z portfólia len výnosy. To si však vyžaduje, aby vaše investičné portfólio (aktíva) vygenerovalo viac, ako z neho budete čerpať.

Z dlhodobého hľadiska by vyvážené portfólio (50:50) malo vygenerovať štyri percentá ročne, čo predstavuje akýsi zlatý štandard pri čerpaní peňazí z portfólia. Napríklad, pri 30-miliónovom portfóliu to predstavuje 100-tisícovú mesačnú rentu, z čoho sa dá veľmi slušne vyžiť.

4/ Zostaňte disciplinovaný

Tajomstvo toho, ako zostať bohatý, je sledovať, koľko míňate a ako dodržiavate svoj „rozpočet“.  Pamätajte na štatistiky z úvodu článku. Nikde nie je napísané, že nemôžete z vašej pravidelnej renty dokonca aj niečo ušetriť.

Vytvorenie a udržiavanie rozpočtu je jedným zo spôsobov, ako dosiahnuť úspech a zabezpečiť, aby peniaze vydržali dlhšie ako vzrušenie z toho, že vstúpili do vášho života.

5/ Buďte dobročinný, ale opatrne!

O svoje bohatstvo je dobré podeliť sa s členmi rodiny (napríklad splatením ich dlhov, zriadením dôchodkových alebo vysokoškolských fondov, kúpou auta, či domu). Zároveň je fajn byť solidárny aj s inými ľuďmi, ktorí vašu pomoc ocenia, napríklad prostredníctvom charitatívnych organizácií.

Buďte však opatrní, pretože budete zahltený množstvom žiadostí od ľudí a organizácií, o ktorých ste nikdy predtým nepočuli. Niektoré z nich nemusia byť úplne legitímne.

Vážený výherca/výherkyňa,

„našli“ ste skratku, o ktorú sa snažia milióny ľudí na svete – byť finančne nezávislý pri zachovaní alebo zvýšení svojho existujúceho životného štandardu. Dostať sa sem bolo pomerne jednoduché. Stačilo vyplniť tiket so siedmimi číslami. Udržať alebo zveľadiť si svoju výhru však bude o dosť ťažšia úloha.

Autor je CEO spoločnosti Across Private Investments

Jedna odpoveď na “Vyhrali ste 59 mil. eur v Eurojackpote? Tu je návod, ako s nimi naložiť a pritom neprísť na mizinu”

 1. Ivan píše:

  Veľmi, veľmi zaujímavý, odborný a fundovaný článok. Naozaj vidno, že ho písal profesionál !
  Môžem Vám napísať aj nejaké otázky, týkajúceho investovania (plánovanie investícií, diverzifikácia portfólia a jeho zloženie, a tď…) aj na Vás pracovný mail ? Ak áno, prosím uveďte mi ho.
  Vopred ďakujem
  Ivan
  Košice

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial