Stvrtok 03. decembra. Meniny má Oldrich

Zdravotné poisťovne sa predbiehajú v tom, ktorá ponúkne vyššie doplatky za zubára

Poistenie Peter Apolen 25.08.2020 | 00:00 1 Komentár

Koniec septembra je opäť časom, do kedy je možné zmeniť zdravotnú poisťovňu. Poisťovne sa predbiehajú v ponukách na prilákanie nových klientov.

September je tradične časom, kedy sa rozdávajú karty na trhu zdravotného poistenia. Na Slovensku pôsobia tri poisťovne, pričom štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) doteraz vždy vychádzala z tohto súboja so stratami.

Dvaja rivali v súkromných rukách si zakaždým dokázali niečo odhryznúť z jej poistného kmeňa. A často si vyberali hrozienka z koláča, keď u nich končí najmä bonitnejšia klientela s vyššími príjmami a v nižšom veku, teda s menšou pravdepodobnosťou ochorení. VšZP doplácala na typické neduhy štátnej inštitúcie. Nedostatočná komunikácia s klientmi a nepružná reakcia na konkurenciu.

Pri minuloročnom delení trhu aj preto štátna poisťovňa stratila 145 tisíc klientov, kým Dôvera získala 68 tisíc poistencov a najmenšia na trhu – Union, pritiahla 77 tisíc klientov.

VšZP sa zapojila do konkurenčného boja

VŠZP však tento rok zatrúbila do útoku. Potenciálnych klientov proaktívne oslovuje prostredníctvom telefonickej kampane, čo je na pomery štátnej pomerne nezvyklé a najmä – prišla s novým programom benefitov.

„VšZP si na konci minulého roka urobila prieskum, v ktorom zisťovala dôvody odchodu poistencov. Výsledky využila aj pri príprave tohtoročnej prepoisťovacej kampane,“ vysvetľuje hovorca poisťovne Matej Neumann.

Aktuálne stavila na rodiny. Ponúka možnosť zdieľať benefity v rámci skupiny poistencov. Tí si môžu sebou vymieňať nespotrebovanú sumu určenú na rôzne výkony. Jeden poistenec sa tak môže prostredníctvom služby Peňaženka zdravia získať až 450 eur, ktoré môže využiť napríklad na preventívne prehliadky, očkovania, či iné vyšetrenia. Poisťovňa napríklad prepláca sto eur za okuliarové rámy a sklá.

Ktorá poisťovňa prepláca viac za zubára?

Pravdepodobne najúčinnejším nástrojom konkurenčného boja medzi poisťovňami je preplácanie výkonov u zubného lekára. Aj na toto bojové pole vstúpila VšZP ako posledná. Svojim poistencom bude od nového roka doplácať 120 eur. Maximálne však 30 eur na jednu návštevu zubára. Poistenec tak môže benefit naplno vyčerpať až počas štyroch návštev zubára, každá v hodnote 30 eur.

„Záujem o zubný benefit je enormný. Jednoznačne naň poistenci reagujú,“ potvrdzuje aj hovorkyňa Union zdravotnej poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Union poskytuje na zubné výkony poistencom sto eur ročne. Celú sumu je však možné použiť naraz. Význam to má najmä pre tých, ktorí neabsolvujú za rok štyri ošetrenia, ale len jedno v hodnote aspoň sto eur. „Sme féroví – jednoducho každý má tú svoju stovku,“ dodáva B. Ksenzsighová. Hovorí, že doteraz takto poisťovňa vyplatila viac ako 5,5 miliónov eur.

Poisťovňa Dôvera zvyšuje od Nového roka sumu doplatku za zubné výkony zo sto na 150 eur. Je to najviac na trhu. Celú čiastku však bude možné využiť až pri piatich ošetreniach ročne. Pri každom tak teda po 30 eur. „Výhoda Zdravé zuby patrí u našich poistencov medzi najobľúbenejšie. Preto sme ju od budúceho roku ešte viac zatraktívnili a zjednodušili jej čerpanie,“ hovorí PR špecialista zdravotnej poisťovne Dôvera Matej Štepianský.

Neexistuje poisťovňa vhodná pre každého

Preplácanie výkonov u zubára sa tak stalo bodom, v ktorom si poisťovne merajú svojej sily. Je to totiž hmatateľný nástroj, ktorý dokáže využiť každý, čo z neho robí ľahko pochopiteľný a vysvetliteľný argument. Napriek tomu by však doplatok za zubára nemal byť jediným kritériom výberu zdravotnej poisťovne. Štruktúra ponuky poisťovní je totiž oveľa členitejšia.

Pre rodinu s deťmi budú napríklad zaujímavé iné benefity, ako pre seniorov alebo pre chronicky chorých pacientov užívajúcich pravidelne lieky s vysokými doplatkami. „Medzi najobľúbenejšie výhody dlhodobo patrí aj možnosť získať späť doplatky za lieky,“ približuje M. Štepianský. Dôvera umožňuje rodičom detí do 18 rokov ako aj ich deťom požiadať o v vrátenie doplatkov doplatkov za lieky, od budúceho roka až do sumy 300 eur.

Zabúdať by sa nemalo ani na sieť zazmluvnených lekárov a zdravotníckych pracovísk. Nie všetci lekári majú zmluvy so všetkými troma poisťovňami. Môže sa tak stať, že zmena poisťovne bude viesť k nutnosti zmeniť aj ošetrujúceho lekára. Pri výbere je preto vhodné navštíviť webové stránky všetkých troch poisťovní a urobiť si aspoň malý prieskum trhu.

Pozitívne je, že zdravotné poisťovne sa mobilizovali a bijú sa o klientov. Tí by si však svoje rozhodnutie mali zvážiť, aj preto, že zmeniť poisťovňu je možné len raz za rok. Napriek tomu, že termín podania prihlášky je stanovený už na koniec septembra, zmena je účinná až od Nového roka nasledujúceho roku. S novou poisťovňou tak je potrebné nejaký čas spolunažívať.

Jedna odpoveď na “Zdravotné poisťovne sa predbiehajú v tom, ktorá ponúkne vyššie doplatky za zubára”

  1. Mirka píše:

    Človek by mal pozerať aj na to, komu prispieva do vrecka. Haščákovi? Holanďanom? Alebo slovenskej štátnej firme?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial