Piatok 15. novembra. Meniny má Leopold

Zaujímavosti týždňa: Slovensko bude bohatšie ako Grécko už tento rok

Podľa štatistikov budú už v tomto roku Gréci chudobnejší ako Slováci. Američania ponechali v Bielom dome B. Obamu a zmeny sa chystajú aj vo vedení najľudnatejšej krajiny sveta. Ceny nehnuteľností síce vzrástli, ale stále nemôžeme hovoriť o rastovom trende. OVB holding hlási medziročný rast prevádzkového zisku o 79%.

Slovensko bohatšie ako Grécko?

Dlhové problémy Grécka sa stále nekončia a pokles hrubého domáceho produktu z neho do dvoch rokov urobí najchudobnejšiu krajinu eurozóny. Ako upozorňujú analytici X-Trade Brokers, podľa odhadov poklesu HDP (prepočítaných paritou kúpnej sily) zaostane Grécko v roku 2014  aj za Estónskom, ktoré sa drží na chvoste eurozóny od svojho vstupu v roku 2011. Slovensko a Portugalsko však Grécko predbehnú už tento rok. 

Bude vás zaujímať

HDP Grécka by malo v roku 2014 klesnúť na 71,3% priemeru Európskej únie z vlaňajších 79,8%. Je pravdepodobné, že smerom k poklesu podielu na bohatstve eurozóny sa v tomto období vydá aj Portugalsko. Naopak Estónsko a Slovensko sa pýšia veľmi dobrým vývojom HDP od roku 2009. 

Graf: Vývoj HDP (PPP – prepočítané na paritu kúpnej sily) Grécka, Portugalska, Estónska a Slovenska v rokoch 2008 – 2014 (v % z priemeru EÚ), zdroj: Európska komisia, Bloomberg .

Kým Grécko očakáva pokles ekonomiky v budúcom roku o 4,1% a Portugalsko o 1,75%, Estónsko by malo rásť o 3,1% a Slovensko o 2%. Vzhľadom k častému prestreľovaniu odhadov Európskej komisie v minulých rokoch by sa nemuseli naplniť ani aktuálne (optimistické) predpovede. Pomerovo by sa však na ďalšom vývoji nemalo ani s pribúdajúcim časom meniť nič zásadné. 

Ceny realít mierne vzrástli

Ceny slovenských nehnuteľností v treťom štvrťroku po dlhšom čase medzikvartálne rástli o 1,06%. Trend znehodnocovania realít trvá od polovice roku 2008, pričom jedinú korekciu sme videli v treťom kvartáli 2010 (+0,85%), po ktorej nasledoval prudší pokles (-2,61%). Aj preto aktuálne čísla nemusia znamenať otočenie trendu, ale iba ďalšiu korekciu.

Nejednoznačný názor na vývoj realitného trhu má aj oddelenie makroekonomických analýz odboru menovej politiky NBS: „Na základe aktuálneho zvýšenia priemerných cien nehnuteľností na bývanie sa ešte nedajú robiť jednoznačné závery o pozitívnom trende vývoja slovenského trhu s bývaním. Z doterajších poznatkov vyplýva, že v tretích štvrťrokoch je väčšia pravdepodobnosť výskytu rastúcich cien ako v ďalších štvrťrokoch, a naopak, štvrté štvrťroky zvyknú v posledných rokoch prinášať znižovanie priemerných cien domov a bytov.“ O trende rastu by sme mohli hovori, pokiaľ by sa ceny nehnuteľností zvýšili aj v ďalšom štvrťroku, ale očakávať môžeme skôr opak. Realitnému trhu podľa NBS  nepraje ani ekonomické prostredie: „Ekonomická situácia v eurozóne ostáva zložitou, od čoho sa odvíja aj pravdepodobný vývoj ekonomiky a očakávania obyvateľstva v slovenských podmienkach. Aj v dôsledku toho nemožno na Slovensku očakávať v najbližšom období zásadné oživenie trhu s bývaním.“

Aj keď úrokové sadzby pri nových hypotékach dosiahli v septembri druhú historicky najnižšiu hodnotu, záujem o reality to zrejme dramaticky neovplyvní. Hypotekárny trh ťahajú dlhšie obdobie skôr refinancovania starších úverov ako poskytovanie nových.

OVB holding s medziročným nárastom prevádzkové zisku o 79%

Prevádzkový výsledok koncernu OVB vzrástol za prvých 9 mesiacov roka medziročne o 79,3% na 7,2 mil. €. Segment strednej a východnej Európe dosiahol EBIT 8,9 mil. € (8,1 mil. €) a v Nemecku 4,3 mil. € (4,0 mil. €). Krajiny južnej a západnej Európy dosiahli po minuloročnej strate vo výške 1,6 mld. eur vyrovnaný výsledok.

Rast zisku však neznamená rast všetkých ukazovateľov: V krajinách strednej a východnej Európy si udržuje obchod v sledovanom období stabilnú úroveň. Obrat vo výške 91,0 mil. € zaznamenal v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku pokles o 3,5%.

Prečítajte si

USA so staronovým prezidentom

Američania ponechali na čele výkonnej moci v USA Baracka Obamu. Forexový stratég Saxo Bank John Hardy očakáva ďalšie roky rovnakú politiku, možno s vyššími daňami a žiadnym reálnym znižovaním výdavkov. Trhy však víťazstvo Obamu potešilo, už na predbežné výsledky reagovali trhy posilnením. 

Čo prinesie Obama podľa Saxo Bank

Problém

Riešenie

Fiškálny útes

Dosiahnutie kompromisu by mohlo byť ťažké, pretože republikáni možno budú chcieť pred voľbami v roku 2014 ukázať svoju silu. Obamovi do kariet hrá skutočnosť, že ak žiadne opatrenia prijaté nebude, platnosť škrtov vo výdavkoch aj daňových úľav vyprší, takže k nejakému obchodu nakoniec bude musieť dôjsť. Obama ale zablokuje pokračovanie daňových úľav u osôb s vysokými príjmami a štátne výdavky sa znížia.

Fed pod vedením Bernankeho

V tomto prípade k žiadnej zmene nedôjde. Nekonečné kvantitatívne uvoľňovanie (QE3 +) bude pravdepodobne dovedené na ďalšiu úroveň v podobe stanovenia cieľového nominálneho HDP alebo inej monetárnej politiky v okamihu, kedy všetky dlhodobé americké dlhopisy budú v držbe Fedu, a ak sa americkej ekonomike ani pracovnému trhu nepodarí comeback.

Ekonomika

 

Existuje veľké množstvo zlej a nákladnej regulačnej legislatívy, ktorá by aj naďalej prežila, a tiež Obamova reforma amerického zdravotníctva by mohla byť nákladná – všeobecne ide o faktory, ktoré sú v dlhodobom výhľade mierne negatívne, ale pokiaľ ide o politické rozhodnutie, ťažko môžeme v patovej politickej situácii očakávať niečo dramatického.

Fiškálna politika (dane a výdavky)

Realistickejší plán skutočného zníženie deficitu zrušením daňových úľav Bushovej vlády a postupným ukončením vojnových akcií.

Zahraničná politika

Obamov postoj k zahraničnej politike je s výnimkou vojny v Afganistane a používanie bezpilotných lietadiel pomerne pasívny, čo by mohlo pokračovať aj v nadchádzajúcich štyroch rokoch napriek kopiacim sa problémom napríklad v podobe Iránu a politiky voči Číne.

Návrat zákona Homeland Investment Act (repatriácia ziskov amerických spoločností)

Oba scenáre k tomu ponúkajú rovnakú príležitosť – aj keď Obama môže byť viac naklonený pevnejšiemu zviazaniu repatriácie ziskov s tvorbou pracovných miest a môže z nej teda urobiť legislatívnu nočnú moru, a potenciálny prílev peňazí tak znížiť.

 

Aktíva

Vývoj

USD

Pre USD by to spočiatku mohlo byť negatívnejšie, ale trh by mohol zmeniť názor, hneď ako do hry vstúpi potenciálna závažnosť fiškálneho útesu. Pro USD by to zpočátku mohlo být negativnější, ale trh by mohl změnit názor, jakmile do hry vstoupí potenciální závažnost fiskálního útesu.

Americké dlhopisy

Nulová hrozba pre Bernankeho Fed môže v blízkej budúcnosti znamenať pre trhy s dlhopismi väčšiu stabilitu, pretože Bernankeho Fed bude mať nakoniec možno v držbe celý dlhý koniec krivky a v menovej politike nedôjde k žiadnej zmene.

Zlato

Ak Obama vyhrá, bude sa mu skôr dariť lepšie, pretože politika Bena Bernankeho môže bez prerušenia prežiť ešte celé nadchádzajúce roky.

Akcie

Prínosy kvantitatívneho uvoľňovania sa postupne vytrácajú a nič na tom nezmení ani skutočnosť, že Bernankeho Fed, pokiaľ k tomu bude mať možnosť, začne zase „vyčíňať“. Priemerným titulom sa bude dariť zle, aj keď existuje mnoho jednotlivých spoločností, ich akcie stojí za to mať.

 

Prečítajte si, čo sa dialo na burzách v priebehu týždňa

Voľby čakajú aj Čínu. Na konci 18. zjazdu Komunistickej strany Číny spoznáme  nových členov politického vedenia. Martha Wangová, manažérska fondu Fidelity China Focus Fund poznamenáva, že boj o moc, ktorý sa pred zjazdom odohrával vo vnútri strany, vyvolal vo svete dojem politickej neistoty: „Pokiaľ ide o Čínu samotnú, mnohé komunálne úrady sa radšej rozhodli počkať s realizáciou hospodárskych a politických opatrení z aktuálneho päťročného plánu. Tento rok to viedlo k spomaleniu výkonnosti čínskeho akciového trhu. Po výmene vedenia, ku ktorej dôjde na budúci týždeň na konci zjazdu strany, sa cesta pre akcie uvoľní. Výmenu vedenia hodnotím pre čínsky trh celkovo, pozitívne. Mnohé podniky so silnými základnými piliermi, ktoré trh bez rozdielu opomínal v dôsledku politickej neistoty, sa teraz budú obchodovať za atraktívne ceny. Predpokladám, že nové vedenie sa bude zameriavať ešte viac na kvalitu ako na objem hospodárskeho rastu. To znamená dlhodobú orientáciu na domácu spotrebu, ktorá už aj začala v aktuálnom päťročnom pláne. Z očakávaného posilnenia tohto cieľa, vyplývajú štrukturálne príležitosti na rast akcií v spotrebiteľskom sektore.“

Raymond Ma, manažér fondu Fidelity China Consumer Fund dodáva: „Keďže všetci kandidáti sú už vopred známi, neočakávam žiadne prekvapenia. Nedôjde k žiadnym drastickým zmenám, pretože hospodárska politika Číny sa riadi päťročným plánom. Ten potrvá ešte do roku 2015 (vrátane) a v rozhodujúcich otázkach bude smerodajný. Po výmene vedenia sa však predsa len zvýšia investičné výdavky. Mnohé provincie a mestá už predstavili ambiciózne výdavkové plány, ktoré podporia hospodársky rast. Vládna politika sa bude v budúcnosti ešte viac zameriavať na zrýchlenie procesu urbanizácie a nové prerozdelenie príjmov. Je viac ako isté, že sa bude uplatňovať politika ešte priaznivejšia pre spotrebu, aby sa domáci dopyt ďalej zvyšoval. Z vládnej politiky preto budú trvale profitovať spotrebné odvetvia.“

Vianoce: Čas zadĺžiť sa?

Vianoce už tradične patria k finančne náročnejším obdobiam roka. A hoci kríza ešte stále neodznela, skromnejšie Vianoce očakáva len štvrtina Slovákov. Každý desiaty z nás si na kúpu vianočných darčekov plánuje požičať. VÚB záujemcom ponúka Flexipôžičky bez poplatkov a s vianočným darčekom až do 200 eur.

prieskumu, ktorý realizovala pre VÚB banku agentúra 2muse, vyplýva, že až pre dve tretiny Slovákov sú Vianoce finančne náročným obdobím. Šetriť na darčekoch sa napriek tomu chystá len 26% z nás. V priemere chcú Slováci minúť na svojich blízkych 280 eur, pričom každý desiaty si plánuje na financovanie darčekov požičať napríklad formou povoleného prečerpania na účte, pôžičky od známych či spotrebného úveru.

Dlhy Slovákov sú oproti úsporám nižšie a aj v rámci eurozóny patria medzi najmenej zadlžené národy. V živote človeka ale existujú situácie, kedy možnosť požičať si peniaze padne vhod. A to bez ohľadu na to, či ide o nový spotrebič, auto, nevyhnutnú rekonštrukciu alebo túžbu po vlastnej streche nad hlavou. Nejeden Slovák sa z týchto či podobných dôvodov vlani rozhodol zájsť do banky a požiadať o úver. Potvrdzujú to dáta Svetovej banky Global Findex Database získané v roku 2011 na základe prieskumu medzi obyvateľmi nad 15 rokov v 148 krajinách sveta.

Úver z banky alebo inej finančnej inštitúcie si vlani zobral každý deviaty Slovák starší ako 15 rokov. Podľa prepočtov Poštovej banky tak banky vyhoveli žiadostiam o úver v prípade pol milióna Slovákov.

Ako dodáva analytička Poštovej banky Eva Sadovská: „Po úvere z banky siahajú na Slovensku vo väčšej miere muži ako ženy. V priebehu vlaňajška zamierilo po pôžičku do banky takmer 13 % mužov. Rovnakú cestu ale merala len zhruba desatina Sloveniek. Určitej prevahe mužov nahráva zrejme skutočnosť, že sú to väčšinou oni, ktorí viac zarábajú, sú živiteľmi rodiny a ktorí si teda berú na svoje plecia aj zodpovednosť za splácanie dlhu.“

Ilustračné foto: sxc.hu.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *