Utorok 27. októbra. Meniny má Sabína

Začnú centrálne banky onedlho vykupovať aj akcie?

Ešte donedávna nepredstaviteľné sa stalo pričinením koronakrízy realitou. Centrálne banky vykupujú už aj firemné dlhopisy neinvestičného ratingu. Budú onedlho na rade akcie?

Americká centrálna banka Fed začala tento týždeň s výkupom firemných dlhopisov. Európska centrálna banka tak robí už od roku 2016. Centrálne banky tým vstúpili do vôd súkromného financovania. Analytici sa preto pýtajú: príde rad aj na akcie? Sami centrálni bankári tieto úvahy nepopierajú.

Fed oznámil rozhodnutie začať so skupovaním firemných dlhopisov 23. marca. Index S&P 500 odvtedy vzrástol o 40 percent. Došlo k tomu aj napriek bezprecedentnému pádu reálnej ekonomiky. Nízke zisky firiem a drahé akcie tak dostali ohodnotenie akcií opäť na úroveň dot.com bubliny.

Čo bude nasledovať po dlhopisoch?

Minulý týždeň prišlo čiastočné vytriezvenie. Trhy zaznamenali najväčší jednodňový prepad od marcového prepuknutia pandémie. Index Dow Jones klesol takmer o sedem percent. Investori sa začali obávať návratu nákazy, no aj toho, že to s predchádzajúcim rastom prestrelili. Ak by sa ich obavy potvrdili a došlo by ďalšiemu pádu, čo by nasledovalo? Ako by reagovali centrálne banky? Je pravdepodobné, že by museli vytiahnuť z arzenálu ešte tvrdšie zbrane ako doteraz.

Cieľom centrálnych bankárov je predísť krízam v ekonomike. Ak by dôvera investorov zamrzla, firmy by nemali dosť zdrojov získavaných cez dlhopisy a akcie. Bez firemných investícií by prišla na rad nezamestnanosť, bankroty a nesplácané úvery. Práve tomu sa centrálne banky snažia zabrániť.

Hlavným cieľom Fedu je podľa jeho šéfa Jeroma Powella zabezpečiť, aby spoločnosti a domácnosti mali prístup k úverom, ktoré sú životodarnou tekutinou ekonomiky. Táto stratégia skutočne funguje. Aj veľké spoločnosti cestovného ruchu, či aerolinky, ktoré boli v marci a apríli na kraji bankrotu, sa dnes dokážu znova financovať a štartujú svoj biznis.

Úspešný experiment

Za relatívne hladké zvládnutie koronakrízy tak vďačíme práve centrálnym bankám. Ekonomiky síce boli zhruba dva mesiace zavreté, dôvera investorov sa však nevytratila. Centrálne banky totiž reagovali oveľa rýchlejšie ako pri finančnej krízy spred 12tich rokov. Boli ochotné bez váhania zaviesť také nástroje, o ktorých by sa nám pred dekádou ani nesnívalo. Napríklad výkup korporátnych dlhopisov dokonca aj neinvestičného ratingu, či výkup ETF fondov.

Bilancia amerického Fedu sa tým zo 4,2 bilióna dolárov z konca minulého roka nafúkla na 7,2 bilióna dnes. V porovnaní s finančnou krízou je dnes až osem krát väčšia. Bilancia ECB dosahuje 5,6 bilióna eur, čo je takmer tri krát viac ako v roku 2015. Súvahy centrálnych bánk sú dnes prepchaté vykúpenými cennými papiermi.

Hra s ohňom

Ďalším logickým krokom v prípade novej krízy môže byť práve výkup akcií. Niektoré menšie centrálne banky už do týchto vôd vstúpili. Bank of Japan už kupuje akciové ETF fondy jednu dekádu a dnes je najväčším držiteľom akcií na japonskom trhu. Švajčiarska centrálna banka vlastnila ku koncu prvého štvrťroku akcie za viac ako 94 miliárd dolárov vrátane veľkých balíkov akcií Facebooku, Amazonu a Apple.

Aj americký Fed už túto myšlienku pripustil, hoci zatiaľ na to nemá legislatívne oprávnenie. „Nemyslím si, že už prišla tá chvíľa, no z dlhodobého hľadiska by nebolo zlé, ak by Kongres uvažoval o rozšírení kompetencií Fedu ohľadom druhu aktív, ktoré môže banka vlastniť,“ uviedla bývalá šéfka Fedu Janet Yellen.

Podobne sa vyjadril aj vysoký predstaviteľ Európskej centrálnej banky. „Nikdy nevor nikdy,“ odpovedal člen rady guvernérov ECB a guvernér Rakúskej centrálnej banky Robert Holzmann ešte koncom vlaňajška na otázku novinárov, či ECB nebude jedného dňa vykupovať firemné akcie. Dodal však, že zatiaľ sa o tom nediskutovalo.

Rubikon bol prekročený

Kritici pritom namietajú, že banky prekročili svoj mandát už aj súčasným nákupom korporátnych dlhopisov. Napríklad zákon, ktorým v roku 1913 vznikol Fed, to americkej centrálnej banke vyslovene zakazuje. Rozhodla sa preto vytvoriť samostatnú právnu entitu (SPV), ktorú riadi súkromná spoločnosť BlackRock, a pomocou ktorej je výkup firemných dlhopisov legálny. Fed to vysvetľuje výnimočnou a núdzovou situáciou, ktorá ho k tomuto kroku oprávňuje. J. Powell pripustil, že centrálnej banke by už legislatívne limity nebránili ani pri výkupe akcií.

Kritici sa v takom prípade obávajú morálneho hazardu a nežiadúcich účinkov. Centrálna banka, ktorá má byť nezávislá, by sa totiž musela rozhodnúť, ktoré akcie súkromných firiem kúpi, v akom množstve a pri akej cene. Nahrala by tak kupovanej spoločnosti a znevýhodnila ostatné. Musela by potom navyše znášať straty v prípade poklesu trhov. Švajčiarska centrálna banka napríklad počas poklesu v prvom štvrťroku stratila na akciách 32 miliárd frankov.

Rubikon však bol prekročený. Fed už aj dnes rozhoduje o tom, ktoré firmy cez dlhopisy podporí. Rozhoduje tak o ich prežití. Investičný riaditeľ spoločnosti Guggenheim Partners, Scott Minerd, pre CNN povedal, že nákup neinvestičných dlhopisov je socialistický program, založený na mylnom presvedčení, že vlády majú povinnosť zabezpečiť firmám likviditu, namiesto toho, aby len dohliadali na fungovanie trhov.

Bublina sa opäť nafukuje

Práve tento prístup vedie k súčasnému extrémnemu rastu akcií. Napriek tomu, že sa odrazili odo dna v tvare písmena V, čo všetci vítajú s nadšením, reálna ekonomika má k tomu veľmi ďaleko. Len teraz doznievajú dopady krízy v podobe rastúcej nezamestnanosti a podľa viacerých prognóz sa ekonomika nedostane do predkrízového stavu skôr ako do konca budúceho roka.

Z krátkodobého hľadiska je rast akcií samozrejme pre investorov dobrá správa. Ešte viac by ceny rástli, ak by centrálne banky začali vykupovať popri dlhopisoch aj akcie. Z dlhodobého hľadiska sa však opäť nafukuje bublina, ktorej spľasnutie bude raz veľmi bolestivé.

Jedna odpoveď na “Začnú centrálne banky onedlho vykupovať aj akcie?”

  1. Zoro X píše:

    Žijeme najväčší finančný experiment v histórii. Nikto by nepovedal, že banky budú takto tlačiť peniaze. Otázne je len ako to celé skončí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial