Piatok 03. júla. Meniny má Miloslav

Zaistené fondy eliminujú riziko, no nie sú všeliekom

zaistené fondy

Na finančnom trhu je množstvo nástrojov, ktoré prinášajú vyššie zhodnotenie ako sporiace účty, či termínované vklady. Konzervatívni klienti sa však boja straty. Práve pre nich sa zdá byť najvhodnejším riešením zaistený fond. Môže byť prínosom, no rozhodne nepredstavuje všeliek na rodinné financie.

Čo sú to zaistené fondy?

Neponúka ich každá investičná spoločnosť ani banka. Ide o špecifický produkt, ktorý možno najjednoduchšie charakterizovať ako fond, ktorý chráni vklad investora a súčasne umožňuje podieľať sa na pozitívnom vývoji finančného trhu. V praxi to znamená, že na rozdiel od iných fondov, kde môže klient dosiahnuť zisk, ale utŕžiť aj stratu, pri zaistenom fonde sa podieľa iba na zisku, prípadné straty však jeho vstupnú investíciu neohrozujú.

„O zaistených fondoch hovoríme vtedy, keď je miera zaistenia pôvodnej investície pri splatnosti minimálne 90 percent,“ hovorí Anna Jamborová z ČSOB. „Ich hlavnou výhodou je to, že môžu predstavovať akési pomocné kolieska pre investorov, ktorí nemajú skúsenosti s investovaním na kapitálových trhoch, no radi by zhodnotili svoje peniaze významnejšie,“ dodáva Maroš Ďurik, CEO Across Private Investments.

Istota, že pri poklese trhov nestratí človek z istiny, je však často kompenzovaná nižším výnosom,  ako pri rizikovejších produktoch. A nie je to jediné “ALE”, ktoré treba pri investovaní do týchto fondov zvážiť. So zaistenými fondmi je potrebné narábať opatrne.

„Pri výbere je potrebné sa poradiť s nezávislým špecialistom na investovanie. Je vhodný vždy, no najmä pri zaistených fondoch alebo produktoch s čiastočnou kapitálovou garanciou. Tie častokrát poskytujú ilúziu vysokej bezpečnosti a vysokých výnosov, tvária sa, že popierajú základný princíp investovania, ktorý hovorí o tom, že s vysokým výnosom je vždy spojené vysoké riziko,“ upozorňuje M. Ďurik. Za tým sa však môže skrývať mnoho nástrah.

Koľko stojí garancia?

Každému investorovi napadne, že garancia vo svete financií buď neexistuje, alebo je drahá. Ako je to v prípade zaistených fondov? Ak nechcete prísť o svoju istinu, musíte obetovať niečo iné.

Jozef Beständig, TOP finančný sprostredkovateľ Fincentra hovorí, že spotrebitelia na slovenskom finančnom trhu majú radi garancie a istoty. No veľmi ich nezaujíma, koľko za ne platia. „To, čo v prípade takýchto fondov spotrebitelia platia, je po prvé vstupný poplatok. Ten sa do garantovanej sumy nezapočíta. Je tu nižšia likvidita, teda v prípade potreby výberu časti alebo celej investície sa aplikuje ďalší – výstupný poplatok. Prípadne takýto výber nemusí byť vôbec možný. Investíciu je možné zriadiť iba v upisovacom období a následne nie je možný ďalší vklad,“ hovorí.

„Každá garancia niečo stojí. Preto by si mal investor dobre rozmyslieť, či ju potrebuje alebo nie,“ hovorí M. Ďurik. „Navyše kapitálová garancia je taká silná, ako je silný subjekt, ktorý garanciu poskytuje. Dlhopisový fond, ktorý investuje do najbezpečnejších štátnych dlhopisov môže byť bezpečnejší ako zaistený produkt vydaný subjektom s nízkou kapitálovou kvalitou,“ dodáva.

Upozorňuje aj na náklady: „Pri zaistených produktoch by si mali dať klienti pozor na poplatky, keďže patria medzi najdrahšie investičné produkty na trhu. Na finančných trhoch si je dobré uvedomiť jeden fakt. Ak sa niečo tvári, že je zadarmo alebo je to super výhodné, tak je to zvyčajne pre klienta ten najdrahší produkt, aký môže mať.“

Uplatnenie nájdu v rozbúrených časoch

A. Jamborová však poukazuje aj na nepopierateľné pozitíva zaistených fondov: „Obrovskou výhodou je, že umožňujú naviazať výnos investície na dynamickejšie aktívum ako sú  napríklad akcie a predstavujú tak možnosť zaujímavého výnosu. Pričom poskytujú investorovi väčší pocit istoty vďaka zaisteniu.“

Aj preto vidí v týchto fondoch vynikajúcu možnosť na divezifikáciu investičného portfólia. Zaistené fondy sú tak podľa nej zaujímavým doplnkom pre oživenie portfólia a poskytujú priestor pre vyjadrenie preferencií investora.

Michal Ďurica, portfólio manažér z IAD Investments dopĺňa, že zaistené fondy sú extra vhodné hlavne pre konzervatívnych investorov s kratším až stredným investičným horizontom: „Odporúčame ic investorom, ktorí v prvom rade preferujú bezpečnosť svojej investície, ale výnosy na bankových vkladoch, v peňažných alebo konzervatívnych dlhopisových fondoch sa im nezdajú atraktívne.“

Tak isto tvrdí, že sú bezpečným prístavom, keď je na trhoch zemetrasenie: „Zaistené fondy sú vhodnou investíciou v prostredí zvýšenej volatility. Riziko investície v týchto fondoch sa však zvyšuje v prostredí veľmi nízkych úrokových sadzieb. V tomto prostredí je veľmi náročné nájsť kvalitné a relatívne krátke dlhopisy, ktoré tvoria nízkorizikovú časť portfólia.“

S chladnou hlavou

Pri výbere je veľmi dôležité venovať pozornosť parametrom daného fondu a nechať si poradiť. A. Jamborová totiž uvádza, že možnosti pri zaistených fondoch sú veľmi široké a každý zaistený fond môže byť trošku iný: „Existujú fondy, ktoré majú zaistené nielen 100 percent investície, ale aj minimálny výnos. Sú aj také, ktoré prinášajú klientom pri splatnosti možnosť dosiahnuť výnos nielen vtedy, keď hodnota podkladového aktíva narastie, ale aj keď sa akciám dariť nebude a ich ceny poklesnú. V takom prípade fondy vyplatia napríklad 20 percent z poklesu.“

Pri posudzovaní garancie a výnosu je najlepšie ponechať si chladnú hlavu. Najhoršie je konať na základe emócie. Je teda potrebné si spočítať všetky pre a proti, počnúc poplatkovou štruktúrou, končiac investičným horizontom. Ani garancia nie je dôvodom staviť všetky peniaze na jednu kartu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *