Piatok 29. mája. Meniny má Vilma

Vypukol nový investičný ošiaľ. Tento krát okolo vegánskeho mäsa Beyond Meat

Na investičnom nebi sa zrodila nová hviezda. Akcie spoločnosti Beyond Meat, ktorá produkuje náhradu mäsa založenú na rastlinných bielkovinách, vyleteli od IPO začiatkom mája o 173 percent.

Výrobca vegánskej náhrady mäsa si rýchlo získava popularitu nielen medzi spotrebiteľmi v obchodoch, ale aj medzi významnými investormi. Do akcií firmy už vložili kapitál také známe osobnosti ako zakladateľ Microsoftu, Bill Gates, herec Leonardo DiCaprio alebo americký výrobca mäsa Tyson Foods.

A hodnota akcií spoločnosti na kapitálovom trhu prudko rastie. Od začiatku mája kedy sa uskutočnilo IPO vzrástli akcie o 154 percent a včera (utorok) obchodný deň uzavreli na úrovni 170 dolárov za akciu.

Hodnota akcií počas prvého obchodného dňa začiatkom mája sa pritom pohybovala na úrovni okolo 66 dolárov za akciu. Behom mesiaca však firma prudko znásobila vklady investorov a jej trhová kapitalizácia vzrástla z 1,5 miliardy na súčasných 10,2 miliardy dolárov.

Dôveru investorov v značku posilnil aj fakt, že išlo o jednu z najúspešnejších emisií akcií, keďže už počas prvého obchodného dňa ich cena vzrástla z hodnoty 46 za akciu na spomínaných 66 dolárov, čo predstavovalo rast o 163 percent.

Spoločnosť Beyond Meat ťaží z pozitívneho sentimentu. Aktuálne môžeme hovoriť dokonca o horúčke. Ozývajú sa preto hlasy, ktoré hovoria, že akcie firmy sú nadhodnotené. Väčšina však stále verí v svetlú budúcnosť spoločnosti.

Jej ťažiskovým produktom je náhrada mäsa rastlinnými produktami. Dôležité však je, že takéto rastlinné mäso sa údajne chuťou vyrovná tomu pôvodnému. Podľa spoločnosti tak na neho prechádzajú nie len vegetariáni, ale aj tradiční spotrebitelia, ktorí si inak na mäse potrpia.

Výhodou rastlinného mäsa je, že menej zaťažuje organizmus človeka, takže má pozitívny vplyv na zdravie, a okrem toho je jeho výroba oveľa ohľaduplnejšia k životnému prostrediu ako produkcia živočíšneho mäsa.

Potenciál firmy je pomerne veľký, keďže trh s alternatívnymi potravinami sa neustále rozširuje, a to napriek tomu, že od svojho vzniku v roku 2009 nedosiahla zisk, podobne ako iné známe spoločnosti, ktorých akcie sa už úspešne obchodujú na kapitálových trhoch.

Spomenúť môžeme napríklad akcie Tesly, ktorá vstúpila na burzu v júli 2010, pričom prvý relevantný zisk dosiahla počas svojej 16-ročnej histórie až v treťom kvartáli 2018.

Okrem toho sa predpokladá, že hodnota kategórie alternatívneho mäsa časom vzrastie na miliardy dolárov a stane sa významnou súčasťou globálneho trhu s mäsom v objeme 1,4 bilióna dolárov.

Ďalším faktorom, ktorý hovorí v prospech rastu hodnoty spoločnosti je, že finančné prostriedky získané z predaja 9,5 milióna akcií plánuje Beyond Meat investovať do výskumu, vývoja a rozšírenia výrobných kapacít svojich produktov.

Hoci minulý týždeň akcie uzavreli s korekciou o takmer 12 percent, včera straty vymazali a koncom obchodného dňa sa vyšplhali na nový rekord 170 dolárov.

Autorka je analytička spoločnosti xPartners

Jedna odpoveď na “Vypukol nový investičný ošiaľ. Tento krát okolo vegánskeho mäsa Beyond Meat”

  1. Milan píše:

    Vegánske mäso? Nie je to len ďalšia bublina v štýle bitcoinu?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *