Utorok 22. septembra. Meniny má Móric

Zisky W. Buffetta vlani výrazne klesli. Naďalej však radí investovať do amerických akcií

Investície Peter Apolen 14.03.2019 | 00:00 1 Komentár

Spoločnosť Berkshire Hathaway za minulý rok zarobila štyri miliardy dolárov. Ide o citeľných pokles zo zisku 44,9 miliardy z roku 2017. W. Buffett však naďalej radí investovať do americkej ekonomiky.

Investičný konglomerát Berkshire Hathaway pod vedením najznámejšieho investora sveta, Warrena Buffetta, zverejnil opäť po roku list akcionárom. Komentoval v ňom stav investičného portfólia tejto spoločnosti, no zhodnotil aj vývoj ekonomiky a finančných trhov. Niekoľko odporúčaní je určených i pre širokú investičnú verejnosť.

Zisk Berkshire Hathaway citeľne klesol

Spoločnosť Berkshire Hathaway za minulý rok zarobila štyri miliardy dolárov. Ide o citeľný pokles zo zisku 44,9 miliardy z roku 2017. Len za štvrtý kvartál, ktorý bol vlani najhoršou časťou roka, Berkshire zaknihoval čistú stratu 25,4 miliardy dolárov. Ku koncu roka malo akciové portfólio spoločnosti hodnotu 173 mld. eur.

Na investície firmy tak mali veľmi negatívny vplyv minuloročné turbulentné trhy. W. Buffett si sťažuje, že počas náročného a turbulentného roku zažila jeho firma niekoľko dní ťažkých strát, alebo naopak vysokých ziskov – výkyvy, ktoré prekonali štyri miliardy dolárov v oboch smeroch. Aj preto investičný mág odporúča investorom neriadiť sa krátkodobými ziskami, alebo stratami burzovej hodnoty, ale orientovať sa na prevádzkové výsledky danej firmy.

Nedostatok investičných príležitostí

Šéf Berkshire Hathaway W. Buffett si už druhý rok za sebou sťažuje na nedostatok firiem vhodných na akvizíciu. V jeho hľadáčiku sa nenachádzal žiadny poriadny úlovok. Investor je neustále na „love slonov“, ako nazýva nové akvizície. Nájsť kvalitnú spoločnosť za atraktívnu cenu, je podľa neho v súčasnosti veľmi náročné, pretože ceny firiem a ich akcií vyhnali nahor nízke úrokové sadzby, ako aj konkurencia private equity fondov, ktoré sú ochotné nakupovať za oveľa vyššie sumy.

Svedčí o tom aj vysoký objem hotovosti firmy, ktorý dosiahol až 112 mld. dolárov. Hotovostné rezervy spoločnosti nepoklesli pod sto miliárd dolárov už piaty kvartál po sebe. W. Buffett by tieto peniaze rád zmysluplne investoval, no nemá kam. Medzi veľké investície Berkshire dnes patria podiely v spoločnostiach ako potravinársky koncern Dairy Queen alebo železničná spoločnosť BNSF Railway.

Problémy kečupového kráľovstva

Ďalšou veľkou firmou je producent dochucovadiel Kraft Heinz. Táto investícia však nepatrí medzi najšťastnejšie. W. Buffett priznal, že podiel v spoločnosti Kraft Heinz preplatil a nešlo o jeho najlepšie investičné rozhodnutie. O predaji však zatiaľ neuvažuje.

Trhová hodnota Kraft Heinz klesla od minulého roka o 30 percent. Berkshire tam vlastní zhruba 26 percent, W. Buffett preto musel odpísať stratu vo výške takmer piatich miliárd. „Spoločnosť musela vlani nečakane zaúčtovať vysoké odpisy a znížiť dividendu. Navyše je vyšetrovaná americkou Komisiou pre cenné papiere,“ vysvetľuje Jakub Rosa, analytik Across Private Investments.

Úspešnejší ako väčšina trhu

„Takmer 2,5 milióna dolárov mohol zarobiť každý, kto by pred 54 rokmi zainvestoval sto dolárov do Berkshire Hathaway, spoločnosti, ktorú riadi investičný guru W. Buffett,“ tvrdí J. Rosa. Dodáva, že v tom čase spomínaných sto eur predstavovalo približne 20 percent likvidných finančných aktív priemernej americkej rodiny.

„Ak by človek rovnakú sumu zainvestoval do indexu S&P 500, zarobil by len 15 019 dolárov,“ konštatuje analytik. Tento investičný náskok tretieho najbohatšieho muža planéty, ktoré nazývajú aj veštcom z Omahy, svedčí o jeho jedinečnom inštinkte pri investovaní do hodnotových akcií, vďaka ktorým dlhodobo úctyhodným spôsobom prekonáva trhy.

V USA vanie priaznivý vietor

W. Buffett aj naďalej odporúča investovať do akcií, najmä tých amerických. Akciovému trhu sa bude podľa neho v nasledujúcich 30 rokoch dariť oveľa lepšie než 30-ročným dlhopisom.

Ocenil citeľné zisky, ku ktorým došlo vďaka „veľkým federálnym daňovým škrtom“. Donald Trump si však podľa názoru W. Buffetta robí až príliš veľké zásluhy na súčasnom raste ekonomiky USA.

Investičný mág sa v nedávnom liste investorom vyjadril aj k rozpočtovému deficitu USA, ktorý po expanzívnych opatreniach súčasnej vlády dosiahne tento rok magickú hranicu jedného bilióna dolárov. W. Buffett však radí nebrať ho príliš vážne a pokračovať v investíciách do americkej ekonomiky prostredníctvom akcií verejne obchodovateľných firiem.

„Tí, ktorí nadávajú na vládu pre vysoký rozpočtový deficit, čo som aj ja po dlhé roky robil, by si mali uvedomiť, že za posledných 77 rokov vzrástol deficit 400 násobne,“ uviedol.

„Tí ktorí panikárili a uprednostnili pred akciami investíciu do zlata, zarobili v čistom možno jedno percento z toho, čo tí, ktorí investovali do indexového fondu kopírujúceho Standard & Poor’s 500,“ dodal.

„V USA vanie priaznivý vietor. Máme šťastie, neskutočné šťastie, že máme za chrbtom túto silu,“ napísal miliardár v liste investorom.

Jedna odpoveď na “Zisky W. Buffetta vlani výrazne klesli. Naďalej však radí investovať do amerických akcií”

  1. Michal píše:

    W. Buffett vie co robi a na pozicii akej momentalne je si mode dovolit straty. Buffett rad experimentuje a skusa ine triky a taktiky. Samozrejme, ze nie vsetko funguje a vychadza.
    https://houseofbanks.com/investing/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial