Piatok 24. január. Meniny má Timotej

Zdravotné poistenie detí: rovnaká cena neznamená rovnaké služby

Vyberáte poisťovňu pre novorodenca? V prípade zdravotných poisťovní je síce cena rovnaká, to však neznamená, že rovnaký je aj rozsah služieb. Rozdiely sú v poskytovaných bonusoch a takisto v zľavách, ktoré klient získa napríklad v partnerskej komerčnej poisťovni.

Nahlásiť dieťa do zdravotnej poisťovne musia rodičia do 60 dní od narodenia, prvé dva mesiace ešte ošetria dieťa aj na preukaz matky. Poisťovne sú v rozsahu poskytovaných služieb vo veľkej miere limitované zákonom, snažia sa však odlíšiť.

Bezplatné očkovanie či poradenské služby

„Ako najväčšia zdravotná poisťovňa máme k dispozícií najväčší objem finančných prostriedkov a dokážeme sa postarať aj o najvážnejšie chorých pacientov,“ informuje hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová. „VšZP má v spolupráci so špičkovými zdravotníckymi centrami vypracované kvalitné programy zabezpečenia zdravotnej starostlivosti pri závažných ochoreniach, ktoré si vyžadujú nielen dlhodobú starostlivosť, ale sú finančne veľmi náročné. VšZP ako jedna z prvých zdravotných poisťovní na Slovensku získala v júni 2007 certifikát kvality ISO 9001:2000 podľa medzinárodnej normy. V prestížnej súťaži finančných produktov Zlatá minca 2007 získala VšZP v kategórii zdravotných poisťovní v hlasovaní verejnosti prvé miesto.“

VšZP v rámci preventívnych programov ponúka:

 • bezplatné očkovanie proti chrípke všetkým svojim poistencom
 • tretiu dávku očkovacej vakcíny proti hepatitíde B zadarmo
 • cytologické vyšetrenie krčka maternice pri každej preventívnej prehliadke u gynekológa
 • zľavy na nadštandardné diagnosticko-preventívne prehliadky

Hovorkyňa Spoločnej zdravotnej poisťovne Martina Ostatníkova zdôrazňuje: „Pre poistenca je dôležité, aby bol poistený v zdravotnej poisťovni, na ktorú sa môže spoľahnúť. Ktorá je stabilná, má skúsenosti a širokú sieť poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Toto všetko o Spoločnej zdravotnej poisťovni, a.s. plne platí.“
SZP ponúka:

 • preventívne vyšetrenie na rakovinu hrubého čreva a konečníka
 • vitamínové balíčky pre darcov krvi
 • bezplatné očkovanie proti chrípke

Poisťovňa Dôvera stavila na osobný kontakt, ešte pred uzatvorením poistenia ponúka konzultácie a poradenstvo priamo u nich klienta doma. „Na internete máme v
Baby zóne
zverejnené kontakty na našich špecialistov, s ktorými si môžu rodičia dohodnúť stretnutie u nich doma a dostanú všetky potrebné informácie, rady a odporúčania,“ hovorí PR manažérka Zuzana Horníková.

Dôvera tiež zdôrazňuje, že hodnotí svojich zmluvných lekárov: „Ako prvá a zatiaľ jediná zdravotná poisťovňa na Slovensku sme zverejnili
rebríček nemocníc , slúžiaci ako zdroj cenných informácií pre klientov."
Extra ponuka pre deti zahŕňa: "Zvýhodnenú (teda lacnejšiu) prevenciu pred nebezpečnými a rozšírenými ochoreniami ako pneumokokové infekcie, meningokokové infekcie, kliešťová encefalitída, chrípka. Dvanásťročným dievčatám prispievame výraznou mierou na očkovanie proti rakovine krčka maternice, pričom vyšším príspevkom odmeňujeme tie poistenky, ktoré sú u nás poistené dlhšie. Deťom od 16 rokov veku vrátane hradíme polovicu kombinovanej vakcíny proti hepatitíde A a B."

Apollo  zdravotná poisťovňa poskytuje pri narodení dieťaťa novorodenecký balíček, ktorý obsahuje dojčenskú fľašu, podbradnik, cumlik a deku. Podľa hovorkyne Radoslavy Miklášovej kladú dôraz na bezpečnú graviditu: „Preventívne prehliadky v tehotenstve uhrádzame nad rámec kapitácie a platbami bez limitov, podporujeme prevenciu prostredníctvom aktívneho prístupu gynekológov k budúcim mamičkám.“ Zaujímavosťou v Apollo je on-line škola prevencie. Poisťovňa tiež ponúka:  

 • bezplatné očkovanie proti chrípke pre všetkých poistencov
 • očkovanie proti kliešťovej encefalitíde bezplatne deťom do 18 rokov.

Union poisťovňa kladie dôraz na odbornú starostlivosť o matku a dieťa v období tehotenstva, počas pôrodu aj v období šestonedelia: „Budúca matka môže priamo kontaktovať licencovanú pôrodnú asistentku,“ informuje hovorkyňa Judita Smatanová. V Unione preplácajú aj CRP vyšetrenie – vyšetrenie z kvapky krvi z prsta dieťaťa, ktoré uľahčuje rozhodovanie o prípadnom nasadení antibiotickej liečby. Síce nie pre novorodencov, ale dievčatám, ktoré už dovŕšili vek 12 rokov, preplatí Union takmer celé očkovanie proti rakovine krčka maternice vo výške 80 eur (2410,08 Skk). Union ďalej ponúka:

 • možnosť návštevy všeobecného lekára u poistenca doma
 • podporu jednodňovej chirurgii
 • preventívne očkovanie proti chrípke zadarmo vrátane vakcíny
 • 24 – hodinovú profesionálnu zdravotnú asistenčnú služba EuroCross International počas ciest do EÚ a komunikáciu v slovenskom alebo českom jazyku
 • EKG vyšetrenie u všeobecného lekára
 • očkovanie proti kliešťovej encefalitíde čiastočne uhradenie z každej z troch dávok vakcíny (od 01.04.2009)

Zľavy v kúpeľoch, obchodoch a lekárňach

Príspevky nad rámec poistenia nie sú jedinými výhodami, ktoré zdravotná poisťovne ponúkajú. Napríklad Dôvera má pre deti a ich rodičov podľa PR manažérky Zuzany Horníkovej pripravenú sériu výhod a zliav: "Sú to napríklad výhodnejšie podmienky v kúpeľoch Vyšné Ružbachy, zľava na nákup hračiek a športových potrieb podporujúcich pohyb, zľava v sieti predajní Očná optika, a.s., zvýhodnené vstupy do soľných jaskýň, masážnych centier, športových a relaxačných zariadení, obchodov s tovarom pre
deti (odevy, potraviny, hračky, autosedačky…)."

Aj Apollo podporuje prístup k zdravému spôsobu života prostredníctvom zliav. Sú to napríklad rekondičné pobyty a  wellness zariadenia (pre celú rodinu), pre bábätká a mamičky sú to zľavy na cvičenie a plávanie, ako aj na detské oblečenie, ďalej zľavy v očných optikách a lekárňach.

Všeobecná zdravotná poisťovňa zabezpečila pre poistencov rekreačné pobyty od CK PEGAS TOUR so zľavou 10 %, cenovo zvýhodnené pobyty od CK SATUR TRAVEL, kúpeľné pobyty so zľavou do 15% pre samoplatcov, rekreačné pobyty SOREA so zľavou do 15%, zľavnené vstupy do športových a ubytovacích zariadení, zľavy v lyžiarskych strediskách, v predajniach športových potrieb, v optikách pri pri kurzoch prvej pomoci. Na uplatnenie týchto zliav stačí predložiť preukaz poistenca. VšZP taktiež zabezpečila 10 % zľavu na všetky produkty od spoločnosti Vitar, ktorá vyrába široký sortiment vitamínových prípravkov a doplnkov zdravej výživy. Poisťovňa ponúka aj poradenské služby prostredníctvom e-mailovej poradne.  

Union zdravotná poisťovňa sa zamerala na študentov: "Cieľom programu určeného študentom univerzít a vysokých škôl je zvýšenie motivácie starostlivosti o vlastné zdravie," vysvetlila hovorkyňa Judita Smatanová. K dispozícii je "kontaktná osoba na spolupracujúcej univerzite, čiastočná úhrada laserových operácií očí vo výške 166 € na každé oko, úhrada vo výške 8 EUR každej z troch dávok vakcíny proti kliešťovej encefalitíde vrátane výkonu, zľavy pri vybavovaní potvrdení o zdravotnom stave u univerzitného lekára,  40 %-ná zľava na celoročné cestovné poistenie do zahraničia – ponuka platí pre držiteľov kariet EURO<26, GO<26, ISIC, ITIC, JUNIOR RAIL PLUS EURO<26 kombinácia poistenia liečebných nákladov, batožiny, zodpovednosti za škodu a úrazu."

Spoločná zdravotná poisťovňa umožňuje na základe preukazu poistenca získať zľavy na vybrané služby v nasledujúcich zariadeniach: Kúpele Turčianske Teplice, Odborný detský liečebný ústav Trávnica, Rekreačný komplex Vadaš Štúrovo, Relax centrum Trenčín, Thermal park Bešeňová, SLK Dudince, LAM Chatuna, Aqua City Poprad a takisto zľavy na okuliare od spoločnosti Emma Crystal.

S kartou poistenca aj lacnejšie komerčné poistenie

Hoci sú zdravotné a komerčné poisťovne výrazne odlišné, naučili sa spolupracovať. Výsledkom je výhodnejšie komerčné poistenie pre klientov partnerskej spoločnosti.

Apollo v spolupráci s Generali Slovensko pripravili program Fit bez hraníc. „Ide o jedinečný balík cestovného a úrazového poistenia s 15%-tnou zľavou, vytvorený výhradne pre poistencov APOLLO zdravotnej poisťovne. Je zameraný na krytie liečebných nákladov v zahraničí až do výšky 200 000,- EUR a krytie následkov úrazu na území SR. Poistenie je možné uzatvoriť priamo on-line prihláškou cez web alebo telefonicky,“ vysvetlila hovorkyňa Radoslava Miklášová.

Zdravotná poisťovňa Union v spolupráci so sesterskou Union poisťovňou pripravila štyri zaujímavé produkty: Jej poistenci tak získajú: 50% zľavu na Individuálne komplexné cestovné poistenie (kombinácia poistenia liečebných nákladov, batožiny, úrazu a zodpovednosti za škodu). Takisto 50% zľavu na Individuálne zdravotné poistenie ZDRAVIE PLUS (prináša jedinečnú možnosť prístupu k nadštandardnej, predovšetkým ambulantnej zdravotnej starostlivosti). 50% zľava na poradenskú telefonickú linku  „24 hodinový lekár“ (poistenie nepretržitej služby lekára, ktorý zodpovie otázky ohľadne zdravi) a 30% zľavu na úrazové poistenie Študent.

Najväčšia Všeobecná zdravotná poisťovňa spolupracuje s najväčšou komerčnou Allianz – Slovenskou poisťovňou. Klienti VšZP tak získajú 10% zľavu na cestovné poistenie (do 90 dní), 5% zľavu na ročné cestovné poistenie na opakované výjazdy a 10 % zľavu na cestovné poistenie s celoročným pobytom v zahraničí, na poistenie nákladov na záchranné akcie horskej služby a na úrazové poistenie.

Spoločná zdravotná poisťovňa v spolupráci s Wüstenrot poisťovňou pripravila zľavu na individuálne zdravotné poistenie, ktoré v sebe zahŕňa kompletné celoročné cestovné poistenie, poistenie pre zásahy horskej služby, nemocenské dávky počas hospitalizácie a bolestné v prípade úrazu. Poistenci SZP zaplatia namiesto 5 korún (17 eurocentov) iba 4 koruny (13 eurocentov) mesačne.

O spolupráci s komerčnou poisťovňou uvažuje aj Dôvera: „Naším zámerom je ponúkať aj takúto výhodu. Mala by dopĺňať starostlivosť v tých oblastiach, ktoré nepokrýva verejné zdravotné poistenie,“ doplnila PR manažérka Zuzana Horníková.

Ako sa poistiť?

Hovorkyňa VšZP Petra Balážová radí:
"Pre vznik zdravotného poistenia a k nahláseniu dieťatka je potrebné vyplniť a doručiť tlačivo Prihláška/odhláška poistenca do pobočky VšZP, ktoré je uvedené aj na
internetovej stránke . Prílohou k tlačivu je buď oznámenie o narodení alebo kópia rodného listu spolu s občianskym preukazom rodiča alebo zákonného zástupcu. Rodný list dieťaťa musí byť vystavený v slovenskom jazyku príslušnými orgánmi SR a tiež potvrdenie o trvalom pobyte dieťaťa. Doklady potrebné pre prihlásenie dieťaťa na zdravotné poistenie môžu byť predložené osobne, písomne alebo prostredníctvom splnomocnenej osoby (notárske splnomocnenie)."

Apollo zdravotná poisťovňa ponúka možnosť odoslať prihlášku poštou, alebo ju odovzať priamo na pobočke, kde v prípade potreby pracovníci poradia s vyplnením. Podobný postup platí aj v prípade Spoločnej zdravotnej poisťovne.

Union zdravotná poisťovňa ponúka štyri možnosti ako sa stať poistencom: osobne v našich kontaktných miestach, elektronicky cez web, telefonicky na Zákazníckej linke 0850 00 33 33, alebo klasickým vyplnením prihlášky, ktorú si môžete stiahnuť z webu, alebo vyzdvihnúť na kontaktnom mieste a zaslaním na ktorúkoľvek pobočku zdravotnej poisťovne. "Na základe vašej platne vyplnenej prihlášky požiadame o overenie vášho prijatia Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Po jeho kladnom vyjadrení vás zaregistrujeme ako poistenca Union zdravotnej poisťovne," hovorí Judita Smatanová.

Možnosť internetové prihlásenia ponúka aj Dôvera. "Poistiť sa dá
prostredníctvom webu , osobne v ktorejkoľvek pobočke, poštou alebo prostredníctvom bezplatnej Zákazníckej linky," vysvetľuje Zuzana Horníková.

Poznáte výhody v rámci zdravotného poistenia?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *