Utorok 07. apríla. Meniny má Zoltán

Z redakčnej pošty: Vyššie dane? Hľadám riešenie…

Dane Redakcia 26.10.2012 | 00:00 1 Komentár

Som živnostník a tak, podobne ako väčšina mojich kolegov, aj ja sedím posledné týždne s kalkulačkou v ruke a hľadám spôsoby, ako si kompenzovať to, čo mi vláda istoty vezme, napísal nám do redakcie čitateľ Juraj Kováčik. Ako ďalej píše: Aj keď na rozdiel od štátneho rozpočtu nehospodárim s 3% ani žiadnym deficitom, priznám sa, že mi peniaze, ktoré zaplatím navyše na daniach a odvodoch, budú chýbať. Čo s tým?

Podľa medializovaných prepočtov sa v budúcom roku zníži môj mesačný disponibilný príjem zhruba o 132 eur. Podľa niektorých soc-demákov zrejme patrím medzi príjmovú elitu, pravdou však je, že dnes mi po zaplatení daní, odvodov, hypotéky, energií, poistiek a lízingu a dlhodobého sporenia mi zostane 270 eur. Ak sa táto suma zníži o 132 eur, budem nútení prejsť na wifonky, ktoré som nejedol ani počas vysokoškolského štúdia. Mimochodom, neštudoval som na Slovensku, takže nie za peniaze našich daňovníkov.

Ako to tak hodnotím, lacné čínske multiEčkové polievky budú zrejme jedinou istotou, ktorú mi vládna strana dokáže ponúknuť.

Môžete oponovať, že som si rozpočet nastavil pomerne natesno, pravdou však je, že za hypotéku neplatím výrazne viac ako za nájom a u rodičov bývať nemôžem, na to som už dosť starý. Hypotéku i auto som si navyše bral v období, keď som očakával, že daňovo-odvodový systém sa nezmení a ja v pohode vyžijem (uveril som istotám z bilbordu?!). Pre prípad nečakaných výpadov príjmu som poistený, ale priznám sa, že moja poisťovňa, aj keď je poisťovňou roka, mi možnosť poistiť sa pre prípad zvyšovania daní neponúkla.

Auta sa nevzdám, pretože mám v živej pamäti vaše slová, pán premiér, počas vašej prvej vlády, keď ste nás nabádali kupovať si autá, pretože to potiahne ekonomiku. Ja osobne som síce šrotovné nezískal a zaplatil za auto plnú cenu, ale mlčal som, aj keď som zo svojich daní prispel na kúpu auta pre niekoho iného. Vtedy to bolo obhajované bojom proti kríze, ibaže tá trvá doteraz a v ďalšom kroku siahate na moje peniaze, hoci na peniaze svojich úradníkov ste nesiahli. Nemusíme mať Nobelovu cenu z ekonómie, aby sme vedeli, že ja na rozdiel od vašich úradníkov naozaj vytváram nejakú hodnotu a štát, ktorý financujem, by si ma mohol vážiť.

Ešte dodám, že poistený byť chcem a na dôchodok si individuálne sporiť musím.

Ale späť k mojej situácii, tých 132 eur mesačne, ktoré mi vezmete, musím niekde usporiť. Osobne som sa rozhodol prestať chodiť na obedy a namiesto slovenských topánok si budem kupovať lacné čínske. O oblečení ani nehovoriac. Takže ja vyžijem. Ibaže…

Z makroekonomického pohľadu, ak sa podobne ako ja rozhodne konať viac ľudí, bude musieť majiteľ reštaurácie prepustiť jedného z dvoch kuchárov, firma na Hornej Nitre prepustí jedného obuvníka a odevný závod jednu krajčírku.

A dobre vieme, že v týchto ťažkých časoch si títo ľudia tak ľahko prácu nenájdu a rozbehnú sa na úrad práce, čo sú ďalšie výdavky štátneho rozpočtu.

Ak chýbajú peniaze štátu, vyžiada si výpalné od svojich obyvateľov, ibaže títo obyvatelia si už tak ľahko s výpadkami príjmov neporadia. Každé euro, ktoré vezmete na vyšších daniach budú v ekonomike chýbať.

Je mi úplne jasné, že po vašej reforme nebudem tie wifonky jesť sám, ale pochutia si na nich aj tí, ktorých tvrdíte, že chránite a poskytujete im istoty…

Jedna odpoveď na “Z redakčnej pošty: Vyššie dane? Hľadám riešenie…”

  1. Byt píše:

    Bezpečnostný kód bol nesprávne opísaný! Komentár nebol uložený!

    Tak sa VAZENA REDAKCIA POSERTE! DOVIDENIA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *