Utorok 21. január. Meniny má Vincent

Zákon o finančnom sprostredkovaní už platí, NBS vysvetľuje, ako ho zvládnuť

Zákon o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve platí od 1. januára, finančné inštitúcie sa však nemusia prispôsobiť novým pravidlám okamžite. Legislatíva im dáva čas do konca tohto roka, v niektorých prípadoch dokonca aj viac. Pozor však, v prípade nováčikov v sprostredkovaní sú podmienky iné.

Viac svetla do komplikovaného zákona o finančnom poradenstve a finančnom sprostredkovaní vnieslo metodické usmernenie Útvaru dohľadu nad finančným trhom NBS. Podľa usmernenia existujú z hľadiska dopadu zákona tri skupiny:  

Pôsobenie pred 1.1.2010 Oblasti pôsobenia Povinnosti v prechodnom období

Osoby, ktoré pôsobili pred 1.1.2010 na základe povolenia alebo registrácie v NBS.

Ide o oblasti sprostredkovania poistenia, zaistenia, investícií a doplnkového dôchodkového sporenia

Oprávnenie získané pred 1.1. 2010 sa mení na oprávnenie v zmysle nového zákona

Osoby, ktoré pôsobili pred 1.1.2010 bez nutnosti oprávnenia, ale na základe živnosti.

Ide o oblasti sprostredkovania úverov (vrátane lízingu) a prijímanie vkladov

V prechodnom období môžu pôsobiť bez povolenia, ale do konca roka 2010 oň musia požiadať.

Osoby, ktoré do biznisu vstupujú po 1.1.2010.

 

Musia okamžite požiadať o oprávnenie, prechodné obdobie platí len na odbornú spôsobilosť.

Nový zákon zastrešuje päť oblastí: poistenie a zaistenie, kapitálové trhy, dôchodkové zabezpečenie, prijímanie vkladov a poskytovanie úverov a podmienky je potrebné splniť pre každú oblasť, v ktorej chce inštitúcia alebo jednotlivec pôsobiť.

Pre ľahšiu orientáciu v zákone je dobré vysvetliť si základné pojmy. Zákon hovorí o poradenstve a sprostredkovaní, ale osobu, ktorá sa venuje sprostredkovaniu nazýva agent, nie sprostredkovateľ.

Samostatný finančný (investičný) sprostredkovateľ (agent): osoba alebo inštitúcia platená z provízií finančných inštitúcií (bánk, poisťovní, DDS a pod.) Ide o spoločnosti ako OVB, Partners Group SK, AWD, Fincentrum… Môžu sprostredkovávať predaj produktov rôznych inštitúcií z rovnakej oblasti, napríklad poistenie od Allianzu aj skupiny AXA.

Podriadený finančný sprostredkovateľ (agent): osoba, ktorá je reprezentantom samostatného fin. agenta. Nie je však jeho zamestnanom, ale živnostníkom. Napr. krajský alebo okresný riaditeľ OVB, Partners Group SK, AWD, Fincentrum…

Viazaný finančný sprostredkovateľ (agent):  osoba alebo inštitúcia, ktorá predáva produkty len jednej spoločnosti, napríklad krajský alebo okresný riaditeľ  konkrétnej poisťovne, pokiaľ nie jej zamestnancom. Takisto môže ísť napríklad o predajcu vozidiel, ktorý sprostredkováva lízing od jednej spoločnosti.

Finančný poradca: osoba alebo inštitúcia, ktorá poskytuje poradenstvo v prospech klienta, je platená prostredníctvom honorárov a nemá provízie od inštitúcií, ktorých produkty poradí.

Čo sa zmení pri sprostredkovaní poistenie, investovania a doplnkového dôchodkového sporenia?

V prípade osôb a inštitúcií, ktoré vykonávali sprostredkovanie v uvedených sektoroch finančného trhu pred 1. januárom 2010 a mali na túto činnosť oprávnenie (povolenie alebo zápis v príslušnom registri), nemusia získať nové povolenie alebo zápis do registra. Predchádzajúce povolenie sa automaticky stáva povolením podľa nového zákona.

Samostatní finanční agenti môžu uzatvárať zmluvy s viacerými poskytovateľmi finančných služieb (finančnými inštitúciami) v jednom alebo viacerých sektoroch. Samostatný finančný agent je oprávnený vytvárať siete svojich poriadených finančných agentov, s ktorými musí mať priamo uzatvorené zmluvy.

Prechodné obdobie majú aj na splnenie podmienok odbornej spôsobilosti a to podľa nasledujúcich termínov:

 • základný stupeň odbornej spôsobilosti do 31. decembra 2010
 • stredný stupeň odbornej spôsobilosti do 31. marca 2011
 • vyšší stupeň odbornej spôsobilosti do 30. júna 2011
 • najvyšší stupeň odbornej spôsobilosti do 30. septembra 2011.

Čo sa zmení pri poskytovaní úverov a prijímaní vkladov?

Ide predovšetkým o sprostredkovanie nebankových pôžičiek, lízingu, splátkového predaja, bankových úverov, stavebného sporenia a bankových vkladov. Ak pred  1. januárom nepotrebovali na svoju činnosť povolenie alebo zápis v príslušnom registri, od januára môžu vykonávať činnosť, ale do konca roka sa musia rozhodnúť, či budú pôsobiť ako finanční agenti (samostatní alebo podriadení resp. viazaní) alebo ako finanční poradcovia a splniť príslušné podmienky.

Pozor však, doterajší sprostredkovateľ stavebného sporenia musí mať oprávnenie pre prijímanie vkladov a aj poskytovanie úverov.

Čo zákon znamená pre nováčikov v sprostredkovaní a poradenstve?

Ku dňu získania oprávnenia na výkon tejto činnosti musia tieto osoby spĺňať všetky požiadavky zákona okrem požiadaviek na odbornú spôsobilosť, kde platia prechodné termíny:

 • základný stupeň odbornej spôsobilosti do 31. decembra 2010
 • stredný stupeň odbornej spôsobilosti do 31. marca 2011
 • vyšší stupeň odbornej spôsobilosti do 30. júna 2011
 • najvyšší stupeň odbornej spôsobilosti do 30. septembra 2011.

Z makléra sa stáva automaticky poradca

Nový zákon obmedzuje podmienky pre získanie označenia „finančný poradca“ a takmer všetky spoločnosti, ktoré sa tak doteraz označovali, budú už len „sprostredkovatelia“.  Výnimkou sú „makléri“, ktorí automaticky získali povolenie na činnosť finančných poradcov. NBS však upozorňuje, že doterajší spôsob činnosti môže byť v rozpore s novými pravidlami o nezávislosti.

Poradcovia však môžu využiť prechodné ustanovenie a do 31. decembra 2010 ešte môžu mať v prechodnom období zmluvy s finančnými inštitúciami, na základe ktorých sú im vyplácané provízie. Ak sa bývalý maklér rozhodne, že nechce robiť poradenstvo, ale sprostredkovanie, musí vrátiť povolenie na výkon činnosti finančného poradcu a požiadať o oprávnenie na výkon činnosti samostatného finančného agenta, resp. požiadať o registráciu.

Pozor na označenie „poradca“

Finančný poradca už nesmie vykonávať finančné sprostredkovanie – teda nesmie prijímať provízie od finančných inštitúcií a ani s nimi nesmie byť majetkovo, personálne alebo zmluvne previazaný. Platený môže byť len od klienta, ktorému radí.

Slová „finančný poradca“, ich cudzojazyčné preklady alebo slová, v ktorých základe sa tieto slová alebo ich cudzojazyčné preklady vyskytujú, môže používať v obchodnom mene iba podnikateľ, ktorý má udelené povolenie na vykonávanie finančného poradenstva podľa zákona.

Text bol spracovaný s využitím metodického usmernenia
Útvaru dohľadu nad finančným trhom NBS . Autorom grafov je NBS.

Čo si myslíte o zákone o finančnom sprostredkovaní a poradenstve?

View Results

Loading ... Loading ...

10 odpovedí na “Zákon o finančnom sprostredkovaní už platí, NBS vysvetľuje, ako ho zvládnuť”

 1. Michal D. píše:

  Zákon zakazuje označovanie finančný poradca, ale makléri, ktorí robili najviac škody, keďže ich platili obe strany, sú zrazu poradcovia. Určite viem poradiť lepšie ako maklér, ale na rozdiel od neho som len agent.

  • Agent píše:

   Koho máš na mysli? Posledné pracovné stretnutie na NBS prinieslo info, že fin poradcami podľa nového zákona bude podľa dát pred vianocami tak max 5 spoločností. Mimochodom , pomenovanie “ len agent“ prečo znevažuješ?

   • Michal D píše:

    Lebo aj agent radí, ale nemôžete to o sebe tvrdiť.
    Ako fungujú makléri? Lyžovačka od poisťovne a honorár od klienta za nezávislú radu…

   • prešpurský burcsák píše:

    Nuž, aby sme boli úprimní – slovo agent má na slovensku zvláštnu príchuť: napríklad v niektorých parlamentných stranách je ešte aj 20 rokov po novembri ´89 plno agentov bývalej Štátnej bezpečnosti. A to už boli agenti! Špehovali a udávali ľudí, tí išli na dlhé roky do basy a oni sami sa aj vtedy aj teraz mali a majú dobre. Možno preto sa niektorí ľudia spontánne vyhýbajú pomenovaniu agent.

    • arpi píše:

     No tomuto neverím. pozri sa na vekovú štruktúru v sietiach a uvidíš , že títo ľudia sa s agentmi ani nemohli stretnúť, takže ani nemôžu mať reálnu skúsenosť s agentom bezpečnosti, kedže sú mladí.

  • jarda píše:

   Tento odbor treba profesionalizovať, čiže podĺa zákonov. Odborné vzdelanie, zodpovednosť a ručenie za svoje poradenstvo.

   Žiadne MLM patlaniny vo finančnom poradenstve. Žiadne hospodské firmy. Žiadne manipulátorské aktivity, prenásledovanie vlastných spolupracovníkov na úrovniach bossingu, mobbingu, šikanovania, ohovárania, neplatenia a likvidácie vlastných štruktúr, ako sme toho na Slovensku svedkami.

   Žiadne súdne napádanie zneužitých licencovaných spolupracovníkov na základe zákona 43/2004 Z.z. aj s pochybnými „advokátmi“, ktorí sa začlenili do zjavnej podvodníckej sekty.

   Jestvuje už súdny precedens vôči dvojici podvodníkov, takže ho využite a bráňte sa, ja pomôžem.

 2. Jaro píše:

  Zákon sa síce dá ľahko zvládnuť, ale klientovi nepriniesie žiaden benefit!

 3. ThomX píše:

  … ani nemuseli vypracovávať, ani schvaľovať – bezcenný pamflet, nech idú niekam :-/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *