Nedeľa 05. júla. Meniny má Cyril a Metod

Zaujímavosti týždňa: Čaká nás 5-mesiacov citového vydierania

Aj keď sa v predčasnej reklame spoločnosti Orange spieva, že „Vianoce po roce prichádzajú“, pravdou je, že Vianoce prichádzajú už po polroku. Už niekoľko sezón totiž trvajú vianočné reklamy a ostatné marketingové aktivity neuveriteľných 5 mesiacov – od októbra do februára, posledné dva mesiace už s výpredajovým nádychom. Všetko s jednoduchým cieľom – citovým vydieraním vytiahnuť z vrecák spotrebiteľov čo najviac peňazí.

Skôr než sa teda rozbehnete do predajní mobilných operátorov s cieľom zobrať si nový paušál, prečítajte si, do akej miery sú ich obchodné modely ekonomicky úspešné.

Najdrahšie PZP spomedzi krajín V4

Jeseň je už tradične sezónou PZP. Slováci pritom platia za povinné ručenie viac ako Maďari, Česi a Poliaci. Vyplýva to z porovnávania online poisťovne Genertel. Popredné české poisťovne dôsledne uplatňujú systém zliav a prirážok a vedia tak poskytnúť zodpovedným vodičom atraktívne ceny. Aj na Slovensku by sa cena PZP mohla v budúcnosti stať výrazným motivačným faktorom pre ohľaduplnejšiu jazdu, myslí si poisťovňa.

Ceny PZP v nových členských štátoch Európskej únie patria k najnižším v porovnaní so západnými štátmi, kde vodiči platia výrazne vyššie sadzby. Napríklad v Taliansku, kde sú vodiči od povahy temperamentní a kde dominujú najmä drobné škody, zaplatia majitelia áut za PZP v priemere 431 eur. Podobne vysoké sadzby platia vodiči vo Švajčiarsku. Pokiaľ však jazdia ohľaduplne, ušetria na PZP až stovky eur ročne. V Nemecku alebo susednom Rakúsku sú sadzby dvakrát vyššie než na Slovensku. Poliaci a Maďari platia v priemere štyrikrát menej ako Švajčiari. Motivácia k ohľaduplnej jazde je tak v ich prípade výrazne nižšia. 

Krajina

Priemerné poistné PZP

Poľsko

103 €*

Maďarsko

103 €*

Česká republika

126 €

Slovensko

136 €*

Chorvátsko

196 €*

Slovinsko

212 €*

Nemecko

214 €*

Rakúsko

258 €*

Taliansko

431 €*

Švajčiarsko

438 €*

*Priemerná cena PZP za rok 2011.

Ak hovoríme o PZP, škody z tohto typu poistenia pomáhajú vymáhať takzvaní lovci nehôd, ktorí poskytujú služby pri vybavovaní nárokov poškodených alebo poistených klientov voči poisťovniam. Niektoré firmy sú na trhu dlhšie, niektoré krátko, niektoré sú založené pri právnických kanceláriách, iné ako spoločnosti s ručením obmedzeným bez potreby právnickeho kontextu. Všetky však fungujú na princípe sprostredkovania služby klientovi, ktorý mal dopravnú nehodu a potrebuje vybaviť svoje nároky v poisťovni.

Allianz – Slovenská poisťovňa prínos takýchto spoločností spochybňuje: „V praxi sa pri rokovaní s klientmi, ktorí sa nechajú zastupovať týmito spoločnosťami, skôr stretávame s predĺžením času na predkladanie podkladov, pretože komunikácia pri požiadavke prebieha medzi poisťovňou a zástupcom klienta / poškodeného a následne ešte medzi zástupcom a samotným klientom / poškodeným. Rovnaký postup je aj opačne, pri samotnom predložení potrebných podkladov. Naša spoločnosť umožňuje moderné, priame vkladanie dokladov od klienta cez web servis ku konkrétnej poistnej udalosti, bez zbytočného preposielania papierovej korešpondencie, čím sa urýchli vybavovanie nároku,“ píše Allianz v TS.

Bankoví analytici: Slovensko porastie o 2,3%

Analytici slovenských bánk oslovení NBS opäť zlepšili odhad rastu slovenskej ekonomiky. V októbri predpovedajú tohtoročný rast v stálych cenách o 2,3%, kým predchádzajúci mesiac bol priemerný odhad o 0,1 p. b. menej. Rozpätie odhadov je v rozmedzí 2,0 až 2,5%. Peniaze sa podľa ich priemerného odhadu znehodnotia v tomto roku o 3,5%.

Podľa výsledkov ankety je zrejmé, že analytici veria posilňovaniu eura na úkor dolára. Kým v septembri predpovedali kurz na úrovni 1,29, aktuálne je to 1,30.

Októbrové kolo prieskumov dôvery v podnikateľskom prostredí je v eurozóne sklamaním, tvrdí analytik VÚB Andrej Arady: „Zatiaľ čo účastníci trhu očakávali pozitívne signály, index vo výrobnom sektore výrazne poklesol (45,3 v októbri oproti 46,1 v septembri, účastníci prieskumu agentúry Bloomberg očakávali nárast na 46,5). Sektor služieb pritom zaznamenal len veľmi mierny nárast o desatinu bodu na 46,2 a spoločný index za oba sektory tak klesol na úroveň 45,8 z predchádzajúcich 46,5. Naďalej tak napovedá v eurozóne miernu recesiu. Sklamaním sú aj prieskumy v Nemeckej ekonomike. Tam index PMI zaznamenal po miernom zlepšení na konci leta opäť pokles, tak v sektore služieb ako aj vo výrobe (služby: 49,3 v októbri vs 49,7 v septembri; výrobný sektor: 45,7 v októbri vs 47,4 v septembri). Najdôležitejším indikátorom tohto týždňa však bol prieskum IFO medzi nemeckými podnikateľmi. Ten napriek svojej jednoduchej metodike (firmy hodnotia svoj súčasnú situáciu a výhľad ako lepší, horší, alebo nezmenený) dokáže veľmi dobre indikovať budúci vývoj ekonomiky. Sklamanie však prišlo aj tu. Podnikateľská dôvera zaznamenala už šiesty pokles v rade, čím padla na svoje dva a pol ročné minimum. Celková podnikateľská nálada medzi nemeckými podnikmi sa v októbri skĺzla pod svoj dlhodobý priemer. Horšie ako priemerné sú aj očakávania do ďalšieho obdobia. Nadpriemerné je zatiaľ stále hodnotenie súčasnej situácie, tempo s akým sa však tento index prepadáva je alarmujúce. Prepad dôvery nemeckých podnikov je zlou správou tak pre slovenskú ekonomiku, ktorá sa opiera o export do Nemecka, ako aj pre celú eurozónu, pre ktorú bola nemecká ekonomika doposiaľ motorom.“

Grexit znovu na obzore

Téma odchodu Grécka z eurozóny je stále otverená. Krajína má len 50-percentnú šancu ostať v eurozóne, myslí si šéf Saxo Capital Markets UK Limited Nick Beecroft, ktorý sa odvoláva na slová švédskeho ministra financií Andersa Borga. Ten uviedol, že Grécko by mohlo do šiestich mesiacov opustiť eurozónu. Beecroft dodáva: „Vsádzam na to, že grécky odchod bude braný ako konečná cena za neustálu pomoc Nemecka ďalším periférnym ekonomikám. Angela Merkelová sa totiž snaží ukormidlovat nesmierne ťažkú pasáž cesty medzi Scyllou (obluda z gréckej mytológie, žijúca na jednom brehu, oproti druhej – Chabrydis) reprezentovanú nemeckou verejnou mienkou a Charybdis znázorňujúcou kolaps eurozóny. Musia však postupovať opatrne, pretože je potrebné dávať pozor ešte na obrovskú periférnu príšeru, prípadný odchod Španielska a Talianska. V nemeckých politických kruhoch môže byť odchod Grécka vnímaný ako ekonomicky zvládnuteľný a politicky dokonca žiaduci. Angela totiž môže svojim voličom povedať: ´Pozrite sa, už nebudeme ďalej plytvať našimi peniazmi. Keď nie je nádej na úspech, môžeme si dovoliť byť prísni. A práve preto mi verte, keď žiadam o viac peňazí pre Portugalsko, Španielsko a Taliansko.´Bojím sa tiež toho, že Grécko má len 50-percentnú šancu, že v najbližších šiestich mesiacoch v eurozóne prežije. Ale ak to Nemecko považuje za primeranú obeť, potom podľa mňa zásadne podceňuje nebezpečenstvo nákazy. Akonáhle všetci uvidia, že je projekt eura vratná záležitosť, potom budú Španielsko a Taliansko ďalší v rade. A to by mohlo spochybniť existenciu celej eurozóny.“

Guvernér poľskej centrálnej banky Marek Belka však označil prípadný rozpad  eurozóny za chybu s obrovskými dôsledkami a proces prirovnal k rozvodu, ktorého dôsledkom bude smrť detí.

Dane z pohľadu prenajímateľa a z pohľadu živnostníka 

Úsporné opatrenia vlády budú znamenať nižšie disponibilné príjmy pre mnohé skupiny daňovníkov. Medzi najvýznamnejšie plánované zmeny patrí vypustenie možnosti uplatnenia paušálnych výdavkov u daňovníkov, ktorí dosahujú príjmy z prenájmu nehnuteľností. Najviac dotknutou skupinou daňovníkov budú prenajímatelia pozemkov, upozorňuje Peter Pašek, Head of Advisory spoločnosti Accace. Podrobnosti nájdete v samostatnom článku.

O téme úsporných opatrení vlády, najmä obmedzenia paušálnych výdavkov a nové spôsobu výpočtu odvodov, nám do redakcie napísal Juraj Kováčik. O dopadoch zmien píše: „Podľa medializovaných prepočtov sa v budúcom roku zníži môj mesačný disponibilný príjem zhruba o 132 eur. Podľa niektorých soc-demákov zrejme patrím medzi príjmovú elitu, pravdou však je, že dnes mi po zaplatení daní, odvodov, hypotéky, energií, poistiek a lízingu a dlhodobého sporenia mi zostane 270 eur. Ak sa táto suma zníži o 132 eur, budem nútení prejsť na wifonky, ktoré som nejedol ani počas vysokoškolského štúdia. Mimochodom, neštudoval som na Slovensku, takže nie za peniaze našich daňovníkov. Ako to tak hodnotím, lacné čínske multiEčkové polievky budú zrejme jedinou istotou, ktorú mi vládna strana dokáže ponúknuť.“  Celý list nájdete v rubrike z redakčnej pošty. 

Bratislavčania dlžia bankám 5–násobne viac ako v ostatných regiónoch

Slováci na konci vlaňajšieho roka dlhovali bankám 16,4 mld. EUR, čo bolo desaťnásobne viac ako pred desiatimi rokmi. Z úverového koláča si pritom najväčší, až 43%–ný, kus v objeme 7 mld. EUR ukrojil Bratislavský kraj. Žiadnemu inému regiónu sa už ku koncu vlaňajšieho roka nepodarilo odhryznúť si z koláča ani 10% a stav úverov pre obyvateľstvo tak ani v jednom kraji nepresiahol úroveň 1,6 mld. EUR, upozorňuje analytička Poštovej banky Eva Sadovská. Najmenej zadlženými sú v tomto zmysle Prešovský a Trenčiansky región, v prípade ktorých dlhy obyvateľov v bankách nedosiahli ani 1,2 mld. EUR.

Nárast stavu úverov naprieč celým Slovenskom je za posledných desať rokov neprehliadnuteľný. Bratislavčanom však život na dlh nebol cudzím ani na začiatku milénia. Už vtedy dlhovali bankám objemy porovnateľné so súčasnými stavmi úverov v ostatných regiónoch SR. Za posledných desať rokov Bratislavský kraj zaznamenal päťnásobný nárast objemu úverov. 

Ilustračné foto: sxc.hu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *