Nedeľa 27. septembra. Meniny má Cyprián

Živelné udalosti spôsobujú čoraz vyššie škody. Rastie preto význam poistenia

Poistenie Redakcia 11.08.2020 | 00:00 0 Komentárov

Klimatické zmeny spôsobili, že k živelným udalostiam dochádza čoraz častejšie. Treba preto na ne myslieť pri poistení domu a domácnosti.

Extrémne prejavy prírodných živlov na Slovensku každý rok silnejú. A s nimi aj riziko škôd na majetku. Kým v roku 2017 zažilo Slovensko podľa štatistík SHMÚ 137 povodní (z čoho polovica bola spôsobená vytrvalým dažďom), v roku 2018 to bolo až päťkrát viac povodní (696) a viac ako polovicu tvorili prívalové zrážky. Význam poistenie majetku preto rastie.

Okrem toho mať poistku, je dôležité aj jej správne nastavenie. „Riziko poškodenia majetku ľudí je dnes výrazne vyššie ako ešte pred pár rokmi. Mať rodinný dom či byt bez dobrého poistenia je veľké riziko,“ hovorí Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.

Na riziko treba myslieť už pri kúpe alebo stavbe domu

Najväčším rizikom pre domácnosti na Slovensku je suverénne voda. Poistenie je dôležité najmä v rizikových oblastiach. Povodne a záplavy patria spolu s prívalovými dažďami medzi najčastejšie živly. Poisťovne dlhodobo pracujú s povodňovými mapami, ktoré znázorňujú územia, ktoré sú rizikovejšie ako iné. Od toho sa potom logicky odvíja výška poistného. Ak rovnaké územie zasiahne povodeň tri roky po sebe, poisťovňa či dom v tejto oblasti proti živlu vody vôbec poistí.

“Pre ľudí to znamená, že pred stavbou alebo kúpou domu by si mali preveriť, či nejde o záplavové územie a ak áno, takémuto bývaniu sa vyhnúť. A ak už máte poistený dom v rizikovom území, netreba platnú poistku vypovedať, pretože riskujete zhoršenie podmienok,“ radí M. Búlik.

5 rád, ktorých sa treba držať, aby vás neživotné poistenie chránilo

1/ Pri odchode z domu skontrolujte, či ste zavreli okná a dvere, vypli vodu, plyn a podobne.

2/ Ak sa vám už stalo, že ste napríklad zabudli hrniec na ohni a ten vám skoro podpálil dom, nainštalujte si hlásič CO2. Je to krabička za pár eur a zobudí vás hlasným signálom. Na trhu sú aj inteligentné systémy, ktoré vás zalarmujú aj mimo domu hlásením na váš mobil.

3/ Ak opúšťate dom na viac ako tri dni, ste povinní v byte či dome odstaviť hlavný prívod vody a plynu. Znie to ako nezmysel, ale tento úkon vás stojí minútu času a môže vám ušetriť veľa peňazí.

4/ Ak máte starú poistnú zmluvu, dajte si ju skontrolovať. Pri poistení majetku totiž v čase klesajú ceny poistení. Môžete tak získať lacnejšie a modernejšie poistenie alebo užitočné pripoistenia navyše. Neživotnú poistku je dobré si dať prekontrolovať aspoň raz za tri-štyri roky.

5/ Neznižujte si umelo poistnú sumu, napríklad podľa výšky hypotéky. Je kľúčové, aby ste mali majetok poistený na reálnu cenu, za ktorú si ho znovu obstaráte v prípade úplného zničenia. Pri tzv. podpoistení môže navyše poisťovňa krátiť poistné plnenie.

Riziku treba predchádzať. Inak sa odškodnenia nedočkáte

Niekedy sa stáva, že poisťovne škody odmietajú preplatiť. Z pohľadu poistenia proti živlom môže ísť napríklad o prívalový dážd. “Nie je to ich ľubovôľa, ale dôsledok zanedbania povinností z vašej strany. Základnou požiadavkou poisťovne pri každom type rizika je, že vy ako majiteľ nehnuteľnosti urobíte všetky opatrenia, aby ste škode predišli,” vysvetľuje analytik.

Konštatuje, že mnoho ľudí to podceňuje. Veľmi častou situáciou sú tak otvorené vetračky, či celé okná, cez ktoré do domu či bytu v prípade prietrže mračien husto prší. V takom prípade človek porušil zmluvu, na základe čoho má poisťovňa nárok krátiť alebo úplne odmietnuť preplatenie škody.

Je preto dôležité, aby človek pri odchode z domu vždy skontroloval, či zavrel okná, nenechal tiecť vodu či pretekať toaletu, vypol plyn a zamkol dvere. Toto je základný predpoklad získania odškodného od poisťovne v prípade poistnej udalosti.

Ako si nastaviť poistenie domu a bytu

Pri zostavovaní poistného krytia je kľúčové poistiť sa proti rizikám, ktoré môžu spôsobiť najvyššie škody. Dôležité je teda chrániť samotnú stavbu poistením nehnuteľnosti voči živlom, ale význam má aj poistenie domácnosti, teda vybavenia a nábytku.

Pri živloch je dôležité poistiť sa aj voči záplavám a aj voči povodniam. Nejde o synonymá. Povodeň je vyliata voda z rieky alebo potoka. Záplava je voda nahromadená vplyvom atmosferických zrážok, napríklad ak dlho veľmi prší a do domu sa naleje voda z okolia. Je preto potrebné poistiť sa voči obom rizikám.

Niektoré poisťovne umožňujú pripoistiť si aj krytie nákladov na odstránenie škôd. Tie môžu dosiahnuť značnú výšku, napríklad pri odstraňovaná vody či bahna z pivnice a vysušovaní priestorov od nadmernej vlhkosti. Toto pripoistenie nie je štandardnou súčasťou poistky. Treba sa preto na to pri uzatváraní zmluvy pýtať.

Zabudnúť netreba ani na poistenie zodpovednosti z vlastníctva nehnuteľnosti. Ak v zime cencúľ alebo ľad zo strechy domu spadne na parkujúce auto alebo niekoho na chodníku zraní, škody znáša majiteľ nehnuteľnosti. Ten má povinnosť takýmto udalostiam predchádzať a ľad pravidelne odstraňovať. Riziku sa však celkom vyhnúť nedá. Aj na to by malo slúžiť poistenie zodpovednosti. “Poistenie zodpovednosti stojí pár eur a rozhodne ho odporúčam,“ hovorí M. Búlik.

Ako chrániť auto proti živelným udalostiam

Proti živlom je možné auto chrániť dvoma spôsobmi: havarijným poistením alebo pripoistením proti živlom, ktoré sa uzatvára ako pripoistenie k PZP. Druhý zmienený spôsob je cenovo dostupnejší. Nezahŕňa totiž riziko krádeže a dopravnej nehody.

S cenou 10 až 20 eur ročne podľa poisťovne je však auto chránené pred následkami víchrice (napríklad keď odlomený konár poškodí auto), požiaru, pred záplavou, povodňou, krúpami a zosuvom pôdy. V zime zase napríklad pred pádom zľadovateného snehu zo stromu. Výslednú cenu poistenia ovplyvňuje výška akceptovanej spoluúčasti.

Ako postupovať, keď dôjde k poistnej udalosti

Keďže pri živelných udalostiach je väčšinou niekoľko poškodených, často desiatky až stovky, poisťovne poistné nároky často “likvidujú” hromadne. Škodu je treba nahlásiť na infolinke poisťovne a následne ju detailne nafotiť.

V prípade, že stačí takáto obhliadka na diaľku, poškodený môže po nafotení alebo urobení videa, začať s odstraňovaním škôd. V prípade, ak poisťovňa vyžaduje aj fyzickú obhliadku jej znalcom, je treba s opravami počkať. Väčšinou však poisťovne postupujú pružne a rýchlo.

Pri zhotovovaní dokumentácie je treba pamätať aj na všetky súvislosti. Nestačí napríklad odfotiť len poškodené vozidlo ale aj celú situáciu, aby fotografia slúžila ako dôkaz, že ku škode došlo naozaj tak, ako uvádza poškodený. Pri dokumentovaní poškodenia je dobré zamerať sa aj na detailny, napríklad poškodenie interiéru auta záplavou, aby bol zrejmý rozsah škody.

Keďže niektoré škody nie sú na prvý pohľad viditeľné, je treba pri aute trvať na doobhliadke v servise. To znamená, že servis demontuje poškodené diely a vyskúša potenciálne poškodené súčiastky a technik potom preskúma všetky škody, ktoré pri prvej obhliadke nemohol zistiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial