Nedeľa 23. septembra. Meniny má Zdenka

Vyššie dane? Radšej efektívnejší výber, zrušenie výnimiek a väčšie zaťaženie majetku

Dane Ľuboslav Kačalka 17.12.2009 | 01:07 1 Komentár

Vyššia daň z príjmu by daňové príjmy štátu nezvýšila. Oveľa efektívnejšie bude zrušenie výnimiek a rozšírenie základu dane. Predovšetkým odvody poskytujú široký priestor pre špekulácie, zmeniť by to mohlo ich zjednotenie s daňami v rámci projektu Unitas. Ak bude daňový výber efektívnejší, sadzby by mohli klesať. Daň z majetku však zrejme porastie.

Uvedené myšlienky zazneli na odbornej diskusii, ktorú pripravil Inštitút pre ekonomické a sociálne štúdiá (INESS). Hovorilo sa, samozrejme, aj o výhodnosti slovenského daňového systému. Asi pred mesiacom publikoval vo svojej analýze Inštitút pre finančnú politiku MF SR graf, ktorý naznačuje, že Slovensko má veľmi priaznivú výšku daňového zaťaženia k HDP. 

Graf však nič nehovorí o výške sadzieb a na druhej strane o možnosti výrazne si znížiť základ dane nástrojmi daňovej optimalizácie. Slovenský daňový systém tak rozhodne nie je rovnako výhodný pre všetkých. Viktor Novysedlák z Odboru daňových príjmov a fiškálnych analýz Inštitútu pre finančnú politiku pri MF SR zdôrazňuje: „Čo sa týka príjmov z práce, tam môžeme povedať, že sadzby už sú pomerne vysoké, sú tam odvody plus daň z príjmu fyzických osôb. Daňový klin je teda na úrovni 42%. Odvody sú typickým príkladom toho, že máme vysokú sadzbu, ale veľmi úzky základ dane.“

Podľa Novysedláka je príjem z práce zaťažený pomerne vysoko v porovnaní s príjmom z kapitálu a to mnohých ľudí motivuje k daňovej optimalizácii. Namiesto zamestnaneckého pomeru uprednostnia iný spôsob, ktorý umožňuje platiť minimálne odvody, napríklad živnosť alebo jednoosobová SRO. Obľúbené sú aj kombinácie SRO-očky a živnosti , kde môže daňovník dosiahnuť veľmi priaznivé daňové zaťaženie.

Zvyšovanie daní pre spoločníkov v SRO-čkách však nie je riešením. Zdaňovanie kapitálu je síce nízke, ale veľa tam nemôžeme urobiť, pretože je to dosť citlivá téma aj z hľadiska medzinárodnej konkurencie,“ hovorí V. Novysedlák. Najmä ak Slovensko potrebuje zahraničné investície.

Je rovná daň naozaj rovná daň?

Niekdajší ekonóm Svetovej banky Anton Marcinčin dodáva, že rovná daň až taká rovná nie je: „Z tohto pohľadu je náš systém postavený na hlavu, lebo neexistuje žiadnych 3 krát 19 percent. V skutočnosti existuje DPH 10 a 19%, kapitál 19% a práca 42%.“ 

Kým bude podľa Marcinčina tak veľký rozdiel medzi zaťažením pracujúcich (dane + odvody) a investorov (len dane), budeme žiť s vysokou mierou nezamestnanosti, pretože ľudia sa budú vyhýbať formálnemu trhu práce: „Slovensko má dlhodobo problém s nezamestnanosťou a zároveň postihujeme tých, ktorí chcú zamestnávať tým, že im predražujeme zamestnávanie a pracovnú silu. Pri optimálnych daniach máte jednu sadzbu na všetko a nedá sa medzi tým klučkovať. Tu je 20 percentuálnych bodov na kľučkovanie. Slovensko na jednej strane láka kapitál, dáva mu veľmi nízku sadzbu zdanenia. Ak zaťažujeme kapitál tak nízko a prácu tak vysoko, tak to hovorí, že v podstate nepotrebujeme zamestnávať prácu…“

Chudobným sa neoplatí pracovať

Spoluautor daňovej reformy Richard Sulík poukazuje najmä na problém vysokého marginálneho zdanenia pri nízkych mzdách: „Bol by hlúpy ten, kto zarába veľmi málo, keby išiel pracovať a zvyšovať svoj príjem. Keď my zvyšujeme sadzby, zvyšujeme marginálne zdanenie a zároveň znižujeme motiváciu tvoriť hodnoty. Naša krajina teraz potrebuje tvoriť hodnoty.“ Riešenie vidí v rozšírení základu dane: „Zákon o dani z príjmov má vyše 70 výnimiek, nedajú sa zrušiť úplne všetky ale 40 by sa zrušiť dalo.“

TIP REDAKCIE:  Zaregistrujte sa a dostávajte e-mailom anotácie na nové články .

Namiesto zvýšenia dane z príjmu vidí aj V. Novysedlák lepšiu cestu ako v budúcnosti naplniť štátny rozpočet a to prostredníctvom dane z majetku: J e to aj odporúčanie OECD a dane z majetku sú spolu so spotrebnými najmenej deformujúce dane. To znamená, že zvýšením týchto daní by bolo možné znížiť iné dane, ktoré pôsobia na ekonomický rast. Dane z majetku sa veľmi ťažko obchádzajú, keďže sú naviazané na nehnuteľnosti a majú aj vedľajšie efekty na trh s nehnuteľnosťami – prispievajú k stabilizácii.“

Dane a odvody pod jednou strechou

Daňové zaťaženie je v prvom rade komplikované. Napríklad do konca marca musia Slováci okrem daňového priznania podať aj ročné zúčtovanie zdravotného poistenia – teda rovnaké údaje na dvoch komplikovaných tlačivách. Takáto byrokracia by sa však postupne mohla stať minulosťou. Ministerstvo financií zastrešuje projekt Unitas, v rámci ktorého sa plánuje zjednotiť výber všetkých daní a odvodov: „Mali by sa zjednotiť aj vymeriavacie základy pre dane aj odvody, čo by malo znamenať aj nejaké dodatočné príjmy a tie sa môžu použiť aj k tomu, že by mohlo dôjsť k zníženiu sadzieb," predpokladá V. Novysedlák.

Z krátkodobého hľadiska vidí možnosť ako zvýšiť daňové príjmy štátu bez zvýšenia daňového zaťaženia: "A to tým, že upcháme diery v legislatíve a zamedzíme prílišnej optimizácii daňového zaťaženia. Stredno až dlhodobo je možné presunúť daňové zaťaženie tých daní, ktoré sú najmenej deformujúce a dokážu generovať príjmy bez toho, aby bol poškodený ekonomický rast." Zároveň zdôrazňuje, že je potrebná celospoločenská diskusia.

Nie je ťažké pochopiť, že v súčasnej ekonomickej situácii nie je znižovanie daňového zaťaženia reálne. Ak sa bude realizovať daňová reforma a prihliadne sa na názory, ktoré zazneli na diskusii INESSu, mohlo by dôsť k spravodlivejšiemu výberu daní. Doplatia na to všetci, ktorí aktívne optimalizujú, ale polepšiť by si mali pracovníci na hlavný pracovný pomer, ktorí sú dnes mimoriadne štedrými sponzormi štátu, sociálneho a zdravotného systému.

Prerozdeľuje štát vaše dane efektívne?

View Results

Loading ... Loading ...

Jedna odpoveď na “Vyššie dane? Radšej efektívnejší výber, zrušenie výnimiek a väčšie zaťaženie majetku”

  1. Michal D. píše:

    To čoho hovorí Sulík je zaujímavé. Práve jeho voliči sú tí s vyššími príjmami a určite optimalizujú. Takouto reformou by prišli o peniaze. Neviem či za to budú mať Sulíka radi a teda či on nájde odvahu realizovať to.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *