Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Zákon o finančnom sprostredkovaní: Agenti aj poradcovia musia byť poistení

Podľa schváleného zákona o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve zodpovedajú agenti aj poradcovia za spôsobenú škodu. Obe skupiny budú musieť byť poistené. V prípade sprostredkovateľov poistenia až na sumu 1,6 milióna eur.

Ako sme už na Investujeme.sk písali, zákon vymedzil päť samostatných sektorov (poistenie, kapitálový trh, DDS, prijímanie vkladov a poskytovanie úverov). V prípade poistenia majú agenti a poradcovia povinnosť poistiť sa na 1,12 milióna eur na každú poistnú udalosť a  najmenej 1,68 miliónov eur na všetky udalosti. Pre ďalšie štyri sektory je povinnosť nižšia – 100 tisíc eur na udalosť a minimálne na 150 000 eur pre všetky poistné udalosti, ktoré vzniknú v priebehu roka. Zákon nepovoľuje spoluúčasť vyššiu ako 1 % z dohodnutej výšky poistného plnenia. V sektore sprostredkovania poistenia musí poistenie zodpovednosti za škodu platiť aj v ostatných štátoch EÚ.

Povinnosť byť poistený sa týka predovšetkým finančných poradcov samostatných finančných agentov. Podriadení a viazaní finanční agenti majú dve možnosti, poistiť sa nemusia v prípade, že za nich preberie zodpovednosť samostatný finančný agent, respektíve finančná inštitúcia, s ktorou uzatvorili zmluvu.

minimálne poistné plnenie

na jednu udalosť

na všetky udalosti

sektor poistenia

100 000 eur

150 000 eur

sektory: kapitálový trh, DDS, prijímanie vkladov a poskytovanie úverov

1 120 200 eur

1 680 300 eur

Aké škody môže sprostredkovateľ spôsobiť?

Allianz – Slovenská poisťovňa, ktorá už dnes ponúka poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú v súvislosti s výkonom činnosti sprostredkovania poistenia, hovorí o týchto najčastejších škodách:

  • absencia poistného krytia
  • neprimerané limity poistného krytia, tak ako vyžadoval klient
  • oneskorené oznámenie klientovi, že dojednané poistenie zaniklo a nové poistenie nebolo dojednané
  • nesprávne stanovená poistná suma
  • strata dokumentov
  • nesprávna rada klientovi
  • nesprávny výber poisťovateľa, ktorý je finančne nespoľahlivý

Spor o výšku poistného

Pre samotné poisťovne bude možnosť poisťovať agentov a poradcov určite lákavá, otázkou je, na akej cene poistnej ochrany sa agenti dohodnú s poisťovňami. Ivica Chačaturianová zo spoločnosti OVB už čosi naznačila na nedávnej konferencii o novom zákone: "Sú tam dosť vysoké limity s čím asi nič neurobíme pretože je to vytiahnuté z direktívy. Minimálne by sme sa mali spoločne pozrieť na to, čo je obsahom poistenia zodpovednosti, čo je obsahom výluk a čo za to platíme. Pretože tam vidím vážny nepomer medzitým, čo sa od nás chce a čo my za to musíme dať." A pravda je, že finančno-sprostredkovateľské spoločnosti majú páky, ako zatlačiť na poisťovne, pre ktoré predstavujú dôležitý predajný kanál.

Sú Slováci dostatočne finančne gramotní?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *