Nedeľa 09. decembra. Meniny má Izabela

Zaujímavosti týždňa: Cyprus v problémoch a Tatra banka v rytme Rytmusa

– Aktualizované – ECB mala dnes podľa vlastných vyjadrení zastaviť núdzové financovanie bánk na Cypre. Doslova v hodine dvanástej však došlo k dohode, podľa jej výslednej podoby budú mať problémy sporitelia s vkladmi nad 100 tisíc eur. Bežní Cyperčania dúfajú, že sa po týždni otvoria finančné domy a oni sa dostanú k svojim úsporám. Na Slovensku riešia banky oveľa banálnejšie problémy, napríklad ako osloviť mladú klientelu.

Podľa nočných informácií sa Cyprus dohodol s takzvanou trojkou (MMF, ECB a EÚ). Ako informovala agentúra Reuters, krajina ponechá svojomu osudu druhú najväčšiu banku Laiki Bank, pričom poistené vklady do 100 tisíc eur presunie do takzvanej zdravej banky, vyplatenie ďalších vkladov bude závisieť od ekonomickej sily skrachovanej Laiki Bank.

Cyprus už nemá čas

Cyperčania majú sľúbenú pomoc vo výške 10 miliárd eur, avšak sami musia nazbierať ďalších 5,8 miliardy. Prvý úsporný balíček pred vyše týždňom počítal so zvýšením korporátnej dane z 10% na 12,5%, jednorazovou daňou z bankových vkladov vo výške 6,75% na vklady do 100 000 eur a 9,99% pre vklady nad 100 000 EUR a zvýšením dane z úrokov na 20% až 25%. Zdanenie všetkých úspor však vyvolalo silný odpor a parlament na takýto krok nenašiel odvahu. Keďže cyperské banky využívajú na úschovu svojich peňazí Rusi (podľa The Guardian až 30 miliárd eur), ako ďalší zo scenárov sa skloňoval majetkový vstup ruských bánk do cyperského bankového sektora. Ani tu neprišlo k dohode.

Pred nedeľňajším stretnutím ministrov financií eurozóny sa ako najpravdepodobnejší scenár spomínala možnosť získať peniaze zdanením vkladov vyšších než 100 tisíc eur a to v každej banke inou sadzbou, pričom v najväčších bankách by sporitelia zaplatili až 20 alebo 25% zo svojich depozít. V menších bankách by to boli len 4%.

Najviac postihnutými z tejto majetkovej dane by boli  Rusi, ktorí by však mohli pristúpiť k odvete, ako je napríklad zdanenie aktív zahraničných spoločností v Rusku, alebo dokonca ich zmrazenie – uviedol pre The Guardian Alexander Nekrassov, ex-poradca ruského prezidenta.

Spoluzakladateľ Saxo Bank Lars Seier Christensen označil snahu zdaniť bankové vklady na Cypre za čistý socializmus.

Cyperská vláda nie je len pod tlakom zahraničných inštitúcií, ale najmä vlastných obyvateľov, ktorí majú už vyše týždňa obmedzenú možnosť nakladať so svojimi peniazmi. Banky sú zatvorené, platobný styk pozastavený a ľudia si môžu hotovosť vyberať len v bankomatoch. Podľa aktuálneho rozhodnutia tamojšej centrálnej banky sú výbery obmedzené na 100 eur. Návrat do normálu zrejme nastane až po doriešení formy zdanenia a jeho realizácii, aby sa zamedzilo účelovým výberom či prevodom. V prípade, že by Cyprus zbankrotoval, banky môžu ostať zatvorené oveľa dlhšie.

Situácia na Cypre ovplyvnila aj dianie na trhoch:

Banky sa topia vo vlastnej nepružnosti

 Tradičné banky plávali v ostatných dekádach v relatívne pokojných vodách. Ich výsadné postavenie v oblasti finančných služieb iba zriedka narušil niekto „zvonku“ a ak aj k takému niečomu došlo, zvyčajne išlo o konkurenciu v obmedzenom rozsahu (napríklad v oblasti úverov od splátkových spoločností). Časy pokoja sa však pre bankové domy pomaly, ale isto končia. Ako píše Business Development Manager v spoločnosti CGI Tomáš Kadlec, banky nielenže musia čeliť novým internetovým konkurentom, ale do ich biznisu sa tlačia aj hráči z úplne iného biznisu, napríklad z maloobchodu (Tesco, Marks & Spencer). Tradičné banky môže oprávnene znepokojovať nielen samotná hrozba nových rivalov, ale tiež fakt, že oproti novicom bývajú tradiční hráči menej flexibilní. To znamená, že nedokážu tak rýchlo reagovať na požiadavky klientov a meniť existujúce produkty, alebo prichádzať s úplne novými jedinečnými produktmi.

Na klienta so stiahnutými gaťami

V kontraste s predchádzajúcim postojom T. Kadleca sú svieže marketingové kampane zameraná na najmladšiu klientelu. Aktuálne sa k nim pridala aj Tatra banka, ktorá sa dlhodobo profiluje ako seriózna banka pre úspešných. Na zvýšenie záujmu o študentský účet si najala chlapíka s mierne spustenými nohavicami, tak aspoň autor tohto článku vidí repera Rytmusa, o ktorom je reč.

On-line podporná aktivita k študentskému účtu Tatra Academy sa volá „Rytmusova finančná akadémia“ a mladí ľudia vo veku 15 až 26 rokov môžu správnymi odpoveďami na 30 postupne položených otázok vyhrať 30 eur, ktoré im banka pripíše na ich novo-otvorený účet. Práve populárny Rytmus by mal vzbudiť medzi mladými záujem o nudnú tému osobných financií a finančnej gramotnosti. „To, že ho väčšina dospelákov a učiteľov nemusí, ešte viac posilňuje jeho status v očiach mladých,“ píše na svojom blogu na Mediálne.sk Michal Pastier, kreatívny riaditeľ agentúry ZARAGUZA digital, ktorá projekt vytvorila.

O kreatívne oslovovanie mladých sa snažia aj iné banky, UniCredit Bank využila popularitu mladého tvorcu internetových videí vystupujúceho pod prezývkou „Pán čarovný“. Slovenská sporiteľňa testovala študentský balík pomocou mladých testerov, ktorých si spomedzi seba zvolili samotní študenti. Internetová mBank zas v lete rozdávala študentom obrandované kondómy.

Fotolekcia: Ako na bankomate odhaliť skimmovacie zariadenie

Téma banky aj do tretice: Pokusov o zneužitie platobných kariet pribúda. Podľa Slovenskej bankovej asociácie umiestnili vlani podvodníci skimmovacie zariadenie na 28 bankomatov. Za necelé tri mesiace tohto roku bolo napadnutých už 27 bankomatov. Pomôcť pri včasnom odhaľovaní podvodov by mohli samotní klienti. Banky preto zverejnili fotografie napadnutých zariadení. Pozrieť si ich môžete tu.

Aké zmluvy majú finanční poradcovia?

Finanční poradcovia pomáhajú pri výbere produktov a upozorňujú na úskalia zmlúv, ktoré môžu klientom v budúcnosti spôsobiť nejednu finančnú traumu. Sami však občas podľahnú a podpíšu záväzok, aký neskôr ľutujú. Napríklad sa dobrovoľne zaviažu niekoľko mesiacov nerobiť prácu, ktorú vedia najlepšie. Aké obmedzenia prinášajú finančným sprostredkovateľom v zmluvách ich „chledodarcovia“?

Už formulácia z úvodu článku môže byť sporná, keďže je naozaj otázne, kto vo vzťahu finančný agent – sprostredkovateľská sieť prináša chlieb, nič to však nemení na fakte, že obsah zmluvy o spolupráci určujú firmy a potenciálny spolupracovník má len dve možnosti: podpísať alebo nepracovať .

Finančno-sprostredkovateľské spoločnosti sa v zmluvách úplne legitímne chránia pred tým, aby agent súbežne pracoval aj pre inú spoločnosť. Spornejší charakter má požiadavka zakázať prácu pre konkurenciu aj po skončení zmluvy. Aké ďalšie obmedzenie môžeme nájsť v sprostredkovateľských zmluvách si môžete prečítať tu.

V piatok bol svetový deň vody

Kým v Bratislave zaplatí odberateľ za m3 pitnej vody 1,1082 eura, v Košiciach až 1,5720. O tom, prečo sú ceny v rámci Slovenska tak výrazne rozdielne, ako sa dá na vode ušetriť a ako na nej zarobiť z pozície investora, písal pri príležitosti svetového dňa vody Peter Furmaník.

Sporitelia v druhom pilieri si musia do konca marca vybrať fond

Do konca marca majú sporitelia v druhom dôchodkovom pilieri možnosť sami sa rozhodnúť, či budú sporiť v garantovanom alebo negarantovanom fonde. Všetky dôchodcovské správcovské spoločnosti počas uplynulých týždňov rozposlali svojim sporiteľov listy s návratkou. Ak sporitelia chcú zotrvať v negarantovanom dôchodkovom fonde aj po 1. máji 2013, musia doručiť vyplnené a podpísané „Vyhlásenie“ do sídla ich DSS najneskôr do 31.3.2013.

Ak sporiteľ, ktorý je dnes vo fonde bez garancií, návratku do konca marca nepošle, automaticky sa stane sporiteľom garantovaného fondu. A to bez ohľadu na aktuálne rozloženie jeho úspor medzi garantované a negarantované fondy. Dá sa v tomto smere odhadnúť vývoj správania sa sporiteľov? „Klienti sa správajú veľmi sofistikovane a mladí ľudia a ľudia v strednom veku posielajú vyhlásenia na zotrvanie v negarantovaných fondoch. Očakávame, že cca 40 % našich klientov využije možnosť vyhlásenia a zotrvajú v negarantovaných fondoch,“ hodnotí Jaroslav Pilát, člen predstavenstva Dôchodkovej správcovskej spoločnosti Poštovej banky.

Nezamestnanosť nepatrne klesla

Nezamestnanosť na Slovensku vo februári mierne klesla. Dostala sa na hodnotu 14,71%, čo je nepatrne menej, ako bolo v januári. Tak malú zmenu však bežný človek rozhodne nepozná – poznamenáva analytik Home Credit Michal Kozub. Ako ďalej informuje, celkovo je situáciu na trhu práce možné brať ako stabilnú, nie však dobrú. Celkovo sa počet ľudí bez práce pohybuje pod hranicou 440-tisíc ľudí, disponibilných je tesne pod hranicou 400-tisíc ľudí. Historicky takto vysoká nezamestnanosť presahujúca štrnásť percent bola naposledy v roku 2004, keď dosahovala až 16%. To, že sa nezamestnanosť ďalej nezvyšovala, aj keď stále nie je sezóna brigád a dočasných prác, ukazuje, že v jarných mesiacoch by sa trend mohol otočiť a nezamestnanosť opäť pôjde smerom dole. Ako rýchlo a ako dlho ale bude záležať na výkone ekonomiky. Ak sa bude ekonomike dariť ďalej a nepadne do recesie, tak sa v lete opäť dočkáme poklesu k 13%.

Ilustračné foto: sxc.hu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *