Piatok 14. decembra. Meniny má Branislava, Bronislava

Začíname investovať: Sprievodca investovaním na zahraničných burzách…

Čím ďalej, tým viac investorov sa začína rozhliadať za hranice regiónu a rozmýšľa, či neskúsiť šťastie na burzách západnej Európy alebo Spojených štátov. Je 21. storočie a preto sú pre drobného investora možnosti omnoho väčšie ako pred 10 rokmi. Vďaka tomu, že ponuka investičných nástrojov je v zahraničí násobne širšia ako v strednej Európe, oplatí sa dodržiavať niekoľko základných pravidiel.

Než sa vydáte na zahraniční burzu, uvedomte si, čo od tohto kroku očakávate

Chcete diverzifikovať možnosti investícií, zaujímate sa o inovatívne inštrumenty zatiaľ nedostupné všetkým lokálnym trhom, radi by ste rozšírili portfólio o akcie najväčších svetových firiem? Toto všetko sú platné otázky, na ktoré si je pred prvým krokom nutné odpovedať a potom podľa toho nastaviť svoju stratégiu.

Rozhodnete sa, na ktorý trh by ste radi vstúpili  

V súčasnosti nie je problém cez rôzne elektronické obchodné platformy nakupovať a predávať akcie, meny alebo dlhopisy takmer po celom svete. Práve vďaka šírke ponuky však mnoho investorov príliš triešti svoje sily a nekoncentruje sa len na niekoľko vybraných trhov. Investičné príležitosti sa objavujú všade po svete, len sústredený investor ich však dokáže identifikovať na tom „svojom“ trhu.

Uistite sa, že ste si vedomý všetkých známych rizík

Vstupom na zahraničné trhy a burzy na seba beriete oveľa väčší rozsah rizík, než pri čisto „domácom“ investovaní. Do vášho rozhodovania vstupuje tiež menové riziko (riziko negatívneho vplyvu na investíciu v pohybe meny zahraničnej voči vašej mene lokálnej) a operačné riziko (cenné papiere sú uložené kdesi v zahraničí a je preto treba spolupracovať s reputabilnými a stabilnými partnermi). Hlavné zahraničné trhy sú oveľa likvidnejšie než trhy strednej a východnej Európy, objemy zobchodovaných akcií sú tu oveľa vyššie, rovnako aj volatilita. Naviac je na trhu aktívnych oveľa viac investorov zo všetkých kútov sveta a je preto potrebné burzy sledovať veľmi starostlivo. Uvedomte si tiež, že znalosť firiem vzdialených niekoľko tisíc kilometrov od vášho bydliska bude logicky oveľa menšia než firmy lokalizovanej vo vašej krajine (napr. Slovnaft vs. ExxonMobil v USA) a preto sa oplatí sledovať kvalitné analytické informačné zdroje.

Informujte sa o burzovom systéme a burzových pravidlách daného trhu  

Vďaka oveľa dlhšej histórii obchodovania na zahraničných burzách sú tu tiež oveľa vyspelejšie a sofistikovanejšie obchodné systémy. Umožňujú investorom zadávať rôzne „inteligentné“ pokyny, participovať v otváracích alebo uzatváracích aukciách, smerovať svoje objednávky na rôznych tvorcov trhu apod.. Pozor tiež na časové posuny v obchodovaní (napr. Spojené štáty majú časový posun šesť hodín a začínajú tak obchodovať až v 15:30 nášho času).

Vyberte si svojho makléra alebo obchodnú platformu

Ponuka on-line obchodných platforiem je na trhu naozaj široká a uspokojí takmer každého investora. Vždy je lepšie preferovať platformu, ktorá má aspoň nejakú reprezentáciu vo vašej krajine, a preto v prípade problémov je jednoduchšie komunikovať s lokálnym operátorom alebo maklérom. Súčasne vždy starostlivo sledujte kam odosielate svoje peniaze, ktoré na obchody budete používať. Uistite sa, že rozumiete systému garancií a poisteniu vašich vkladov.

Obchodná platforma musí spĺňať tie najvyššie bezpečnostné štandardy, ktoré sú v tom ktorom okamihu dostupné. Súčasne by mala plne vyhovovať vášmu štýlu obchodovania alebo investovania, ponúkať dostatočne širokú paletu obchodných pokynov a disponovať sub-aplikáciami pre monitoring portfólia a riadenia rizika.

Autor je senior maklér spoločnosti Patria direct

Čo je v roku 2009 najlepšie na investovanie?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *