Streda 28. októbra. Meniny má Dobromila

W. Buffett sa odmieta zúčastňovať súčasnej akciovej rely

Warren Buffett napriek extrémnemu rastu trhov v druhom polroku investoval do akcií len jediný krát. Akcie ženú podľa neho nahor špekulanti, čo môže vyvolať skoré spľasnutie bubliny.

Drobným investorom sa po marcovom prepade akciových trhov mimoriadne darí. Index S&P 500 zarobil už od najnižšej hodnoty z 23. marca 45,6 percenta. Včera zatváral obchodovanie na rovnakej hodnote, ako ho otváral na začiatku tohto roka.

Zarobiť peniaze teraz nie je ťažké. Rýchly pokrízový rast totiž vytvoril pre akciových investorov mimoriadne prajné prostredie. Zdalo by sa, že na tomto trende by sa chceli zviezť všetci.

Nie je to však tak. Legendárny investor Warren Buffett urobil svoj prvý nákup akcií až počas júla. Investoval 9,7 mld. dolárov do spoločnosti Dominion Energy, ktorá sa zaoberá distribúciou a skladovaní energií. Je to jediný nákup akcií W. Buffeta v tomto roku.

V apríli dokonca predal všetky svoje podiely v štyroch veľkých amerických leteckých spoločnostiach (American Airlines, Delta Air Lines, Southwest Airlines a United Airlines). Pre niekoho možno zarážajúce a nepochopiteľné. Investičná legenda však vysvetlila prečo.

Ruky preč od horúcich akcií

W. Buffet dostal počas tohtoročného stretnutia s akcionármi jeho spoločnosti Berkshire Hathaway otázku, prečo nekupuje tento rok žiadne akcie, a to aj napriek tomu, že má hotovostné rezervy vo výške 137 mld. eur. Odpovedal, že súčasné prostredie na akciových trhoch pokladá za veľmi nebezpečné.

„Hoci je negatívny scenár málo pravdepodobný, neznamená to, že nemôže nastať,“ naznačil. „Nepripravujeme naše portfólio na jednu náhodnú udalosť, ale na sériu udalostí, ku ktorým môže dôjsť podobne ako v roku 2008. Aj vtedy problém mnohí do posledných dní nevideli, až kým sa naplno prejavil,“ dodal. Vyjadril sa, že práve bezhlavé nákupy investorov – amatérov, ho znepokojujú.

W. Buffett je známy svojim hodnotovým investovaním. Rozhoduje sa teda podľa schopnosti danej spoločnosť prežiť a uspieť na trhu. Nie podľa toho, ako sa práve vyvíjajú jej akcie. Nemá preto rád špekulácie a špekulantov. Takíto „investori“ sa podľa neho neorientujú na to, čo kupovaná firma produkuje, ale na to, kto ďalší si kúpi akcie, ktoré si oni kupujú dnes.

Nezdravé riziko drobných akciových investorov

Nemalý podiel na pokrízovom extrémne rýchlom raste akciových trhov majú práve drobní investori. Pandémia ich uväznila doma a investičné platformy typu Robinhood im dali možnosť kupovať akcie prakticky bez poplatkov. Začala sa teda hra s ohňom.

Podľa analýzy americkej investičnej banky Goldman Sachs zverejnenej zhruba pred mesiacom dosiahlo modelové portfólio drobných neprofesionálnych investorov, od polovice marca zhodnotenie o 61 percent. Naproti tomu, priemerné zhodnotenie akcií, do ktorých investujú veľké hedgeové a podielové fondy, predstavovalo „len“ 45 percent. Robinhood reportoval v prvom kvartáli tri milióny novootvorených účtov, čo je pre firmu nový rekord.

Drobní investori často podstupujú nezdravé riziko. Jedným z príkladov je masívny nákup akcií spoločnosti Hertz. Táto globálna požičovňa osobných automobilov, bola v dôsledku krízy nútená požiadať o ochranu pred veriteľmi. Konkurzný súd však firme aj napriek tomu povolil vydať nové akcie a práve tie skončili v košíku drobných investorov. Akcie Hertz sa dnes obchodujú za 1,46 dolára.

Po tenkom ľade

W. Buffett zastáva presne opačný postoj. Nezaujímajú ho krátkodobé výkyvy akcií. „Ľudia by mali kupovať také akcie, ktoré sú pripravení držať dlhodobo,“ hovorí. Nákup akcií prirovnáva k nákupu farmy. Nikto to nerobí, aby farmu predal o tri, či šesť mesiacov. Majiteľ ju kupuje, aby mu prinášala dlhodobé výnosy, vysvetľuje investor.

Podobné obavy, ako W. Buffett majú aj iní veľkí investori. Mark Cuban je napríklad presvedčený, že prudká rely súčasných trhov skončí potom, ako bude známy konečný účet za devastačné dôsledky pandémie.

Ďalší investor miliardár – Howard Marks, pripomína, že ľudia kupujú akcie len tak pre zábavu. Nerozvážne investovanie porovnáva ku gamblingu. Aj počas dot.com bubliny to bolo o tom nezmeškať príležitosť. Bublina však neskôr praskla.

Miliardári nabádajú drobných investorov, aby sa nenechali uniesť a upozorňujú, že trh sa pohybuje na tenkom ľade. Len malý zvrat, môže podľa nich spustiť ďalší veľký výpredaj.

Využili ste prepad trhov na nákup akcii?

View Results

Loading ... Loading ...
Foto: flickr.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial