Utorok 02. júna. Meniny má Xénia

Záujem o vstup do 2. piliera medzi mladými rastie

druhý pilier
Penzia Peter Apolen 07.01.2019 | 00:00 0 Komentárov

Do druhého piliera vstúpilo vlani 65 597 ľudí. Je to o 13 tisíc viac ako v predchádzajúcom roku a v porovnaní s rokom 2016 ide až o takmer dvojnásobný nárast.

Minuloročný rast záujmu o druhý pilier je výsledkom viacerých parametrov. Rastie povedomie o potrebe zabezpečiť sa na dôchodok, finančné trhy mali za sebou päť rokov vysokých rastov. Dôležité však je aj to, že druhý pilier nezneisťujú vyjadrenia politikov a vlády.

Do druhého piliera môžu vstúpiť len osoby mladšie ako 35 rokov. Je teda dobrovoľný, no následne už rozhodnutie nie je možné zmeniť.

Stále nepriaznivá štruktúra

Ku koncu minulého roka dosiahol celkový objem majetku sporiteľov v druhom pilieri hodnotu 8 060 mil. eur. Za rok ide o nárast o šesť percent. V systéme bolo 1 497 904 sporiteľov, čo je o 4,4 percenta viac ako pred rokom.

Štruktúra dôchodkových úspor je však naďalej nepriaznivá. V dlhopisových garantovaných dôchodkových fondoch bolo ku koncu vlaňajška alokovaných 6,3 mld. eur. V negarantovaných, ale dlhodobo výnosnejších dôchodkových fondoch to pritom bolo len 1,8 mld. eur. Pomer medzi týmito dvomi druhmi fondov tak z dlhodobého pohľadu stále nie je výhodný. V bezpečných, no málo zarábajúcich fondoch je totiž až 78 percent majetku a len zvyšných 22 percent je vo výnosnejších rizikových fondoch.

Prelomový rok

„Rok 2017 zakončil päť rekordne úspešných rokov pre sporiteľov v druhom pilieri. Minulý rok bol, naopak, na výnosy striedmy. Dôvodom sú poklesy na akciových a dlhopisových trhoch a nízke úrokové sadzby. Jednou z hlavných príčin akciových poklesov je očakávané spomalenie ekonomického rastu do budúcnosti,“ hodnotí Vladimír Mlynek, podpredseda predsedníctva Asociácie dôchodkových správcovských spoločností.

Minulý rok tak nebol z pohľadu zhodnotenia uspokojivý. Priemer ročného zhodnotenia dlhopisových garantovaných dôchodkových fondov, ktorých je na trhu šesť, dosiahol -0,9 percenta. Trinásť negarantovaných dôchodkových fondov hospodárilo vlani s priemerným výnosom na úrovni -5,9 percenta.

Neznamená to však reálne straty. Sporenie na dôchodok je totiž dlhodobé a dočasné výkyvy sú bežnou súčasťou finančných trhov. Poklesy tak naopak vytvárajú príležitosť pre budúce zhodnotenie.

Najlepšie rozhodnutie, čo v tejto situácii môže sporiteľ urobiť, je výsledkami sa neznepokojovať. Priemerný vek sporiteľa v druhom pilieri v súčasnosti je 40 rokov, čo znamená, že má pred sebou ešte viacej ako dve dekády sporenia. Tí ktorí majú už krátko pred odchodom do penzie, už tak či tak musia mať podľa zákona úspory preklopené do bezpečených fondov, ktoré straty nezasiahli.

 

Fúzia dvoch hráčov

Začiatkom tohto roku prebehne zlúčenie dvoch dôchodkových správcovských spoločností – Aegon d.s.s. a NN d.s.s. Celkový počet DSS-iek tým zníži na päť. Situáciu na trhu dôchodkových spoločností na Slovensku to však takmer nezmení, keďže noví sporitelia vyhľadávali Aegon v ostatných rokoch iba v najnižšom trhovom podieli.

Zmena výšky odvodov

V roku 2019 sa 18-percentné povinné odvody pre sporiteľov v druhom pilieri rozdeľujú tak, že 13,25 percenta ostáva v Sociálnej poisťovni a 4,75 percenta putuje na súkromný účet sporiteľa v DSS. Ide o zvýšenie tohto podielu v prospech druhého piliera o 0,25 percentuálneho bodu. Do roku 2024 sa budú odvody do druhého piliera každým rokom zvyšovať o 0,25 percentuálneho bodu až po hranicu šiestich percent.

15-ročná história

Zákon o starobnom dôchodkovom sporení č. 43/2004 Z.z., ktorý predstavuje začiatok reformy slovenského dôchodkového systému, vstúpil do platnosti 31. januára 2004. Samotný druhý pilier vznikol 1. januára 2005.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *