Pondelok 26. októbra. Meniny má Demeter

W. Buffett dal začínajúcim investorom 2 rady

Warren Buffett dal v nedávnom rozhovore začínajúcim investorom dve užitočné rady. Práve tie mu podľa neho pomohli k jeho investičnému úspechu.

Už 89 ročný miliardár začínal v mladosti ako doručovateľ novín alebo podomový predajca Coca-Coly. Svoje prvé akcie si však kúpil už ako 11 ročný. Veľmi skoro sa naučil ako fungujú akciové trhy a čo ovplyvňuje hodnotu akcií na burze. Jeho majetok ohodnotil minulý rok magazín Forbes na 88,9 miliardy dolárov, čo z W. Buffetta robí štvrtého najbohatšieho muža na Zemi.

Porozumieť účtovným knihám

V nedávnom rozhovore pre Yahoo Finance povedal, že najlepšou radou pre mladých investorov je naučiť sa porozumieť účtovníctvu. „Musíte sa to naučiť. Účtovníctvo by malo byť pre vás ako druhý jazyk,“ uviedol. „Niektorí majú pre to väčšie nadanie ako iní. Ja som sa to naučil sám a neskôr som absolvoval niekoľko kurzov,“ priblížil.

Vysvetľuje, že táto schopnosť je dôležitá najmä pri čítaní účtovných výkazov firiem, do ktorých chce človek investovať.

Nezameriavať sa na grafy, ale na podnikateľský príbeh firmy

Ďalšiu radu, ktorá dal W. Buffett začínajúcim investorom je nesústreďovať sa pri rozhodovaní príliš na grafy kurzov akcií, ale skôr na posúdenie podnikateľského potenciálu kupovanej firmy. Ide o takzvané hodnotové investovanie. Investori by si mali byť podľa neho uvedomiť, že si kupujú časť firmy. Nemali by sa fixovať na body na cenovom grafe, hranice rezistencie, či 200 dňový kĺzavý priemer, čo sú parametre takzvanej technickej analýzy – jednej z investičných metód.

Investori by mali podľa W. Buffetta naopak zamerať na fundamentálne investovanie. „Kupujete si časť biznisu firmy. Keď sa rozhodnete rozumne, prinesie vám to peniaze. Prestavte si, že by zajtra na päť rokov zatvorili burzu. Kupujte si firmy, s ktorými by ste boli po ten čas spokojní, že ich máte“ radí.

Firma, s ktorou budete šťastní

Ako príklad uvádza spoločnosť Coca-Cola, ktorej akcie vlastnil viac ako tri dekády. Práve pri tejto spoločnosti by bolo podľa neho lepšie, keby bol finančný trh zatvorený na 30 či 40 rokov, pretože investor by nemusel čeliť pokušeniu akcie predávať. „Len sledujete biznis firmy, vidíte ako rastie a ste pritom šťastní,“ vysvetľuje svoj investičný postoj.

„Môj prístup je presný opak toho, kto sa ponáhľa s predajom akcií, ktorým sa začalo dariť a vzdorovito lpí na biznise, ktorý sklamal. Je to ako keby ste klčovali kvety a zalievali burinu,“ konštatuje miliardár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial