Piatok 07. augusta. Meniny má Štefánia

Záujem o prenájom sa po sprísnení hypoték zvyšuje

prenájom
Bývanie Peter Apolen 12.03.2019 | 00:00 0 Komentárov

Trh s nájmami sa začína prebúdzať aj v Bratislave. Ľudia, ktorí nemajú dostatočné úspory na dofinancovanie hypotéky, zvyšujú dopyt. Rastie už i cena nájomného.

Situácia na trhu nájmov v Bratislave sa začína meniť. Kým za uplynulých desať rokov sa priemerné nájomné zvýšilo len o desať percent, tento rok začína rásť. Dôvodom je, že sťažená dostupnosť vlastného bývania pre mladých ľudí. Tí sú tak odkázaní poväčšine na nájomný trh.

Prísnejšie hypotéky zväčšujú nájomný trh

Pravidlá na hypotekárnom trhu sa sprísňujú už dlhšiu dobu. V júli minulého rok však prestali existovať tzv. sto percentné hypotéky. Úvery s LTV (pomer úveru k hodnote nehnuteľnosti) medzi 80 až 90 percent dostali nové obmedzenia. V júli minulého roku ich mohlo byť ešte 35 percent z nových úverov, po postupnom nábehu vo viacerých fázach ich to bude môcť byť v júli tohto roku len 20 percent.

Mladí ľudia tak musia mať na kúpu bytu väčšinou nasporených aspoň jednu pätinu jeho hodnoty. Pri menších bytoch s cenou napríklad 100 tisíc eur to predstavuje 20 tisíc eur, čo je pre mnohých z nich problém.

Mladí sú tak nútení zostať dlhšie v nájmoch, podobne, ako tomu bolo pred boomom hypotekárneho trhu a extrémne prístupnej ponuke hypotekárnych úverov.

„Nový hypotekárny mechanizmus sťažil prístup k potrebnému objemu peňazí, ktoré ľudia potrebujú na kúpu nehnuteľnosti. Mladí ľudia, ktorí boli po väčšine motorom dynamiky na trhu nehnuteľností, dnes jednoducho nemajú potrebnú hotovosť a preto potrebujú dlhšie časové obdobie, aby si nasporili,“ uvádza realitná spoločnosť Lexxus.

„V roku 2018 preferovali mladé rodiny kúpu nehnuteľnosti vďaka dostupnosti hypotekárnych úverov“, uviedol pre TASR konateľ ďalšej realitnej kancelárie – Delta Property Michal Janči. „V tomto roku predpokladáme zmenu, pretože sa zníži dostupnosť hypoték nad 80 percent hodnoty zakladanej nehnuteľnosti,“ dokladá.

Trh sa prebudil

Horšie možnosti, ako sa dopracovať k vlastnému bývaniu, sú zreteľné aj na nájomnom trhu v mestách mimo Bratislavy. Ceny nájmov tu preto rastú oveľa rýchlejšie ako v hlavnom meste. Od roku 2010 sa ceny, podľa štatistík portálu Nehnutelnosti.sk, zvýšili v Nitre, Trnave a Žiline tempom od 36 do 48 percent.  Nízka ponuka bytov na predaj tu totiž drží ľudí, ktorí by si inak trúfli na vlastné bývanie, stále v prenájmoch. V Bratislave to bol v tom istom čase rast o rádovo desať percent.

Podľa štatistík spoločnosti Lexxus sa však už aj v Bratislave objem obchodov na nájomnom trhu minulý rok prebudil. Mal by dosiahnuť až takmer dvojnásobný rast. Ceny čistých nájmov mali vykázať medzikvartálny rast v rozmedzí 4,2 až 6,8 percenta.

Prenajímajú sa najmä byty v Starom meste a v Ružinove

Risk manager & real estate valuer v spoločnosti Lexxus, Peter Ondrovič, hovorí: „Konkurencia na trhu nájmov sa bude postupne zvyšovať.”  Postupné dopĺňanie ponuky na nájomnom trhu o byty z projektov, ktoré sa dokončujú, by mali priniesť nové byty k dispozícií na prenájom a tým aj silnejšiu konkurenciu.

Upozorňuje však, že ľudia hľadajúci nájom by si mali dávať pozor, pretože sa začína  na trhu postupne rozširovať objem nehnuteľností, ktoré sú ponúkané za extrémne prehnané ceny čistých mesačných nájmov. Mnohé z týchto ponúk majú doslova premrštené očakávania, ktoré nezodpovedajú reálnemu stavu.

Na najväčšom realitnom portáli Nehnutelnosti.sk je v Bratislave aktuálne k dispozícií na prenájom 3900 bytov. V Starom meste ich je z toho jedna tretina. Niečo cez 20 percent ponuky sa nachádza v Ružinove.

Priemerná cena nájmu dvojizbového bytu sa pohybuje  od 500 do 600 eur. Najviac je to v Starom meste – v priemere až 790 eur, v Ružinove a v Novom meste to je v zhruba 570 eur na mesiac.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *