Nedeľa 15. septembra. Meniny má Jolana

William J. O´Neil a investičná stratégia CAN SLIM

Úspešný investor William J. O´Neil sa preslávil vývojom investičnej stratégie CAN SLIM, ktorá dlhé roky dokazuje svoju správnosť a efektívnosť. Vytvoril ju sledovaním histórie finančných operácií vtedy jedného z najúspešnejších fondov – Dreyfus fund. Známy je nielen ako optimistický investor, ale aj ako vydavateľ denníka Investor´s a autor knihy „How to make money on stocks“.

Narodil sa v Oklahome, vyrastal však v Texase, kde v roku 1955 úspešne zavŕšil vysokoškolské vzdelanie titulom bakalár v odbore podnikanie. Po odchode z vojenskej služby sa zamestnal ako broker, zaoberal sa predovšetkým prieskumom trhu v spoločnosti Hayden, Stone & Company.

Podrobne študoval trendy v obchodovaní predošlých rokov, ako aj štýl obchodovania veľkých obchodníkov ako Jack Dreyfus, Nicolas Darvas a i. Zaobstaral si históriu finančných operácií vtedy jedného z najúspešnejších fondov – Dreyfus fund – študoval ich a objavil charakteristické črty nakupovaných akcií. Práve toto skúmanie položilo základy jeho investičnej stratégie CAN SLIM, vďaka ktorej sa preslávil.

Výsledok na seba nenechal dlho čakať. V priebehu 26 mesiacov sa stal najlepším vo firme Hayden, Stone & Company, keď jeho osobné portfólio vzrástlo o 2 000 percent. Už ako 30-ročný si kúpil členstvo na burze NYSE a v roku 1963 zakladá svoju prvú spoločnosť William O´Neil Co. Inc., ktorá vytvorila prvú počítačovú databázu pre sledovanie a porovnávanie akcií.

Počas nasledujúcich 40 rokov sa stala jednou z najuznávanejších prieskumných firiem. Odhodlal sa dokonca konkurovať Wall Street Journal, denníku, ktorý skoro sto rokov držal monopol a založil denník Investor´s Business Daily, ktorý poskytoval individuálnym investorom zosumarizované a ľahko pochopiteľné informácie, ktoré sa ukázali ako rovnako užitočné ako kritické dáta určené predtým len pre profesionálov. V súčasnosti je jeho denník jedným z najrýchlejšie rastúcich, má už 800 000 predplatiteľov. Popri ňom je ich webová stránka Investors.com považovaná za jeden z najužitočnejších zdrojov dát.

Ako investuje O´Neil?

V skratke sa jeho investovanie dá opísať – každé tri mesiace zatvára najhoršie, resp. najnepresvedčivejšie pozície z portfólia. Ak akcia stratí 7 – 8 percent, okamžite ju predáva aby minimalizoval straty. Ak akcia počas 13 týždňov od nákupu nestúpne nad 20 percent, začína uvažovať nad jej predajom. Tie akcie, ktoré behom 5 týždňov stúpnu nad 20 percent sa zdajú byť najziskovejšie, preto ich ponecháva v portfóliu. Ak vlastní akciu dlhšie a ich cena sa odrazu zvýši nad hranicu 20 – 25 percent, predáva, nakoľko je pravdepodobné, že prudký nárast je spôsobený dobrými správami a prehnaným entuziazmom investorov. Vtedy je pravý čas realizovať zisky.

Názov CAN SLIM je vlastne poskladaný zo siedmych druhov analýz, respektíve krokov ktoré by mal investor sledovať a vykonať, ak chce byť podľa rady William O´Neil-a úspešný.

C – Current earnings

čo je prevádzkový štvrťročný zisk, ktorý sa musí zvyšovať každý štvrťrok aspoň o 20 percent. Takisto medziročný rast za porovnateľné obdobie, teda rovnaké obdobie minulého roku, by mal byť enormný. Z dlhodobejšieho hľadiska by mala vybraná spoločnosť počas piatich rokov vykázať vyšší rast ako drvivá väčšina ostatných spoločností na burze.

A – Annual earnings

Dôležitý je rast zisku za posledné tri roky, ktorý by nemal byť nižší ako 20 percent. Rásť musí buď ročný zisk pred zdanením alebo ročný zisk v pomere ku kapitálu. Zisk by nemal predstavovať menej ako 17 percent vlastného kapitálu z konca predchádzajúceho roka a vyhliadky danej spoločnosti na ďalší rok musia byť vyššie ako v predchádzajúcom roku.

N – New

Kupujte firmy vyrábajúce nové produkty alebo poskytujúce nové služby. Dobrým znamením môže byť nové vedenie alebo zmeny v odvetví. Sledujte spoločnosti s mimoriadnym cenovým nárastom, ktorý podmienený hlavne nárastom denného zobchodovaného objemu. Ak tento objem vzrastie o 50 percent od priemerných hodnôt a dané akcie rastú v ten deň o maximálne 2 – 3 percentá, je vhodný čas na nákup. O´Neil radí postupne dokupovať. Výkonnosť danej pozície by ale za deň nemala prekročiť nárast o 5 percent, ak však počas jedného dňa klesne o viac ako 7 percent, treba ju podľa O´Neil-a okamžite predať a minimalizovať tak straty.

S – Shares outstanding 

Treba sledovať počet akcií, ktoré sú v obehu. Pri menších firmách (spoločnostiach s nižšou kapitalizáciou alebo menším počtom akcií v obehu tzv. free float) môže byť síce rast rýchlejší, ale takisto môže byť rýchlejší aj prepad. Je preto dobré zameriavať sa na spoločnosti, ktorých väčšinu akcií vlastní samotná firma, prípadne odkupuje svoje akcie naspäť. Treba sledovať dopyt po akciách, keď cena spoločnosti na burze stúpa.

L – Leader not laggard 

O´Neil radí sústrediť sa na lídrov odvetví a vyhnúť sa spoločnostiam, ktoré v porovnaní s odvetvovými konkurentmi zaostávajú. Líder prekonáva ostatných v raste ročného zisku, raste tržieb, rentabilite, v zisku v pomere k vlastnému imaniu. Naopak, treba predať akcie, ktoré prinášajú najhoršie výsledky.

I – Institutions 

Veľké inštitúcie zvyknú ovplyvňovať cenu akcie, či už je to vďaka nakupovaným objemom alebo samotným investičným odporúčaniam. Logicky je správne kupovať akcie, ktoré držia veľké inštitúcie, treba sa ale vyvarovať akcií, ktoré sú u nich veľmi preferované. Prípadné zlé správy by mohli spustiť lavínu predajov, často pod fair cenu akcie. O´Neil vystríha pred kopírovaním celých portfólií veľkých spoločností. Investor by sa mal podľa neho sústrediť len na tie najkvalitnejšie tituly v danom vybranom sektore.

M – Market

Je nevyhnutné sledovať smerovanie trhu prostredníctvom vývoja hlavných burzových ukazovateľov ako sú index Dow Jones Industrial Average, S&P 500 či technologicky zameraný index Nasdaq.

Na základe analýz a podmienok, čo všetko by mala spĺňať zaradená spoločnosť do portfólia, bol vytvorený fond z viac ako 100 firiem, z ktorých každá z nich má približne jedno percentnú váhu v portfóliu. Výkonnosť daného fondu je možné vidieť na grafe č. 1. Z geografického hľadiska sa investície prevažne sústreďujú na území USA (viď graf č. 3). Z hľadiska sektorov je viac ako 13 percent investovaných do sektorov Internet a Software, a to aj z dôvodu, že dané odvetvia sú najdynamickejšie a poskytujú neustále nové a nové produkty. Viac ako 20 percent finančných prostriedkov v danom fonde je držaných v hotovosti (viď graf č.5).

     

O´Neil napísal bestseller „How to make Money in stocks“, v ktorom opisuje svoju stratégiu CAN SLIM. Na prednáškach, ktoré venuje tejto stratégii, často vravieva: „Burza nakoniec vždy rastie, pretože firmy vytvárajú nové produkty, nové služby a nové technologické vynálezy. A akcie, ktoré sú vždy na čele návratnosti, sú akcie spoločností s najlepšími produktmi a službami, ktoré slúžia väčšine ľudí. Za posledných 100 rokov mala akciová burza vyše 25 veľkých poklesov. Boli to prirodzené nápravy predošlého rastúceho trendu. Vždy sa trh zregeneroval a napokon sa dostal opäť do nových výšok. Takže sa nedajte rozptyľovať veľkým počtom prorokov vidiacich negativitu a záhubu. Zriedka dokázali zarobiť peniaze pre kohokoľvek. Okrem toho si nepamätám, že by som niekedy stretol úspešného pesimistu.“

Autori sú analytikmi Capital Markets.

Oplatí sa kopírovať stratégie úspešných investorov?

View Results

Loading ... Loading ...

Jedna odpoveď na “William J. O´Neil a investičná stratégia CAN SLIM”

  1. Warren píše:

    Neúspešný trader William J. O´Neil se musí zivit psaním hloupých knih, kde lidem lže, že on prodá padající akcie se ztrátou maximálne -7%, zatimco value investor jako Warren Buffett s padající akcií ztrácí -100%. Jako správný trader tak i William J. O´Neil z 90% lže, jen z 10% mluví pravdu, protoze value investor s padající akcií neztrácí nic, má léta cas, aby se dostal se spadlou akcií do plus a do té doby dostane tisíce v dividendách z té spadlé akcie, nez se dostane do plus za 4 roky. Díky tomu, ze rozumný value investor kupuje jen levné akcie od podniku a bank, kterým neskodí konkurence a (az na pár roku) dlouhodobe zvysují zisky, pak se value akcie spadlé 2000-2002 vrátily do plus za 3 roky a value akcie spadlé 2007-2009 se vrací zpátky do plus za 1 rok, vyjímka je akcie Citigroup, AIG, Royal Bank of Scotland.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *