Piatok 20. júla. Meniny má Iľja, Eliáš

Začiatok januára: Čas začať sa báť

Konsenzy analytikov pre zisky US akciového trhu počas budúceho roka sú viac ako optimistické. Všetkých 11 analytikov hlavných finančných spoločností v prieskume Bloomberg očakáva, že budúci rok bude ziskový. Priemerný očakávaný zisk akciového trhu je 11%. Tam, kde všetci očakávajú že sa stane to isté, je veľmi pravdepodobné, že sa stane opak.

Vo vzťahu s januárom sa veľmi často hovorí o tzv. januárovom efekte. Podľa neho zisky akcií počas januára znamenajú, že celý rok bude následne ziskový. Aj keď po minulé roky tieto štatistiky príliš neplatili, januárový efekt je veľmi často používaný ako barometer pre akciové trhy.

Analytici spoločnosti CitiFX nedávno prišli so zaujímavým porovnaním posledného vývoja indexu Dow Jones s predchádzajúcim vývojom indexu počas troch období: 1929-1939, 1966-1976 a 1906-1909. Podľa ich názoru totiž najlepšie odzrkadľujú aktuálny vývoj akciového trhu.

Grafický priebeh ale nemá až takú vypovedaciu schopnosť ako porovnanie ďalších parametrov: rozsah úvodného prepadu; výška následnej rely; schopnosť prekonať predchádzajúce maximá; výkonnosť počas roku, kedy rely dosiahla svoje maximá; dátum, kedy index Dow Jones dosiahol svoje maximá počas nasledujúceho roka; výkonnosť počas januára; rozsah nasledujúceho poklesu; celková výkonnosť počas roka; čas medzi dvoma rozsiahlymi poklesmi indexu (sledované poklesy z vybraných období); výkonnosť počas roka po roku, kedy trh dosiahol maximá; a posledným riadkom je doba, ktorú trh potreboval na to, aby uzatvoril nad predchádzajúcimi maximami.

Zhôd je pri týchto vývojoch až-až a po započítaní optimizmu, ktorým trh oplýva, ide o veľmi zaujímavú kontariánsku stratégiu. Ak naozaj január bude prebiehať v medveďom tóne, je veľmi pravdepodobné, že sa januárový efekt prejaví.

Najdôležitejšie je sledovať, či sa počas januára podarí vytvoriť nové maximá. Ak bude celý január v medveďom tóne, resp. budú predchádzajúce maximá prelomené len mierne, je dôvod obávať sa, či náhodou naozaj nenastal čas na vážnu korekciu.

V januári totiž začína výsledková sezóna, ktorá sa veľmi často končí poklesom akcií, kedy investori predávajú akcie na dobré správy (sell the news). Zároveň obavy o zvyšovanie úrokov v Číne tiež predstavujú pre akciový trh silný protivietor.

Analytici CitiFX si myslia, že v januári, resp. dokonca 3. januára by sme mohli vidieť vrchol na akciovom trhu, celkový pokles počas januára by mohol dosiahnuť 5% a počas roka by celková korekcia mohla dosiahnuť až 20%. Rok to nebude optimistický a index Dow Jones by mal zaznamenať stratu okolo 16%. Na prekonanie predchádzajúcich maxím z roku 2007 bude trh potrebovať až 6-8 rokov.

A čo bude katalyzátorom tohto silného pádu akcií? CitiFX vidí dva hlavné dôvody a to buď prudký pád dlhopisového trhu alebo implózia Európy.

Zaujímavý dôvod, prečo by akcie počas budúceho roka mali klesať ponúka aj blogger Market Karma. Ten upozorňuje na symetriu pri vývoji indexu Nasdaq Composite. Ak sa má história opakovať, bude pravdepodobne nasledovať pokles.

Rok 2011 preto aj napriek zaujímavým štatistikám o vývoji akcií počas predvolebného roka v US a možnosti silnejšieho než očakávaného rastu ekonomiky nemusí byť naklonený býkom. A ako upozorňuje CitiFx, čas držať si klobúky možno nastane veľmi, veľmi skoro.

Autor je analytik TRIMBroker.

Kam s voľnými peniazmi?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *