Piatok 30. októbra. Meniny má Šimon, Simona

Záporné sadzby sú už v Nemecku krutou realitou

Banky Peter Apolen 20.11.2019 | 00:00 2 komentáre

Takmer 60 percent nemeckých bánk už uplatňuje záporné úrokové sadzby na korporátne vklady. Viac ako 20 percent z nich tak robí aj pri retailových klientoch.

Tieto čísla v pondelok zverejnila nemecká centrálna banka. Vyplývajú z prieskumu, ktorý realizovala s cieľom zistiť, ako veľmi postihuje bankových klientov v Nemecku ostatné rozhodnutie ECB znížiť úroky ešte hlbšie do záporného teritória. Európska centrálna banka znížila v polovici septembra záporné depozitné sadzby z 0,4 percenta na nový rekord – mínus 0,5 percenta.

Gróf „Draghila“

Budnesbank sa preto dva týždne na to v prieskume pýtala 220 úverových inštitúcií v Nemecku, ako sa táto zmena dotkla úročenia vkladov ich klientov. Až 58 percent nemeckých bánk odpovedalo, že už uplatňuje záporné sadzby na časť firemných vkladov a 23 percent ich uviedlo, že tak robí aj pri vkladoch občanov.

Hoci sa negatívne úroky týkajú najmä inštitúcií, firiem a individuálnych klientov s veľkými vkladmi, táto politika ešte viac naštrbila imidž ECB. Tá bola totiž v Nemecku už i doteraz vnímaná veľmi negatívne, za to, že penalizuje zodpovedných sporiteľov.

Bulvárny denník Bild nedávno prirovnal odchádzajúceho šéfa ECB Maria Draghiho ku grófovi Drakulovi. „Gróf Draghila vyciciava naše bankové účty. Horor pre nemeckých sporiteľov pokračuje,“ uviedli noviny.

Už aj veľké banky išli do mínusu

Finančný riaditeľ Deutsche bank, James von Moltke, povedal, že táto najväčšia nemecká banka po novom uplatňuje záporné úroky pri jeden pätine všetkých depozít. „Je oveľa náročnejšie robiť tak pri privátnych klientoch ako pri korporátnych alebo inštitucionálnych vkladoch,“ dodal. Problémom je podľa neho právne hľadisko depozitného vzťahu. Banka sa preto snaží podmienky produktov klientov s veľkými vkladmi upravovať na individuálnej báze.

Stephan Engels, finančný riaditeľ druhej najväčšej banky v krajine, Commerzbank, uviedol, že záporné úroky začali uplatňovať pri klientoch s vkladmi viac ako jeden milión eur. Ešte ďalej zašla berlínska Volksbank, ktorá sadzbou mínus 0,5 percenta úročí už vklady nad 100 tisíc eur.

Podľa internetového porovnávača finančných produktov Biallo.de uplatňuje aktuálne negatívne sadzby 140 nemeckých finančných inštitúcií.

Štátom vlastnená Nemecká rozvojová banka KfW sa chystá zaviesť záporné sadzby aj pri úverových produktoch. De facto tak bude platiť klientom za to, že si u nej požičajú. Podľa zákona totiž musí podmienky svojho vlastného financovania prenášať aj na klientov a banka sama už získava zdroje so zápornou sadzbou.

ECB trestá banky za hromadenie hotovosti

ECB začala s politikou záporných sadzieb v júni roku 2014. Jej cieľom bolo podporiť stagnujúcu ekonomiku motivovaním bánk k aktívnejšiemu úverovaniu, na rozdiel od ukladania prebytočnej likvidity v centrálnej banke.

Krutou daňou však bol ďalší pokles ziskovosti neduživých európskych bánk, ktoré po sprísnení pravidiel po finančnej a európskej kríze musia držať značnú časť vkladov svojich klientov ako hotovostnú rezervu.

ECB si je tohto bremena vedomá. Na septembrovom zasadnutí preto rozhodla o takzvanom tieringu, čo znamená, že pre bankové vklady zaviedla dve úrovne sadzieb. Do určitej výšky im tak centrálna banka bude účtovať sadzbu nula a až keď túto hranicu prekročia, začne uplatňovať záporný úrok – mínus 0,5 percenta. Odhaduje sa, že európske banky by tak mohli ušetriť 3,1 mld. eur ročne. Vlani banky na záporných úrokoch zaplatili ECB zhruba 7,1 mld. eur.

Za stratou nie sú záporné sadzby, ale nízka efektivita

Toto opatrenie však Nemecku opäť veľmi nepomôže. Uľaví najmä bankám z krajín, ktoré nemajú prílišné hotovostné rezervy. Napríklad z Talianska, alebo Grécka. Banky z Nemecka, Holandska alebo Belgicka už preto začali prelievať svoju hotovosť do bánk z prvej skupiny krajín, aby tie za ne prebytočnú likviditu uložili v ECB.

Viceprezident ECB, Luis de Guindos, tento týždeň uviedol, že ziskovosť európskych bánk je chronicky nízka. Ukazovateľ návratnosti kapitálu ROE za celý európsky bankový sektor klesol v júni pod šesť percent. V USA je to dvojnásobne viac. Podľa L. Guindosa však dôvodom nie sú negatívne sadzby, ale slabá konsolidácia sektora a vysoké náklady bánk.

2 odpovede na “Záporné sadzby sú už v Nemecku krutou realitou”

  1. Meno píše:

    „korporátne vklady“??? To je co? Zeby VKLADY SPOLOCNOSTI? To je ta „gramotnost“ novinarov, vsak? :)))

  2. Majo píše:

    Takze problemy ma nie DBank ale juzne krajiny.
    Iste sa hromadi hotovost, najma ak fed zachranuje nielen us bankam rit na overnight repo markete uz od konca septembra. Mali by zverejnovat banky, ktore nemaju hotovost a musia si poziciavat od fedu noc co noc uz treti mesiac! Na povinne minimalne rezervy! A nam hovoria ze je to prostriedok proti hromadeniu hotovosti!
    Od minus 0,5 po minus 10% je len psychologicka hranca. Ovela elegantnejsie ako kradnut peniaze cez inflaciu tlacenim a frakcnym bankovnictvom je zobrat ich priamo cez zaporne sadzby. Kto ich urcuje? Trh nie su klienti, ale …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial