Utorok 27. októbra. Meniny má Sabína

Žiadne Mystické telo, ale manažérsky úspešne riadená firma! (Zrkadlo uplynulého mesiaca)

Všetko sa nieslo v duchu boja medzi rúškarmi a nerúškarmi. Tak by som stručne zhrnul to, čo poznamenalo celý september, teda ring názorov zástancov a odporcov opatrení proti šíreniu koronavírusu, nielen rúšok, ale práve tie rúška slúžia ako najviditeľnejší symbol prísnych opatrení a obmedzení.

Miestami to bolo veľmi veselé, a to tak doma, ako i vo svete. Napríklad v Česku do priameho boja proti rúškam vytiahli aj najvyšší ústavní činitelia – prezident Zeman a najmä premiér Babiš. Ten druhý sa ale neskôr za svoju nebotyčnú hlúposť ospravedlnil, a to vcelku dosť slušne a kultúrne.

Všimol som si ale, že rúškari a nerúškari už poznamenali aj staré, klasické zabehané strany v západnej Európe. Tie na rúškarskom fronte nebojujú len medzi sebou, ale aj vo svojom vnútri.

Téma opatrení proti šíreniu koronavírusu je ale taká ostrá, že doslova rozleptáva tie klasické politické strany, ktoré sú symbolom demokracie. V tomto jedinom bode sa tie strany štiepia, lámu, drobia. A rodia sa nové plartformy.

Logické a potrebné

Na Slovensku sa do ostrého boja medzi rúškarmi a nerúškarmi prekvapivo zapojili cirkvi, teda hlavne tá najväčšia – katolícka.

Udalosti z posledných dní sú všeobecne známe a domácimi i zahraničnými médiami poriadne rozpitvávané, a tak ich nebudem podrobnejšie rozpisovať. Len krátko pripomeniem, že jedným z najnovších protiepidemických opatrení je, resp. mal byť zákaz svätých omší a bohoslužieb v kostoloch.

Toto opatrenie vzhľadom na aktuálnu situáciu v šírení koronavírusu vôbec nie je od veci, je rozumné, logické a potrebné!

Lenže katolícki kňazi a biskupi to vidia inak. Štát podľa nich vraj nemá žiadne právo zakazovať či obmedzovať slávenie svätých omší, lebo tzv. vatikánske zmluvy…

Áno, ide o medzinárodné zmluvy so Svätou stolicou, na základe ktorých je u nás katolícke právo nadradené nad naším štátnym právom!

A tak katolícki biskupi, kňazi a radoví veriaci vraj nemôžu a nebudú rešpektovať žiadne obmedzujúce či zakazujúce nariadenia ohľadom kostolov a svätých omší.

Áno, dva a dva sú štyri a niekedy aj päť, hovorieva môj sused.

Majú o tom rozhodovať policajti?!

Nie je bez zaujímavosti, že vládna strana SaS začiatkom uplynulého mesiaca tvrdo vytiahla do boja za odluku cirkví od štátu a proti potupným vatikánskym zmluvám. Keď túto tému otvorila, nemohla ani len tušiť, že o dva – tri týždne budú prudko narastať počty nakazených a štát bude nútený obmedzovať prevádzku kostolov.

Vrátim sa ale k téme.

Počas septembra viacero médií pripomenulo, že odluka cirkví od štátu, ktorú iniciujú Sulíkovci, nie je dnešný výmysel ani terajší módny hit, ktorý čoskoro prehrmí, ale táto požiadavka bola jasne artikulovaná už v prelomovom Novembri ´89, kedy u nás padal totalitný režim.

Nie som žiadnym prevracačom kabátov, ale napíšem, že ani ja som vtedy nechápal, prečo o tom, kto môže ísť študovať teológiu, kto môže byť kňazom, dekanom, biskupom, majú rozhodovať policajné zložky – vtedajšia Štátna bezpečnosť (ŠtB).

Áno, aj v týchto súvislostiach som bol medzi tými, ktorí vtedy na novembrových námestiach nahlas volali po odluke cirkví od štátu. Nie, neobrátil som kabát a aj dnes podporujem tému odluky!

Táto téma pre mňa znamená o. i. aj financovanie cirkví. Aby na ne povinne nemusel prispievať každý, teda aj ten, čo je neveriaci! Modelov, ako to môže fungovať je vo vyspelých európskych krajinách viac ako dosť!

Stačí sa len inšpirovať.🤐

Aby sme si rozumeli, hociktorá cirkev či náboženská spoločnosť je len spoločenstvo ľudí s väčšou či menšou hierarchiou a s centralizovanejším či naopak – voľnejším systémom riadenia. Cirkev nie je, ako to tá katolícka o sebe hrdo učí, žiadne Corpus Christi mysticum (Tajomné telo Kristovo), ale obyčajné ľudské spoločenstvo!💃

Ak by som to mal presnejšie napísať, tie menšie cirkvi a náboženské spoločnosti v reáli u nás často fungujú ako nejaké združenia ľudí so spoločným záujmom (niektoré ani nežiadajú peniaze od štátu), tie väčšie, ako napríklad katolícka, naopak fungujú ako manažérsky úspešne riadená firma dobre prisatá na výdatný cecok – na štátny rozpočet.

A práve prisatím sa na štátny rozpočet začína a končí celé to tajomné, mystické telo Kristovo.

Áno, rozumiete mi dobre, som za odluku!

Ani lacné ani bezbolestné

Najhoršie ale nie je to, že veriaci niektorých cirkví nechcú rešpektovať protiepidemické opatrenia, ale to, že európska ekonomika stagnuje a podľa dánskej Saxo Bank známej svojimi pochmúrnymi prognózami, je obnova európskej ekonomiky po prvej vlne pandémie nateraz už na konci s dychom

Priemyselná výroba sa poriadne otriasla, ale ide ďalej, avšak dopady druhej vlny pandémie sa prejavia v sektore služieb, v reštauráciách, hoteloch, v cestovnom ruchu…

Aj preto sa slovenská vláda tentoraz rozhodla – obrazne povedané – aj na úkor kostolov podporiť rôzne drobné prevádzky a ponecháva ich otvorené (za prísnych opatrení), aby predišla množstvám krachujúcich drobných podnikateľov a predĺžujúcim sa radom nezamestnaných zo sektora služieb. Duchovní tak či tak majú štátny plat bez ohľadu na to, či slávia sväté omše a robia rôzne pobožnosti a obrady, alebo majú vyvesenú tabuľku ZATVORENÉ.

A tým, že kostoly a modlitebne budú mimo prevádzky, počty nezamestnaných nám nestúpnu!😡

Nezabúdajme ale, že európsku ekonomiku čaká v tomto roku ešte jedna pandémia iného druhu a ekonómovia rátajú a odhadujú, či jej dopady nebudú ešte horšie než dopady koronakrízy. Koniec roka sa už pomaličky blíži a nik z politikov v EÚ ani v Británii totiž ešte nevie, ako bude vyzerať jej odchod z Únie.

V hre je množstvo rôznych variantov pobrexitového usporiadania, vrátane variantu „bez akejkovek dohody“, ale všetci vedia alebo aspoň tušia, že to nebude ani lacné ani bezbolestné.🤕

A tak si analytici i prognostici právom kladú otázku: Čo bude horšie? Brexit alebo koronakríza? Dnes totiž sa vraj ešte nedá odhadnúť, čo z toho bude mať na európsku ekonomiku väčší dopad.

A ja aj bez krutého mučenia priznávam, že naplno zatiahnutý do víru koronavírusových udalostí som v posledných mesiacoch ako komentátor na Brexit akosi pozabudol.

Ale on mi klope na dvere: Tu som, ja som sa nestratil. Ja som sa nevyparil.

Národná banka Slovenska (NBS) berúc do úvahy všetky faktory, vo svojej najnovšej prognóze predpovedá tohtoročný pokles našej ekonomiky o 8,2 percenta a nasledujúce dva roky nevidí veľmi ružovo. Oživenie bude podľa nej pomalé – očakáva sa 5,6-percentný rast v roku 2021 a 4,2-percentný rast v roku 2022.

Banka ale jedným dychom dodáva, že naďalej panuje neistota prameniaca z ďalšieho epidemiologického vývo­ja, čo vnáša podstatné riziko do jej aktuálnych predpovedí. 

Nehovoriac už o tom, že centrálna banka pri tejto predikcii na roky 2021 a 2022 ráta s vakcináciou v budúcom roku. Najmenej polovica medicínskych odborníkov je však v teme vakcinácie pesimistickejšia než NBS.🙆

Koniec nekonečnej lásky?  

Ale potešujúca je aspoň jedna, celkom iná správa. Matovičova vláda sa v posledný septembrový deň napokon ako-tak dohodla aj s katolíckymi papalášmi. Vyhlásila síce núdzový stav, ale nakoniec súhlasila, že sväté omše budú môcť byť tak, ako iné hromadné podujatia, ale len do určitej kapacity!

Ako sa hovorí, aj vlk sa aspoň trochu najedol, aj ovca zostala celá! Ale mne sa zdá, že Matovič sa len rýchlo snažil opraviť, čo sa ešte dalo…

Avšak mnohí triezvo rozmýšľajúci ľudia si medzitým stačili už všimnúť, že zrejme nastal koniec „nekonečnej lásky“ medzi katolíckou vrchnosťou a Matovičovou vládou. Tá vrchnosť sa čoraz neskrývanejšie a drzejšie začína obzerať – napíšem to tak,  ako to hovorí väčšina politikov na Slovensku – obzerať po Kotlebovych fašistoch.

Áno, to je to správne označenie! Používa ho aj rozhodujúca väčšina vládnej koalície, aj významná časť opozície – Pellegrini a spol.

Fico je však pri používaní tohto slova zdržanlivejší. Ale to už je iný príbeh.

A nielen teraz v čase pandémie.

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračné foto v záhlaví článku: Freerange  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial