Pondelok 17. február. Meniny má Miloslava

Začína advent: aby vás vianočné darčeky nezruinovali

Už o pár týždňov budeme oslavovať Vianoce – najväčšie sviatky v roku. Práve v tomto období „útočia“ na nás reklamy, ktoré sa snažia v nás vyvolať dojem, že pohodové Vianoce si vyčaríme pomocou úveru. V minulosti sa tieto sviatky nespájali s obdarovávaním, stačila iba štedrá večera, ktorá navyše bývala často úplne bezmäsitá.

„Skúste sa pozrieť na históriu svojho účtu a spočítajte si, koľko ste minulý rok minuli na darčeky. Možno budete prekvapení. Napriek tomu majú niektorí ľudia pocit, že každý rok musia darčekmi prekonať ten minuloročný. To vás však môže dostať do finančných problémov,“ varuje výkonná riaditeľka finančno-sprostredkovateľskej spoločnosti Capital & Financial Protection Stanislava Struhárová. Odborníčka zároveň ponúka niekoľko rád, ako finančne zvládnuť blížiace sa sviatky.

Finančný strop – stanovte si, koľko si tento rok môžete dovoliť minúť na darčeky. Limit za žiadnych okolností neprekračujte. Možno vás to bude na začiatku obmedzovať, no zároveň to môže zvýšiť vašu kreativitu pri výbere darčeka.

Rozpočet – koľko plánujete minúť na darček pre manžela, deti, príbuzných? Plánujte. Iba tak sa vyhnete impulzívnym výdavkom, ktoré budú stenčovať váš účet.

Zoznam – do obchodov na nákupy sa vyberte s chladnou hlavou. Ak už máte stanovený rozpočet, skúste si spísať zoznam vecí, ktoré chcete nakúpiť a držte sa ho. Spravte si prieskum aj na internete, niektoré veci možno zoženiete lacnejšie. No nezabudnite objednávať s dostatočným časovým predstihom. Odolajte pokušeniu nakupovať veci, ktoré nemáte v zozname iba preto, lebo vidíte ostatných ľudí s nákupnou horúčkou, alebo vám predavačka núka niečo za výhodných podmienok.

Odložte kreditku – a rovno ju aj zrušte i účet k nej. Nie, naozaj sa nepotrebujete zadlžovať.

Zabudnite na úvery – pred blížiacimi sa sviatkami sú médiá plné reklamy na spotrebiteľské úvery. Skúste ich tento rok ignorovať. Nezadlžujte sa kvôli darčekom a už vôbec nie, kvôli tomu, aby ste nakúpili stravu na sviatky! Ak sa predsa len rozhodnete využiť úver, spoľahnite sa na banky. Zoberte si menšiu sumu. Nebude vás to lákať k nepremyslenému míňaniu.

Založte si vianočný účet – začnite šetriť už na ďalšie sviatky. Stačí odkladať menšie čiastky po celý rok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *