Pondelok 26. októbra. Meniny má Demeter

Záujem o nehnuteľnosti sa po korona výpadku opäť obnovil

Bývanie Peter Apolen 22.05.2020 | 00:00 1 Komentár

Ochladenie realitného trhu z konca marca a začiatku apríla poľavilo. Ľudia opäť vyhľadávajú realitnú inzerciu a chodia na obhliadky. Nedostatok bytov v ponuke pretrváva.

V druhej polovici marca klesol záujem o realitnú inzerciu na takmer polovicu. Kým predchádzajúca týždenná návštevnosť najväčšieho realitného portálu na Slovensku – Nehnuteľnosti.sk atakovala hranicu 800 tisíc, v marci klesol počet zobrazení tento stránky na 430 tisíc týždenne. Ľudia tak pre obavy z budúcnosti a najmä nepriehľadnosť ekonomickej situácie stratili záujem o kúpu bytov a domov.

Situácia sa však zlepšuje. Najhorší scenár sa zo zdravotného hľadiska nenaplnil. Ekonomika sa preto mohla znova otvoriť a záujem o reality sa obnovuje. Portál Nehnuteľnosti.sk hlási, že posledný májový týždeň už dosiahol počet zobrazení viac ako 700 tisíc, čo je už číslo podobné tým spred pandémie.

Zvyšuje sa nie len záujem o inzeráty, ale aj obhliadky

“Zákazníci sa vracajú do normálneho režimu fungovania a opäť majú záujem aj o kúpu a predaj nehnuteľností,” uvádzajú analytici inzertného portálu. „Každý týždeň je silnejší. A to z pohľadu návštevnosti, vyhľadávania nehnuteľností, ako aj samotného kontaktovania pri jednotlivých inzerátoch,“ konštatujú.

Ľudia teda nie lenže vyhľadávajú inzeráty, ale aj výrazne viac kontaktujú realitné kancelárie a stúpol aj počet obhliadok. Počet kontaktovaní inzerátov podľa údajov portálu vzrástol oproti marcu o viac ako sto percent.

„Veríme, že rýchly návrat ľudí na web, ako aj rastúci dopyt, sú prvým náznakom rýchleho oživenia celého realitného trhu na Slovensku,“ prognózujú analytici.

„V dôsledku ekonomickej neistoty v súvislosti s vírusom COVID-19 sme zaznamenali spomalenie dopytu po bytoch. Výpadok bol evidentný najmä v apríli, no v máji už evidujeme opätovné zvýšenie záujmu kupujúcich. Neistota je na trhu stále prítomná, kúpu bytu však vníma väčšina obyvateľstva ako dlhodobú a bezpečnú investíciu,” potvrdzuje oživenie záujmu aj hlavný analytik Bencont Investments Rudolf Bruchánik.

Rastie ponuka novostavieb na sekundárnom trhu

Podľa analýzy tejto spoločnosti sa do ponuky na bratislavskom trhu čoraz viac dostávajú novostavby z druhej ruky. Označujú sa tak byty na sekundárnom trhu v stavbách nie starších ako desať rokov. Trend nárastu ponuky nových bytov predávaných z druhej ruky je zrejmý už posledné dva roky. Kým začiatkom roka 2018 tvoril ich podiel menej ako 30 percent, dnes predstavuje až 40 percent ponuky.

Nejde však o to, že by sa majitelia nových bytov po ich dokončení hromadne zbavovali. Veľkú väčšinu dokončených bytov totiž tvoria dvojizbové byty, o ktoré je na trhu najväčší záujem. Z veľkej miery sa kupujú aj ako investícia na prenájom.

Na sekundárny trh sa však dostávajú najmä troj a štvorizbové byty. Obavy, že sa silný predaj dvojizbákov na primárnom trhu s novostavbami bezprostredne pretaví do ich zvýšenej ponuky na sekundárnom trhu, sa tak nepotvrdzujú.

Ľudia necítia potreba zbavovať sa investičných bytov

“Mimo neočakávaných, individuálnych finančných ťažkostí tak ľudia nemajú potrebu predávať svoje nehnuteľnosti. Určite sa nájdu aj takí, ktorí špekulujú s krátkodobým rastom ceny, ide však len o nepatrný podiel vzhľadom na celkovú veľkosť trhu. Vzhľadom na uvedené a na skutočnosť, že sa ponuka bytov v Bratislave stále nachádza na svojom dne, preto v najbližších mesiacoch v Bratislave neočakávame výrazné zmeny cien bytov z druhej ruky,“ prognózuje R. Bruchánik.

Priemerná jednotková cena bytu na sekundárnom trhu v Bratislave dosiahla v prvom štvrťroku hodnotu 2723 eur za meter štvorcový. V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom, v ktorom priemerná jednotková cena na meter predstavovala 2 710 eur, tak došlo len k minimálnej zmene.

Dôvodom je to, že čoraz väčšiu časť ponuky tvoria väčšie byty, ktoré sa predávajú pomalšie, kým menšie, drahšie byty sa predajú rýchlejšie. Priemerná cena metra štvorcového bytov v ponuke tak rastie len pomaly.

Jedna odpoveď na “Záujem o nehnuteľnosti sa po korona výpadku opäť obnovil”

  1. Filip píše:

    Slovenský realitný trh je veľmi zvláštny. Aj keď dopyt počas krízy spadol na nulu, predajcom sa stále darí držať ceny vysoko… Človek by mohol mať pocit, že umelo udržujú ponuku bytov obmedzenú… 😉 Nie je to kartelová dohoda?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial