Streda 22. mája. Meniny má Júlia, Juliána

Záťažové testovanie bánk: Fraška s názvom Stress-test

James Quinn píše: Tvorcovia konšpiračných teórií veria, že americká vláda zinscenovala pristátie Apolla 11 na mesiaci rovnako ako útoky v New Yorku z 11. Septembra 2001. James Quinn nie presadzovateľom týchto teórií, ale objavil jednu oveľa väčšiu konšpiračnú teóriu. Americká vláda sa totiž snaží vyvolať vieru, že banky sa ozdravujú (veď Bank of America potrebuje iba 35 miliárd nie?), že trh realít dosiahol svoje dno (toto nám tento týždeň zdelil šéf FEDu Bernanke, pričom opomína takmer 600 tisíc nepredaných domov), že stimulačné opatrenia fungujú, zvyšovanie zadlženia vedie k prosperite…

Barack Obama a jeho priatelia na ministerstve financií a vo FEDe sa jednoducho snažia zaviesť americkú a celosvetovú verejnosť ohľadne zdravia bankového systému. Naozaj tomu veríte, že banky sú už v poriadku? Koľkokrát sme počuli, že banky už nebudú potrebovať peniaze a teraz sa dostávajú na povrch informácie zo zákulisia výsledkov stress-testov, že väčšina z hlavných bánk nedokáže zvládnuť ani mierne parametre testovania? Veď tie parametre sú smiešne. Nezamestnanosť niečo cez 10%. To je naozaj stresujúce…

Podľa Quinna vládna garnitúra USA momentálne vykonáva jeden z najväčších podvodov v histórii. Dohodli sa spreneveriť peniaze daňových poplatníkov v prospech bankárov, ktorí dostali finančný systém na kolená a to bez súhlasu kongresu. Nariadením zastavili pokračovanie prepadávania hypoték ako nevyhnutného procesu vyčistenia realitného trhu a umelo tak predlžujú agóniu. Zobrali peniaze daňovým poplatníkom, natlačili ich do insolventných a zle riadených bánk, pričom zároveň začali opäť tlačiť na zvyšovanie poskytovania peňazí. Enormné zadlženie naozaj vyrieši ešte väčšie zadlženie. Kongres USA absolútne zlyháva v tom, aby okamžite zamedzil práva FEDu a ministerstva financií pokračovať v tomto zlodejstve. Nemôžem si odpustiť jednu poznámku. Bývalý minister financií Hank Paulson, ktorý začal tento proces bol predtým ako nastúpil na ministerstvo hlavou banky Goldman Sachs. A takýchto prepojení je na tony, no k tomu sa vrátime inokedy.

Barack Obama, Timothy Geithner a FED sa rozhodli začať hru na čas, hru predstierania solventnosti bankového systému a veria, že priemernému Američanovi je to úplne jedno. Asi si hovoria, veď ten priemerný Američan má aj tak teraz dosť problémov nájsť si prácu a nie študovať finty vlády. Medzinárodný menový fond odhaduje celkové straty na úverových produktoch v objeme 4,1 bilióna amerických dolárov, z toho 2,7 bilióna inštitúcií v USA. Momentálne uznávaný aj nenávidený (iba preto, že mal pravdu vo svojich odhadoch, v porovnaní s FEDom a všetkými štátnymi organizáciami) ekonóm Nouriel Roubini odhaduje, že straty na úveroch poskytnutých americkými bankami a straty na poklese hodnoty aktív na bankových bilanciách dosiahnu 3,6 bilióna dolárov (1,8 bilióna úvery a ostatok na hodnote aktív).

Banky a brokeri majú čeliť polovici z týchto strát, ostatok majú znášať iné finančné inštitúcie v USA. Podľa týchto odhadov tak ešte finančné inštitúcie čakajú odpisy strát v objeme približne 2 bilióny amerických dolárov. Ako teda môže minister financií Timothy Geithner pred kongresovou komisiou povedať nasledovné: “momentálne má väčšina amerických bánk viac kapitálu ako je potrebné pre uznanie dostatočnej kapitalizácie bánk z hľadiska regulačných orgánov." Klame alebo nechce povedať pravdu? Veď to je vlastne jedno.

V nasledujúcej tabuľke od Medzinárodného Menového Fondu IMF môžete vidieť aktuálne a odhadované straty pre finančný sektor v USA, EU, Japonsko a globálne.

Roubiniho odhad ďalších 1,8 miliardy strát pre US banky môže v prípade naplnenia (aj čiastočného) spôsobiť značný problém bankovému systému. Celý bankový systém USA má totiž iba kapitál v objeme 1,4 bilióna dolárov. A práve z tohto dôvodu je efektívne insolventný ak by sme použili zdravé a nie choré účtovné postupy. Quinn hovorí, že Geithner sa bude ohradzovať voči tomu, že klamal. V USA je predsa 8500 bánk. Z nich však 19 kontroluje 45% všetkých depozitov v krajine. A práve tieto banky sú insolventné. Je treba povedať, že väčšina z týchto 8500 bánk nie je na tom zle.

Citigroup, Bank of America, Wells Fargo a ďalšie z kasty “príliš veľkých“ zničili ekonomický systém. FED, ministerstvo financií a Úrad pre ochranu vkladov momentálne garantujú alebo zabezpečujú až 70% bankových bilancií. James Quinn správne vo svojej analýze hovorí, že je čas realokovať depozity do dobre riadených bánk od veľkých gamblerov. Na pamäti treba mať ešte jeden fakt. Tých 1,8 bilióna amerických dolárov v potenciálnych stratách v sebe neobsahuje hroziace (a neodvratné) straty naviazané na komerčné reality, kreditné karty (JP Morgan počas minulého týždňa varoval, že tento segment sa vyvíja veľmi zle) a prichádzajúce straty z resetovaní ďalšej vlny hypoték v roku 2010.

Zázračné zisky bánk

Áno všetci to vidíme, banky zverejňujú veľmi dobré hospodárske výsledky za prvý kvartál. O čom to tu teda hovoríme, veď sa dostali z krízy veľmi ľahko. Pozrime sa však trošku hlbšie pod hrubé čísla, ktorých ospevovanie je absolútnym idiotizmom niektorých analytikov.

Bank of America (BAC) za 1Q2009

  • 1,9 miliardy USD zisk z predaja akcií CCB;
  • 2,2 miliardy USA zisk z prehodnocovania hodnoty prevzatej banky Merrill Lynch;
  • Non-Performing Assets /aktíva, ktoré sú v určitých problémoch s napĺňaním ich záväzkov, napríklad keď sa hypotéka alebo úver nespláca/ boli v prvom kvartáli 2009 na úrovni 25,7 miliardy dolárov v porovnaní s 7,8 miliardami pred rokom. Iba 329% nárast.

To nebudeme hovoriť o tom, ako účelová zmena (lepšie povedané zmena kvôli strachu) účtovania niektorých položiek v bilanciách bánk nadhodnotila hodnoty aktív. Bez týchto fintičiek by boli výsledky Bank of America, rovnako ako aj Citigroup stratové.

Goldman Sachs

Bývalý zamestnávateľ bývalého ministra financií Hanryho Paulsona bol ešte kreatívnejší. Ako vieme, Goldman Sachs a Morgan Stanley mali minulý rok väčšie šťastie ako Lehman Brothers a aj za výdatnej podpory svojho ministra sa pretransformovali na štandardné bankové domy. Práve túto transformáciu Goldman umne využil a vynechal v kvartálnych zverejneniach mesiac december. Ako vieme, posledný kvartál 2008 bol pre banky v USA nadpriemerne bolestivý. Goldman týmto spôsobom efektívne vymazal reakciu investorov na 1,5 miliardovú stratu za mesiac december.

V ničom nezaostáva ani JP  Morgan Chase, ktorý si znížil straty znížením hodnoty vlastného dlhu. Teda ďalšia účtovnícka kľučka. V podstate je založená na tom, že kvôli aktuálnej napätej situácii na trhu by mohla banka svoj dlh skúpiť lacnejšie. Niečo podobné ako keď za začneme tváriť, že vďaka prepadu ceny nášho príbytku sa stávame bohatším. Táto kľučka môže byť, ak nedôjde k znárodneniu, ďalšou ťarchou pre budúcnosť banky. Ak sa totiž situácia na  trhu bankových dlhopisov stabilizuje, tak tieto zisky sa budú musieť zvrátiť. Rovnaký trik použila aj banka Citigroup. A všetci im to máme zožrať?

V krátkosti a jasne, zisky bánk v prvom kvartáli boli absolútne výsmechom do očí investorov a hlavne akcionárov týchto bánk. Najtragickejším momentom však je, že v posledných týždňoch si akcionári zvolili prevažnú časť vedenia bánk so starým obsadením na svojich valných zhromaždeniach. Aj v Citigroup aj v Bank of America. Od tohto času už nie je dôvod s týmito akcionármi súcitiť. No ale vráťme sa späť. Ak sú teda banky v tak dobrom stave ako sa nám snažia nahovoriť, prečo sa neustále musí pokračovať v nižšie uvedených opatreniach na účet daňových poplatníkov?

Prečo sa zahmlieva skutočná situácia bánk prostredníctvom nereálnych účtovných metód? Prečo sa nikto nepostaví proti zahmlievaniu bankami, keď si Goldman Sachs dovolí vynechať vo výsledkoch 1,5 miliardy strát za mesiac december? Ale veď čo sa čudujeme, v štátom podporovanom a aktuálne už znárodnenom hypotekárnom dome Freddie Mac sa vyšetrujú účtovné podvody za niekoľko miliárd dolárov. (pozn. Hlavný výkonný riaditeľ tejto spoločnosť minulý mesiac spáchal samovraždu).

Stress-testy

No a okľukou sa opäť vráťme k toľko očakávaným stress-testom bánk, ktoré majú vraj odhaliť potrebu rekapitalizácie bánk vzhľadom k potenciálnemu zhoršeniu ekonomických podmienok. Ekonomická situácia sa ešte zhorší, zatiaľ sa neurobilo totiž nič na riešenie súčasných problémov a pokračuje sa v chybách, ktoré nás priviedli do súčasnej situácie. V stress-testoch sa má vraj počítať so stresovým stavom možnej 10% nezamestnanosti a ďalším 20% poklesom cien domov. Zdá sa Vám to ako stresový scenár? Pri kríze, ktorá je považovaná za najtuhšiu od Veľkej hospodárskej krízy?

Hneď na tomto mieste však treba podotknúť manipulatívnosť a lživosť zverejňovaných makroekonomických fundamentov. Nezamestnanosť v USA nie je aktuálne pod 10% ale v pásme 15-20%. A 20% pokles cien nehnuteľností je takmer istý. Futures na Case Shillerov index poukazujú aktuálne na 31% pokles cien v oblasti New Yorku do konca roka 2010. K tomu pripočítajte historické maximá zásoby nepredaných domov, blížiace sa resetácie hypoték na vyššie úrokové sadzby, vlnu prebiehajúcich prepadnutí hypoték (banky hlásia extrémny nárast prepadnutí po ukončení moratória na prepadnutia hypoték zavedeného začiatkom roka a zrušeného koncom marca) a môžete si byť istí 20% poklesom.

Stress-testy sú tak fraškou. A ak na základe týchto parametrov bude Citigroup potrebovať ďalšie miliardy a potvrdí sa potreba viac ako 30 miliárd dolárov potrebného kapitálu pre Bank of America,  tak sa môžeme začať pripravovať na ďalšie rekapitalizácie a turbulencie v priebehu nasledujúcich rokov.

Teraz sa dostaneme k tej najzaujímavejšej časti, ktorou nás prevedie bývalý vysoko postavený člen bankovej regulácie Wiliam Black. Aktuálne je profesorom ekonómie a práva na University of Misouri. Pán Black zastával rozličné pozície v bankovej regulačnej schéme počas Savings & Loans krízy v 80-tych rokoch. Manažoval vyšetrovania, navrhoval ako sa banky mali skúmať a trénoval ľudí skúmajúcich problémové banky. Tento človek nazýva stress-testy 19. najväčších bánk kompletným klamstvom:

  • Ak by ste robili reálne stress-testy, nenašli by ste iba 2 biliónovú dieru, ale museli by ste zaviesť 50% kapitálové rezervy pre banky. (Regulátor má právo zvýšiť povinné kapitálové rezervy, ak je v banke evidentné zvýšené riziko).
  • Nemôžete vykonať zmysluplné stress-testy bez skúmania vzoriek jednotlivých druhov úverov a je pravdepodobné, že nákupcovia sekuritizovaných cenných papierov (nie iba hypoték) nemajú ani dokumenty k podkladovým inštrumentom stojacim za týmito cennými papiermi.
  • Je oveľa zložitejšie skúmať banku, ktorá sa angažuje v účtovných podvodoch. Nemôžete sa spoliehať na bankové knihy ani na zverejňované výsledky. Navyše je potrebné mať veľmi dobrých kontrolórov, keďže máloktorý sa vie postaviť a povedať výkonným riaditeľom bánk zarábajúcim ešte nedávno dvadsať a viac miliónov dolárov ročne pravdu do očí, že vykonávajú podvody. Navyše je tu problém s nedostatkom kvalitných odborníkov na skúmanie, ktorí by boli schopný obsiahnuť súčasné hrozby.

Ako sme už naznačili, postupne unikajú informácie ohľadne možných výsledkov týchto testov. Pri Citigroup a Bank of America sa hovorí o výraznej potrebe získania kapitálu. Administratíva sa naďalej drží tvrdení, že zbytok 110 miliárd dolárov z programu TARP bude na tieto účely postačovať. Toto je klamstvo. US bankový systém bude potrebovať okolo 1 bilióna dolárov v dodatočnom kapitáli na krytie hroziacich strát. Transparentnosť je však to posledné, čo vláda USA presadzuje.

Bankový systém naozaj ozdravuje?

Akciový trh pokračuje v krásnej rely nahor súbežne so zverejnenými falošnými bankovými výsledkami. Banky úmyselne podhodnocujú budúce straty, aby aktuálne výsledky vyzerali vábivo a stabilizačne. K tomu, bývalý minister financií Henry Paulson a šéf FEDu Bernanke donútili šéfa Bank of America k podvodu, kedy nezverejnil informácie ohľadne prevzatia banky Merrill Lynch verejnosti a akcionárom. Priamo tak poškodili akcionárov Bank of America a mali by byť zato zobraní na zodpovednosť. Vláda sa zúfalo snaží presviedčať svet, že US bankový systém je v ozdravovacej fáze.

Kroky, ktoré podnikla nenapravili a ani systém nenapravia. Nové základy stavajú na starom pieskovisku. Zabudnime na to, že po zverejnení stress-testov nám budú známe možné škody na bankovom systéme a reálna potreba kapitálu. Straty budú podhodnotené aj keď budú vyzerať horibilne. Áno, až v takom hlbokom probléme sme, a jeho zjednodušovanie nás môže prísť veľmi draho. Straty budú veľké a o to väčšie, čím viac sa budú vlády snažiť týmto zmenám brániť. Ekonomiky musia realokovať neefektívne rozdelené zdroje, ktoré boli zle umiestnené kvôli nezodpovednej monetárnej politike FEDu a ostatných centrálnych bánk. Pokým sa tak nestane, budeme zotrvávať v bludnom kruhu. Ešte nie je čas na oddych, kapitál je naďalej pod širokým ohrozením. Na druhej strane, také príležitosti aké sa už teraz začínajú vytvárať najmä na komoditnom trhu, nemusíme vidieť niekoľko najbližších dekád.

Dôverujete záťažovému testovaniu bánk?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *