Nedeľa 25. októbra. Meniny má Aurel

Vystúpi Maďarsko na budúci rok z EÚ?

Bude ďalšou krajinou vystupujúcou z EÚ po Veľkej Británii Maďarsko? Zažije svetová ekonomika v budúcom roku prudký nárast inflácie? Utrpí Donald Trump na budúci rok vo voľbách drvivú porážku? To sú len niektoré z udalostí, ktoré ak by na budúci rok nastali, otriasli by finančnými trhmi.

Svojich desať šokujúcich predpovedí pre budúci rok vydala Saxo Bank. Ide o súbor udalostí, ktoré sú síce málo pravdepodobné, no ak by sa uskutočnili, mohli by na finančných trhoch vyvolať vlnu paniky.

Predpovede preto nepredstavujú oficiálne trhové prognózy Saxo Bank. Ide o varovanie pred možným nesprávnym rozdelením investičného rizika, pretože investori týmto udalostiam dávajú iba jednopercentnú pravdepodobnosť. Ide o výpočet možného, nie nevyhnutne pravdepodobného.

„Tohtoročné šokujúce predpovede sa točia okolo rozvratu systému. Súčasná paradigma je totiž na konci cesty. Nie preto, že by sme to chceli, ale jednoducho preto, že pokračovanie v súčasnom trende, ktorý prevláda už desaťročie, spoločnosť doviedol do konfliktu so sebou samými. Trhy by boli nahradené vládami, monopoly ovládli obchod a verejnosť je polarizovaná,“ hovorí Steen Jakobsen, hlavný ekonóm Saxo Bank.

Vysvetľuje, že záporné výnosy sťažujú domácnostiam s nízkym príjmom, starším ľuďom a študentom v mnohých krajinách prístup k hypotékam. „Tento paradox môžeme nazvať aj daň pre chudobných, alebo znak nerovnosti. Nízke úroky spôsobili, že celá súčasná generácia nemá žiadne úspory, ktoré by boli potrebné na vlastníctvo bývania. To je zvyčajne jediným aktívom, ktoré mnohé domácnosti so stredným a nižším príjmom majú. Z tohto dôvodu by sme radi videli koniec súčasného ekonomického mechanizmu, ktorý spôsobil výrazný rozdiel v bohatstve medzi bohatými a chudobnými,“ dodáva S. Jakobsen.

„Rok 2020 považujeme za rok, v ktorom súčasné status quo musí skončiť. Ak by sa tak stalo, najtvrdšie by na to doplatili populisti, pretože ich reči o rozdeľovaní by boli nahradené spájaním,“ hovorí ekonóm.

1/ Opustí Maďarsko EÚ?

Maďarsko zaznamenalo po vstupe do Európskej únie v roku 2004 impozantný ekonomický rast. Dnes sa však zdá, že 15 ročné manželstvo s EÚ prechádza krízou. Únia iniciovala Článok 7 kvôli obmedzovaniu slobody médií, súdnictva, školstva a práv menšín v Maďarsku. Odpoveď jeho politického vedenia je, že krajina len bráni seba samú a svoju kultúru pred masovou migráciou.

Ide o neudržateľný status quo. K zmierneniu na budúci rok, keď vstúpia do platnosti rôzne obmedzenia plynúce z Článku 7, príde asi len ťažko. Premiér Viktor Orbán už dnes otvorene hovorí o “pokrvnom bratstve” s Tureckom, čo je opačné stanovisko s tým, aké má k Turecku zvyšok Európy. Odlišné názory budú ešte viac kulminovať. Maďarský forint je dnes na svojich minimách 375 k euru. Investori totiž prehodnocujú svoje investície v Maďarsku.

2/ Demokrati jasne zvíťazia v amerických prezidentských voľbách

Americké prezidentské voľby v novembri 2020 umožnia Demokratom získať kontrolu aj nad prezidentským úradom, nie len obomi komorami Kongresu. Akcie zdravotníckych a farmaceutických firiem skolabujú o 50 percent.

Prieskumy už teraz pre D. Trumpa nevyzerajú dobre. Rovnako tak zmeny v elektoráte. Jeho typický volič je vo vyššom veku a je bielej rasy. Táto demografická vrstva sa však zmenšuje. Naopak rastie zastúpenie mileniálov vo veku 20 až 40 rokov, ktorí majú oveľa liberálnejšie zmýšľanie. Tí spolu so strednou generáciou Z budú pri voľbách hnaní pocitom nespravodlivosti a nerovnosti z toho, ako centrálna banka pumpuje peniaze do ekonomiky. Rovnako tak strachom z klimatických zmien, ktoré D. Trump tvrdošijne popiera.

Voľba v prospech ľavice tak bude hnaná voľbou proti D. Trumpovi. Demokrati vyhrajú s náskokom 20 miliónov, upevnia si kontrolu v Snemovni a získajú ju aj v Senáte. Zdravotníctvo dostupné pre všetkých a tlak na ceny liekov prinesie zdravotníckemu priemyslu masívne straty.

3/ ECB zvýši úrokové sadzby

Napriek nedávnemu zavedeniu systému odstupňovania sadzieb, ktorý mal pomôcť zmierniť negatívne dôsledky záporných úrokov, banky stále čelia veľkej kríze. Sú konfrontované s náročným hospodárskym a finančným prostredím, ktoré sa vyznačuje ultranízkymi sadzbami, zvýšením regulácie Basel IV a konkurenciou zo strany fintech spoločností na špecializovaných trhoch.

Začiatkom januára 2020, nová prezidentka ECB Christine Lagardeová, ktorá predtým schvaľovala záporné sadzby, teraz vyhlási, že menová politika prekročila svoje limity. Poukazuje na to, že udržanie záporných úrokových sadzieb z vkladov by počas dlhšieho obdobia mohlo vážne poškodiť spoľahlivosť európskeho bankového sektora.

S cieľom donútiť vlády eurozóny, a najmä Nemecko, používať fiškálnu politiku na stimuláciu hospodárstva ECB, 23. januára 2020 zvráti svoju menovú politiku a zvýši sadzby.

4/ A máme tu stagfláciu

Každý úverový cyklus si vyžaduje stále nižšie úrokové sadzby a väčšie stimuly, aby sa zabránilo úplnému kolapsu globálneho finančného systému.

Deficit Spojených štátov bude enormne rásť a prichádzajúca americká recesia donúti Fed, aby nadhodnotil svoju súvahu nad rámec možného. Jedine vďaka týmto krokom bude Fed schopný financovať obrovské štátne výdavky prezidenta Donalda Trumpa na podporu infraštruktúry v nádeji, že bude znovuzvolený.

Stane sa však zvláštna vec. Po napumpovaní stimulov do ekonomiky mzdy a ceny prudko vzrastú, ironicky práve vďaka nedostatočnej kapacite zdrojov a slabej kvalifikovanej pracovnej sile, ktoré boli dlhé roky ekonomicky zanedbávané. Rastúca inflácia a výnosy zase zvýšia náklady na kapitál, čo pochová množstvo spoločností, ktoré nedokážu nájsť lacné financovanie.

Z globálneho hľadiska sa americký dolár intenzívne zdevalvuje, pretože trh uzná, že Fed iba zrýchlil rozširovanie svojej bilancie, zatiaľ čo sadzby drží na nízkych úrovniach.

5/ Ázia uvedie novú rezervnú menu, aby sa odtrhla od nadvlády amerického dolára

Aby ázijské krajiny znížili svoju zraniteľnosť voči americkému doláru, Ázijská infraštruktúrna investičná banka vytvorí nové rezervné aktívum nazvané Asian Drawning Right (ADR). Jednotka ADR bude ekvivalentom dvoch amerických dolárov. Z ADR to urobí svetovo najväčšiu menovú jednotku. Jej cieľom bude odstrihnutie regionálneho obchodu od dolára.

Lokálne štáty budú postupne pristupovať na zúčtovanie obchodov v tejto mene vrátane ropných exportérov ako Rusko a krajiny OPEC. Tým, ako sa podstatná časť svetového obchodu odčlení od amerického dolára, USA to nechá na suchu. Krajine budú chýbať prostriedky, aby financovala svoje deficity. Kurz dolára voči ADR preto oslabí o 20 percent a voči zlatu o 30 percent. Zlato sa tak na budúci rok dostane nad hodnotu 2000

6/ Rusko, zelená a čierna energia zasadnú na trón

V roku 2020 oznámi OPEC a Rusko ďalšie významné zníženie produkcie ropy aj napriek spomaleniu ťažby bridlicovej ropy v USA z dôvodu nedostatočnej návratnosti investícií. Načasovanie sa zhoduje s ďalším kolom IPO spoločnosti Aramco, ktorému rozhodnutie ropných veľmocí pomôže zaistiť požadované ocenenie od investorov mimo kráľovstva.

Trh sa vymkne kontrole, investori vsádzajúci na pokles ceny ropy a hedžové fondy zutekajú, čoho dôsledkom bude rast ceny ropnej zmesi Brent až na úroveň 90 dolárov za barel. Pre Rusko to bude znamenať obrovské víťazstvo. Nielen pre Rosneft, ale aj pre ruské verejné financie, pretože v pôvodnom rozpočte rátali s cenou na úrovni 49 dolárov za barel. Akcie najväčšej ruskej ropnej spoločnosti Rosneft vzrastú až o 50 percent.

Na druhej strane, odvetvie zelenej energie v roku 2020 narazí na prekážku v podobe prílišnej premotivovanosti a nízkej návratnosti investícií. Napriek tomu sa bude dlhodobá politická koncentrácia na elektrické vozidlá a na reguláciu znečisťovania automobilmi neustále zvyšovať. Záväzky v oblasti ochrany klímy sa budú v celom rozvinutom svete prehlbovať.

Rusko zvíťazí na dvoch frontoch. Najprv ako najväčší dodávateľ paládia na svete, ktoré sa používa vo vozidlách na zlepšenie kvality ovzdušia. Jeho druhým víťazstvom bude odklon od kobaltu smerom k zvýšenému používaniu niklu pri výrobe elektrobatérií do automobilov.

Vlády vo vyspelých ekonomikách zvyšujú predaj elektrických vozidiel a hlavní nemeckí výrobcovia automobilov začnú naplno vyrábať elektromobily, pre ktoré už hľadajú dlhodobých dodávateľov batérií. A zatiaľ čo Indonézia sa od januára 2020 rozhodne obmedziť vývoz niklovej minerálnej rudy v prospech domácich taviarní, ruská spoločnosť MMC Norilsk Nickel sa bude tešiť zo zvýšeného dopytu a vyšších cien, a podobne ako Rosneft, zvýši cenu svojich akcií o 50 percent.

7/ Čierne zlato dostane v roku 2020 opäť zelenú

Odvetvie ropy a zemného plynu zažilo po finančnej kríze v roku 2009 do júna 2014 prudký rozvoj s rastom o 131 percent. Nemalý podiel na tom mala Čína, ktorá vytiahla svetovú ekonomiku z marazmu pomocou lacných úverov. No neskôr po roku 2014 odvetvie utŕžilo rany z dvoch strán. Najprv to bol rýchly rozmach ťažby bridlicovej ropy v USA spolu s globalizáciou obchodu s tekutým zemným plynom LNG. Bridlicová ropa neskôr urobila z USA najväčšieho svetového producenta ropy.

Druhou hybnou silou bola zmena politických a psychologický preferencií vo využívaní energií smerom k masívnemu využívaniu obnoviteľných energií. Kombinácia týchto síl spôsobila pokles akcií energetických spoločností o 23 percent v porovnaní so spoločnosťami dodávajúcimi čisté energie. V roku 2020 však môžeme vidieť obrat. OPEC bude pokračovať v škrtoch v produkcii, stratoví ťažiari bridlicovej ropy prinesú spomalenie rastu produkcie. Na druhej strane opäť začne rásť dopyt z Ázie. Víťazom však nebude len ťažba ropy a zemného plynu. Aj odvetvie čistej energie bude znova rásť.

8/ Južná Afrika sa presunie do zóny ohrozenia

Juhoafrický rand k americkému doláru oslabí z hodnoty 15 na 20. Svetové finančné trhy totiž obmedzia úverové linky juhoafrickej vláde. Všetko to naštartuje nedávne oznámenie, že tamojšia vláda bude naďalej zachraňovať problémového poskytovateľa sieťových služieb ESKOM. Verejný rozpočet to nafúkne do najväčších rozmerov za poslednú dekádu. Deficit stúpne na 6,5 percenta HDP. Vláde sa pritom len nedávno ledva podarilo stabilizovať verejné financie na deficite mínus štyri percentá. Svetová banka okrem toho odhaduje, že vonkajší dlh sa to obdobie vyšplhal na 50 percent HDP.

Fiasko so záchranou ESKOMu môže byť poslednou kvapkou v pohári, ktorá odštartuje neochotu veriteľov ďalej financovať krajinu, ktorá má finančné a správne problémy už niekoľko dekád. Južná Afrika sa tak môže stať ďalšou nedôveryhodnou rozvíjajúcou sa ekonomikou. Krajina vykazuje najvýraznejšie zhoršenie v segmente rozvíjajúcich sa trhov a balansuje na hrane štátneho bankrotu.

9/ Donald Trump oznámi novú daň v duchu hesla America First

Daň na všetky príjmy z predaja tovaru zo zahraničia naruší dodávateľská reťazce a napumpuje infláciu. Desaťročné vládne poukážky so zábezpekou voči inflácii zarobia na budúci rok šesť percent po tom, ako o ne narastie záujem investorov kvôli vysokému rastu inflácie.

Budúci rok síce odštartuje na poli obchodnej politiky so zdanlivým pokojom. Administratíve D. Trumpa a Číne sa totiž podarí dosiahnuť aspoň dočasnú dohodu o clách, mene a nákupe poľnohospodárskych produktov. Neskôr sa však ukáže, že to bola len márna snaha. Americko-čínsky obchodný deficit sa nepodarí zlepšiť a ani nákup poľnohospodárskych produktov zo strany Číny sa nenaštartuje. Predvolebné prieskumy v reakcii na to pred novembrovými voľbami deklasujú D. Trumpa. Ten sa opäť pokúsi o zvrat. Zavedie daň v duchu hesla America first.

Pôjde o zásadnú zmenu amerického daňového systému s cieľom zvýhodniť výrobu na domácej pôde. Budú zrušené existujúce dovozné clá a nahradí ich jednotná daň z pridanej hodnoty vo výške 25 percent na všetky príjmy plynúce z amerického trhu dosiahnuté zo zahraničnej produkcie. Obchodní partneri budú síce protestovať, že ide o staré clá len v novom obale, odpoveďou úradníkov však bude, že zahraničné firmy sú vítané pri presune výroby na americkú pôdu.

10/ Švédsko to ženie s politickou korektnosťou do extrémov

Masívny a pragmatický postoj Švédov sa dostáva do úzadia pri otázke integrácie imigrantov. Nadopovaný sektor sociálnych služieb bude síce pôsobiť ako masívny fiškálny stimul. Vrastie aj kurz švédskej koruny. Ako sa však už vo švédskej politike stalo v 90tych rokoch, keď to s progresívnym zdanením zašlo tak ďaleko, že švédska ekonomika skolabovala, aj s politickou korektnosťou sa Švédi dostanú do extrémov. Politická korektnosť sa stane politickou nekorektnosťou.

Politici ignorujú stále rastúci tábor domácich, ktorí imigračnú politiku spochybňujú. Odstrihávajú tieto hlasy od politickej debaty. Parlamentná demokracia by pritom mala ľuďom dovoliť sa vyjadriť. Tradičné švédske politické strany si vyhradili právo ignorovať názory proti imigrácii. Tie pritom už zdieľa viac ako 25 percent švédskych voličov. Zámer bol isto úprimný a čestný: otvorenosť a rovnosť pre všetkých. Všetko hnané do extrémov sa však môže vypomstiť. Všetky modely by mali byť schopné zmeniť sa, keď sa zmenia fakty.

Ostatné škandinávske krajiny teraz hovoria o Švédskom modeli ako hrozbe, nie ako o príklade hodnom nasledovania. Švédsko je pritom v recesii. Jeho malá a otvorená ekonomika je extrémne senzitívna na globálne spomalenie. Pocit sociálnej a ekonomickej krízy tak môže byť impulzom na zmenu politiky.

Celá publikácia Šokujúcich predpovedí pre rok 2020 je k dispozícii na stiahnutie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial