Streda 22. január. Meniny má Zora

Zaujímavosti týždňa: Zbankrotovala firma bohatého otca R. Kiyosakiho

Učiteľ bohatých, ako sa podľa Wikipedie hovorilo R. Kiyosakimu, možno tentoraz skúsi napísať knihu o neúspechu. Jedna z jeho spoločností totiž vyhlásila bankrot po tom, ako ju súd zaviazal vyplatiť odškodné 24 miliónov dolárov. V priebehu uplynulého týždňa sme spoznali najlepšiu poisťovňu podľa sprostredkovateľov a čosi viac sa dozvedeli o pripravovanej smernici IMD II.

Firma R. Kiyosakiho vyhlásila bankrot

Jedna z firiem úspešného autora kníh o financiách Roberta Kiyosakiho vyhlásila bankrot. Návrh nasledoval po súdnom rozhodnutí, ktoré spoločnosti nariadilo zaplatiť odškodné 24 miliónov dolárov Billovi Zankarovi. Informovala o tom internetová stránka denníka New York Post. 

Príčinou sporu bolo percento príjmov, ktoré mala Kiyosakiho firma zaplatiť za použitie vzdelávacej platformy. B. Zanker pre NYP uviedol, že pomohol Kiyosakiho firme zarobiť peniaze. Na tom, že za to získa časť príjmov sa dohodli písomne. Kiyosaki však neskôr svoj záväzok poprel. 

Podľa CEO Kiyosakiho spoločnosti Mikea Sullivana nemá firma na zaplatenie 24 miliónov dostatok prostriedkov, preto vyhlásili konkurz. R. Kiyosaki nebude platiť pokutu zo svojich súkromných prostriedkov.   

Prečítajte si o týždni na kapitálových trhoch

Zlato nemusí byť zlato…

Špekulácie o rozširovaní falzifikátov zlatých tehál a zliatkov sa objavujú v médiách už pomerne dlho, ale nie je im venovaná veľká pozornosť. Posledný prípad z New Yorku, kde sa minulý mesiac objavilo desať kusov desať uncových zliatkov, v ktorých bol namiesto zlata volfrám, však vyvoláva pomerne veľké obavy a diskusie o skutočnom množstve falošných tehál v obehu.

Najmä ak si uvedomíme, že aj na internete nájdu návody na to, ako taký falzifikát zlatého zliatku urobiť. Základom je spomínaný volfrám, ktorý má veľmi podobnú hustotu ako zlato, takže je možné pomocou neho vyrobiť tehlu, alebo zliatok s rovnakým tvarom a veľkosťou. V takom prípade sa bude nepatrne líšiť hmotnosťou. V prípade rovnakej hmotnosti musí byť tehla z volfrámu trochu väčšia. Neskúsený investor však nemusí v oboch prípadoch vôbec nič poznať (pri uncovej tehličke je rozdiel vo váhe okolo tisíciny gramu). Pri výrobe dokonalejšej kópie je možné pridať malé množstvo kovu s väčšou hustotou ako má zlato, ako je irídium, alebo osmium a hmotnosť i objem tehly tak budú zhodné so zlatou tehlou prakticky dokonale. Overenie pravosti je potom možné len „natvrdo“, teda rozrezaním, alebo navŕtaním tehly, alebo zliatku na viacerých miestach, alebo pomocou drahých prístrojov, ktoré nie sú bežne dostupné u každého predajcu.

Čo urobí smernica IMD II s províziami?

Stanú sa predplatené provízie minulosťou? Budú musieť sprostredkovatelia oznamovať klientovi aj dodatočné benefity, napríklad víťazstvo zájazdu v motivačnej súťaži? Alebo nastane opačná situácia a legislatívci si osvoja názor, že zverejňovanie provízií môže klienta poškodiť? Priveľa otázok bez jednoznačných odpovedí vychádza z pripravovanej smernice IMD II, ktorá zatiaľ nemá definitívnu podobu.

Návrh smernice IMD II (Insurance Mediation Directive) zverejnilaEurópska komisia začiatkom júla a slovenskí sprostredkovatelia o nej intenzívnejšie diskutovali na konferencii SIBAF. Za revíziou existujúcej smernice IMD I je podľa EK vyššia ochrana klienta a zrovnoprávnenie predajných kanálov. „Spotrebitelia si často nie sú vedomí rizík spojených s nákupom poistenia. Nedávne prieskumy ukazujú, že viac ako 70% poistných produktov je predávaných bez príslušnej rady,“ tvrdí komisia v tlačovej správe. Návrh smernice rieši aj povinnosť oznámiť konflikt záujmov a výšku provízie.

Keď už spomína sprostredkovateľov poistenia, makléri združení v Slovenskej asociácii sprostredkovateľov poistenia vyhlásili najlepšiu poisťovňu priemyslu a podnikateľov – stala sa ňou je QBE Insurance a najlepšiu autopoisťovňu, ktorou je už piaty raz po sebe Allianz – Slovenská poisťovňa.

Účtovníci priznávajú: Nesieme časť viny za finančnú krízu

Až 70% účtovníkov sebakriticky prijíma názor, že celá ich profesia čiastočne zavinila finančnú krízu a sériu ekonomických turbulencií od roku 2008. Pritom vnímanie účtovníckej profesie zo strany verejnosti sa zhoršilo len málo. Iba 13% ľudí totiž uvádza, že ich dôvera v účtovníkov v posledných piatich rokoch klesla. Vzhľadom k niekoľkým vysoko medializovaným účtovníckym škandálom v posledných rokoch (napríklad Enron a udalosti spojené s finančnou krízou) sa účtovníci potýkajú s nedôverou, ktorá sa zrejme spája s istými stereotypmi o finančných manažéroch a ich úlohe v spoločnosti.

Vyplynulo to z novej štúdie Asociácie certifikovaných účtovníkov ACCA. Okrem iného z nej vyplýva, že účtovnícka profesia bude naďalej strácať dôveryhodnosť, pokiaľ sa jej nepodarí presvedčiť verejnosť a všetkých zainteresovaných o svojej hodnote a o krokoch, ktorými chce obnoviť dôveru v túto profesiu.

Z výskumu ACCA tiež vyplýva, že sa účtovníci pokladajú za dôveryhodnejších, než aký je ich obraz u verejnosti. Konkrétne tri štvrtiny účtovníkov sa domnievajú, že ich verejnosť pokladá za dôveryhodných, avšak s tým súhlasí len 55 percent respondentov z radov verejnosti. Rozdiel medzi tým, ako sa vidia ľudia z branže, a ako ich vníma verejnosť, je teda priepastný.

Inflácia sa v septembri spomalila na 3,6%

Spotrebiteľské ceny v septembri podľa údajov Štatistického úradu SR vzrástli o 0,3%. Dynamika ich medziročného rastu sa však mierne spomalila – z 3,7% na 3,6%. Ako informuje hlavný ekonóm UniCredit Bank Ľubomír Koršňák, v septembri sa spomalil najmä medziročný rast regulovaných cien – z 5,9% na 5,3%, a to najmä v dôsledku bázického efektu (vyprchanie efektu zvýšenie cien tepla v septembri minulého roka). Pri medzimesačnom porovnaní z regulovaných cien v septembri rástli tradične najrýchlejšie ceny vo vzdelávaní (o 3,5%), kde s nástupom nového školského roka dochádza k úprave poplatkov (materské školy, jazykové kurzy/školy a podobne). 

Dopytová inflácia (meraná indexom cien obchodovateľných tovarov a trhových služieb – prepočet UniCredit Bank) v septembri vzrástla o 0,3%, dynamika jej medziročného rastu sa však nezmenila (2,2%). V septembri v raste pokračovali ceny pohonných hmôt a potravín.

Ilustračné foto: sxc.hu.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *