Utorok 27. októbra. Meniny má Sabína

Vzniká bankám nová konkurencia – kolektívne pôžičky?

Kolektívne pôžičky sa stávajú serióznou príležitosťou na investície. Finanční poradcovia a sprostredkovatelia by mali mať o tomto podnikaní prehľad, aby mohli priblížiť klientom nové možnosti zhodnocovať prostriedky. V zahraničí požiavanie peňazí medzi jednotlivcami, ktorých spojí organizovaná pôžičková schéma, už vážne konkuruje bankám. Vznikajú už i podieľové fondy špecializujúce sa na takéto investície. Ide o príležitosti s vyšším rizikom a tomu advekvátnym vyšším výnosom.

Regulácia a pravidlá ako pre banky

Britská vláda napríklad minulý rok už investovala do systému kolektívnym pôžičiek sto miliónov libier (82 mil. eur). Tieto peniaze smerujú priamo ku klientom schém. Okrem toho Finančný kontrolný úrad (FCA) vyhodnotil toto odvetvia ako rozvíjajúce sa a perspektívne a začal preto pracovať na jeho formalizovaných pravidlách a regulačnom rámci.

Začiatkom apríla by mali pravidlá prísť na svetlo sveta a kolektívne pôžičky sa tak stane vo Veľkej Británií regulovanou aktivitou podobne ako banky alebo poisťovne. Budú teda musieť spĺňať i podmienky kapitálovej primeranosti. Je to obrovský krok smerom k legimitizácii odvetvia. Kolektívne pôžičky by sa tým mali stať legitímnou a rovnoprávnou investíciou.

Odpadá marža banky

O čo vlastne pri kolektívnych pôžičkách ide? Spoločnosť vytvára rámec pre sprostredkovanie úveru medzi dvomi stranami. Môžu to byť súkromné osoby alebo malé a stredné firmy ale i väčšie podniky, ktoré sa na jednej strane rozhodnú požičať a na druhej strane si vziať úver. Zastrešujúca spoločnosť vyhodnotí kreditné riziko dlžníka a priradí mu rating podobne ako banka.

Investor – veriteľ sa následne rozhodne za akých podmienok dlžníkovi požičia. Výsledkom je úverový vzťah, ktorý na jednej strane zabezpečí veriteľovi neporovnateľne vyšší výnos ako pri bankových vkladoch a na druhej strane dlžníkovi nižší úrok ako na pôžičke z tradičnej finančnej inštitúcie. Obchádza sa tým réžia banky i keď za zorganizovanie obchodu si berie svoj poplatok zastrešujúca spoločnosť. Investujeme.sk písalo o zatiaľ jedinom poskytovateľovi tejto služby Žltý melón v článku minulý rok.

V USA sú najväčšími sprostredkovateľmi kolektívnych pôžičiek Lending Club a Prosper. Pri pohľade na ne, je na prvý pohľad jasné, že ide o perspektívne podnikanie. Lending Club sprostredkuje napríklad mesačne pôžičky v hodnote 165 miliónov eur. V predstavenstve spoločnosti sedí John Mack, bývalý šéf Morgan Stanley, alebo i Obamov obľúbený ekonomický poradca Laurence Summers.

Veľká Británia mierne za USA v objem obchodov zaostáva, no z pohľadu vládnej a legislatívnej podpory je na tom lepšie. Tamojšia vláda dáva jasný signál, že požičiavanie medzi jednotlicami má potenciál vyplniť veľkú trhovú medzeru. Pre investorov tak otvára nový priestor na investície.

Lákadlo pre fondy

Jedným z neklamných znakov, že toto podnikanie získava na vážnosti, je rastúci záujem hedgeových fondov a inštitucionálnych investorov. Newjorkský hedgeový fond Eaglewood Capital investoval napríklad do tohto podnikania viac ako 123 mil. eur. Medzi jeho investorov patria penzijné fondy alebo komerčné banky.

Skupina P2P Capital Solutions z Veľkej Británia, patrí k investičnej banke Liberum Capital, pripravuje spoločný vstup viacerých fondov z Londýnskej burzy do platforiem kolektívnych pôžičiek. Podiel v tejto skupine má má i známy fond Marshall Wace.

Tento fond s aktívami takmer desať miliárd eur vo vyhlásení k svojmu vstupu do P2P uviedol: skupina má potenciál transformovať kolektívne pôžičky spotrebiteľom a malým a stredným podnikom na celom svete.

Konkurencia bankám

Vo Financial Times vyšla pred pár dňami pozoruhodná informácia o vzťahu bánka o kolektívnych pôžičiek. Jedna z najväčších bank v USA, banka Wells Fargo, zakázala prostredníctvom Etického kódexu svojim zamestnancom investovať do týchto systémov. Ako dôvod uviedla zvyšujúce sa napätie medzi bankami a poskytovateľmi Kolektívnych pôžičiek a to, že má v tom prípade dochádzať ku konfliktu záujmov jej zamestnancov. 

Wells Fargo tak zvolila úplne rozdielny prístup ako jej konkurencia. Citigroup, Barclays alebo Deutsche Bank hľadajú cesty ako Kolektívne pôžičky zakomponovať do svojho business modelu. Minulý rok napríklad pomáhali pri historicky prvej sekuritizácii balíka Kolektívnych pôžičiek a jeho predaja veľkým inštitucionálnym investorom. 

Táto udalosť len potvrdzuje, že veľkosť Kolektívnych pôžičiek v USA dosiahla úroveň, kedy už nemôžu byť ignorované. Toto podnikanie sa tak stáva mainstreemovým. Finančný poradcovia by teda mali mať o ňom prehľad. Investícia je spojená s vyšším rizikom a i vyšším výnosom.

Žltý melón

Na Slovensku funguje zatiaľ jedna takáto spoločnosť. Žltý melón sprostredkoval za zhruba rok a pol pôžičky v hodnote zhruba 770 tisíc eur. Pre svojich investorov nimi zabezpečil čistú výnosnosť investícií 14,93 percenta. Priemerná výška jednej pôžičky bola 2622 eur. Spoločnosť uvádza, že 88,7 percenta pôžičiek bolo a je riadne splácaných a právne vymáhaných je 7,1 percenta prípadov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial